Reklama

Watykan

Kard. Parolin do uchodźców w Sudanie Płd.: Bóg o was nie zapomina

Dobiega końca wizyta watykańskiego Sekretarza Stanu w krajach Afryki, które w tych dniach miał odwiedzić Papież Franciszek. Kard. Pietro Parolin po pobycie w Demokratycznej Republice Konga udał się do Sudanu Południowego, gdzie spotkał się z władzami tego najmłodszego kraju na świecie oraz przewodniczył uroczystej Eucharystii w stołecznej Dżubie.

W obozie dla uchodźców w Bentiu na północy kraju papieski wysłannik odprawił Mszę, w której uczestniczyło ok. 140 tys. osób, z których połowa to dzieci. Świat usłyszał o tym miejscu w zeszłym roku z powodu licznych przypadków zapalenia wątroby i cholery, spowodowanych tragicznymi warunkami higienicznymi oraz brakiem pożywienia i wody. W homilii purpurat podkreślił, że Bóg zawsze słyszy wołanie tych, którzy cierpią z powodu niesprawiedliwości, nadużyć i prześladowań.

„To był wspaniały dzień wypełniony spotkaniami z ludźmi pełnymi radości. Zdziwiło mnie, że te wszystkie dzieci są wciąż uśmiechnięte, a cała wizyta odbywa się w klimacie wielkiego święta. Byłem zaskoczony, ponieważ warunki życia tych ludzi są fatalne, oni – jeśli mogę się tak wyrazić – mieszkają na peryferiach peryferii. Wielu nie posiada minimum potrzebnego do godnej egzystencji, ale jednak z wielkim wysiłkiem zdobywają się na nadzieję, że będzie lepiej. Jestem wdzięczny pracownikom misji ONZ za ich pomoc, ale ta wizyta jest dla mnie jasnym sygnałem, że jako wspólnota międzynarodowa musimy robić więcej, nie możemy zostawić tych ludzi samym sobie. Sumienie nie może zaakceptować tego, że we współczesnym świecie, w czasach rozwoju i globalizacji, ludzie żyją w tak tragicznych warunkach. Kiedy pracowałem w Afryce na przełomie lat 80. i 90. nie było tak źle, jak w tym obozie dla uchodźców, bardzo mnie to porusza“– powiedział papieskiej rozgłośni kard. Parolin.

Watykański sekretarz stanu zastępuje w Afryce Papieża Franciszka, który odwołał swoją podróż apostolską ze względu na problemy z kolanem. Dyrektor watykańskiego biura prasowego poinformował, że decyzja zapadła „na prośbę lekarzy”. Jak tłumaczył, nie chcieli oni zmarnować efektów leczenia kolana Papieża, narażając go na wysiłek podczas wizyty na Czarnym Lądzie. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej zapewniło, że papieska wizyta w Afryce odbędzie się, ale nie podało w jakim terminie.

2022-07-07 20:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Grecja: Caritas próbuje ulżyć uchodźcom na Morzu Egejskim

Caritas Polska

Grecja przyjęła już ponad 115 tys. migrantów, z których prawie 42 tys. tłoczy się na wyspach Morza Egejskiego. Jest to potencjalne ognisko wybuchu epidemii koronawirusa, która tam, w przepełnionych obozach, mogłaby spowodować prawdziwą katastrofę. Poinformowała o tym rzeczniczka Caritas Grecji Christy Tsantioti na stronie Caritas Internationalis, dodając, że jej organizacja podejmuje wszelkie działania, aby „dbać o takie podstawowe prawa uchodźców i migrantów, jak prawo do zdrowia, oświaty i ochrony”.

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...