Reklama

Wiadomości

Premier: środki zewnętrzne, jak fundusze spójności będą wspierały rozwój Polski i transformację

PAP/Tomasz Wiktor

Środki zewnętrzne, takie jak fundusze spójności czy fundusze strukturalne będą wspierały rozwój gospodarczy Polski i transformację - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki w Chorzowie podczas Konwentu Samorządowego na temat funduszy europejskich w województwie śląskim.

Jak zaznaczył premier, jesteśmy dumni, że dziś nasza zależność od środków unijnych jest dużo mniejsza niż była 5, 10, 15 lat temu. Dodał, że środki unijne, z funduszy spójności, strukturalnych, z Krajowego Programu Odbudowy, z polityki rolnej, wszystkie one składają się na środki zewnętrzne, które "będą wspierały rozwój gospodarczy Polski, transformację".

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że żyjemy w czasach przełomu, a to co dzieje się wokół nas, za naszą wschodnią granicą, będzie wyznaczało ramy geopolityczne, polityczne, strategiczne może nawet na najbliższe dekady.

Premier Morawiecki podkreślił, że tematy, które dzisiaj spędzają sen z powiek wszystkim polityką, przynajmniej w tej części świata, ale również obywatelom, wiążą się z głębokim przełomem, który ze względu na wojnę w Ukrainie jest jeszcze lepiej widoczny niż dotąd.

Podziel się cytatem

"To przełom który wiąże się ze zmianami przemysłowymi, gospodarczymi i społecznymi. One wszystkie oczywiście, jak w soczewce mogą być wyjaśnione przez transformację energetyczną, ale to pewnego rodzaju uproszczenie, uproszczenie, które wiąże się z tym, że ze względu na wojnę na w Ukrainie mamy dzisiaj do czynienia z rekordowo wysokimi cenami surowców, one przekładają się na rekordowe ceny towarów i usług, czyli na inflację, na rekordowy wzrost cen" - stwierdził szef rządu.(PAP)

Reklama

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ lun/ amac/

2022-07-13 12:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier: Polska ma bardzo silne argumenty prawne ws. reparacji

PAP/Maciej Kulczyński

Polska ma bardzo silne argumenty prawne - a nie tylko historyczne, moralne i polityczne - w sprawie uzyskiwania reparacji wojennych od Niemiec. Będziemy się nimi posługiwać; raport ws. strat to posunięcie, które ma przywrócić sprawiedliwość - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Watykan: obradowała Rada Kardynałów

2022-12-07 13:38

Grzegorz Gałązka

Synod o synodalności, wyzwania ekologiczne, ochrona małoletnich w Kościele a także aktualna sytuacja Kościoła to główne tematy odbywającej siłę w dniach 5 i 6 grudnia w Domu Świętej Marty sesji Rady Kardynałów.

Więcej ...

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...