Reklama

Niedziela Wrocławska

Bądźmy świadkami. Uroczystości odpustowe na Ołtaszynie

Na zakończenie Eucharystii wierni przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem

Marzena Cyfert

Na zakończenie Eucharystii wierni przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu-Ołtaszynie. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył ks. dziekan Ireneusz Alczyk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W słowie powitania ks. proboszcz Piotr Śmigielski podkreślił, że świętujemy dzisiaj uroczystość Wniebowzięcia Maryi, ale pamiętamy również o ważnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami. Nawiązał też do przeprowadzanych prac remontowych w świątyni. – Co roku ten odpust jest coraz bardziej wyjątkowy, bo też kościół jest szczególnym historycznym miejscem w naszym mieście. Nie sposób pominąć faktu, że rozpoczęliśmy proces przywracania piękna tej świątyni od remontu dachu i wieży. Teraz będą odnawiane wnętrza – mówił ksiądz proboszcz.

W homilii ks. Alczyk nawiązał do słów piosenki z Powstania Warszawskiego: „Czuwaj, wiaro” – Wiara przenika poszczególne osoby a potem łączy. W tym pozdrowieniu widać, jaką wielką wartością jest wiara. Czuwaj, wiaro! Ona ma nas jednoczyć – mówił ksiądz dziekan i odniósł się do przeżywanej uroczystości. – Słyszeliśmy dzisiaj: Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, czyli jesteś przeniknięta wiarą. Błogosławiona to znaczy szczęśliwa, ponieważ uwierzyła, że spełni się to, co miała powiedziane od Pana – nauczał kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mówiąc o dalszych słowach „czuwaj, wiaro i wytężaj słuch”, podkreślił wartość słuchania i czuwania. Gdy Pan przybędzie i zastanie nas czuwających, przepasze się i będzie nam usługiwał.

– Taka jest obietnica Pana dana tym wszystkim, którzy czuwają i na Niego czekają. Są czuwający, ich wiara czuwa. Jeżeli to odnosi się do nas wszystkich, a my będziemy czuwać, to Pan na uczcie niebieskiej będzie nam usługiwał. To zaproszenie w szczególny sposób staje się udziałem Tej, która o sobie powiedziała: „Oto ja, Służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. Ona wytężała swój słuch na to, co Pan do niej mówił – podkreślał ksiądz dziekan.

Zauważył następnie, że mimo upływu lat duch człowieka może być młody. – Gdy patrzymy na wizerunki Maryi, także w tej świątyni, to zawsze postać Maryi przedstawiana jest jako młoda. Nawet nie wiemy, ile lat miała Maryja w dniu Wniebowzięcia – zauważył ks. Alczyk. Przypomniał, że bł. Prymas Wyszyński zapragnął kiedyś mieć matkę, która nie umiera, która będzie zawsze przy nim stała. – To pragnienie spełniło się, a ta Matka, która nie umiera, została także naszą Matką i jest przy nas – zaznaczył kapłan.

Reklama

Mówiąc o pieśni Magnificat, podkreślił: – Kto codziennie podejmuje tę modlitwę Maryi, codziennie odnawia swego ducha. Dusza człowieka powtarza bowiem Jej słowa.

Analizując słowa: „Pręż swój młody duch, pracując za dwóch”, odniósł je znowu do Maryi, która będąc w takiej szczególnej sytuacji po Zwiastowaniu, idzie do św. Elżbiety po to, by ją wspierać. – Nie myśli o sobie. My również musimy się wspierać. Małżeństwa muszą się wspierać – w doli i niedoli, w zdrowiu i chorobie. Musimy we dwoje iść przez życie. Pracować za siebie i za drugą osobę – podkreślał ks. Alczyk.

Polecił również modlitwę, która umacnia naszą wiarę i zanosi błagania za drugą osobę.

– Potrzeba nam hartowania naszej wiary i naszego życia. Przez różne doświadczenia. Wczorajsze czytanie z listu do Hebrajczyków porównuje nasze życie do zawodów; „Biegnijmy w wyznaczonym zawodach, patrząc na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją udoskonala” (por. Hbr 12.2). A mamy dookoła mnóstwo świadków i kibiców – nauczał ksiądz dziekan. Przestrzegł przed pozostaniem tylko kibicem.

Przytoczył przykład dzieci fatimskich, które mimo uwięzienia zanosiły modlitwę do Boga. Ich duch nie uległ osłabieniu. – Im się udało, nam też się uda. Pokochaj Matkę Najświętszą – zachęcał kapłan. Wskazał na świętych widocznych na obrazach w świątyni, świadków poprzednich wieków, którym się udało.

– Wczoraj była rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Maria, bo kochał Maryję a Maksymilian, bo maksymalnie ją kochał. Sam zgłosił się do bunkru głodowego, by towarzyszyć wyznaczonym na śmierć. On sam poszedł, by być dla nich świadkiem. I finiszem tego tragicznego etapu było to, że z tego bunkru nie wydobywało się przekleństwo, złorzeczenie, tylko modlitwa. On podtrzymał ich na duchu, stał się dla nich świadkiem – nauczał ks. Alczyk.

Reklama

Eucharystię uświetnił występ orkiestry „Hanys BAND”, dzięki Janowi Żukowskiemu, wójtowi Gminy Żórawina. Ksiądz proboszcz podkreślił, że muzyka orkiestry dętej jest mu szczególnie bliska, ponieważ w takiej orkiestrze grał jego dziadek Bolesław. Muzycy zostali jednak potraktowani przez sowietów jako zdrajcy narodu i straceni.

Tradycyjnie z okazji Święta Matki Bożej Zielnej, Parafialny Zespół Caritas, rozprowadzał bukiety z ziół. Dobrowolne ofiary przeznaczone zostaną na potrzeby podopiecznych parafialnej Caritas.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-08-15 21:07

Wybrane dla Ciebie

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

Prezydent Duda: kanadyjska Polonia to licząca się społeczność

2024-04-20 07:53
Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Polonia w Kanadzie to licząca się społeczność; jesteśmy dziś w NATO także dzięki jej wsparciu - mówił w piątek w Vancouver prezydent Andrzej Duda. Prezydent składa wizytę w Kanadzie, w piątek w Vancouver spotkał się z przedstawicielami Polonii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous