Reklama

Muzyka organowa i kameralna w grodzie nad Słupią

Organy w słupskim kościele św. Jacka

Jerzy Walczak

Organy w słupskim kościele św. Jacka

Wielkim corocznym wydarzeniem organizowanym od 1983 r. w słupskim kościele św. Jacka jest Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Tegoroczny, jubileuszowy, 25. festiwal obejmuje osiem koncertów w środowe wieczory - od 4 lipca do 22 sierpnia - zawsze o godz. 19.00.
Głównym pomysłodawcą festiwalowych koncertów w XV-wiecznej podominikańskiej świątyni jest wielki amator muzyki religijnej - ks. prał. Jan Giriatowicz, który od 26 lat (od 1981 r.) jest proboszczem słupskiej parafii św. Jacka. Dzięki jego postawie, pełnej aprobaty i zaangażowania, Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w 1983 r. zawarło porozumienie z ówczesnymi władzami kościelnymi. Już latem tamtego roku w kościele św. Jacka odbyło się pierwszych sześć koncertów w ramach I Słupskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej - LATO ´83. Inauguracyjny koncert - wypełniony muzyką Jana Sebastiana Bacha - wykonał wówczas nestor muzyki organowej, nieżyjący już prof. Feliks Rączkowski.
Od 1983 r. w miesiącach letnich co tydzień kościół św. Jacka w Słupsku wypełnia się melomanami, którzy mają jedyną w swoim rodzaju możliwość słuchania pięknej klasycznej muzyki. Zabytkowa słupska świątynia - obok walorów architektonicznych i historycznych - ma świetną akustykę, co znakomicie predestynuje ją na miejsce letnich koncertów festiwalowych.
Słupskie festiwalowe wieczory każdego roku wypełnione są dziełami reprezentującymi cztery epoki - renesans, barok, romantyzm i współczesność. Dzięki corocznym Festiwalom Muzyki Organowej i Kameralnej gród nad Słupią stał się eksponowanym miejscem koncertowym najwybitniejszych polskich wirtuozów gry organowej. Prawie coroczna obecność organistów tej klasy co prof. Józef Serafin (w tym roku 21. raz) czy prof. Julian Gembalski, a także młodego pokolenia wirtuozów, każdorazowo potwierdza celowość stworzenia w słupskiej świątyni wspaniałej estrady koncertowej.
Drugim nurtem festiwali w Słupsku jest muzyka kameralna. Przyjeżdżają tu nie tylko najlepsze polskie zespoły kameralne, ale także soliści - laureaci wielu prestiżowych festiwali muzycznych na całym świecie.
Dzień inauguracji (4 lipca) tegorocznego XXV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej był o tyle wyjątkowy, że dokładnie w tym dniu przypadała 350. rocznica wybudowania w tej zabytkowej świątyni wspaniałych barokowych organów - unikalnych w skali kraju, a nawet Europy. Ufundował je w XVII wieku książę Ernest Bogusław von Croy, spadkobierca dziedzictwa wymarłego rodu książąt zachodnio-pomorskich - Gryfitów. W 1654 r. budowę organów - dla zamkowego wówczas kościoła - książę von Croy zlecił organmistrzowi kościoła Mariackiego w Darłowie - Paulowi Fischerowi oraz rzeźbiarzowi-tokarzowi Hansowi Eddelwerowi, także z Darłowa. Organy zbudowano w ciągu niespełna trzech lat (1655-67), przy czym po nagłej śmierci Paula Fischera budowę instrumentu grającego dokończył jego zięć - organmistrz Michał Beriegel. Obok równie wspaniałych organów w świątyni katedralnej w Kamieniu Pomorskim oraz nieistniejących już organów w Gostyniu słupskie organy były jednym z trzech instrumentów ufundowanych przez księcia Bogusława. Ten unikalny instrument jest wspaniałym dziełem sztuki organmistrzowskiej na miarę epoki jego powstania, o bogatej oprawie barokowej i bogatym - jak na wielkość słupskiej świątyni św. Jacka - zespole dźwięku.

Wybrane dla Ciebie

Redemptoryści na adwent 2022

2022-11-28 17:36

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny już raz redemptoryści zapraszają osoby pragnące głębiej przeżywać czas adwentu na codzienne rozważania słowa Bożego, które są publikowane na portalu kaznodziejskim redemptorystów slowo.redemptor.pl. W nowym roku liturgicznym 2022-2023 misjonarze redemptoryści włączają się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego motto brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Więcej ...

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Więcej ...

Łódź: Polska Stasiaka

2022-11-30 09:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu