Reklama

Niedziela Wrocławska

Bądźmy świadkami. Uroczystości odpustowe na Ołtaszynie

Na zakończenie Eucharystii wierni przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem

Marzena Cyfert

Na zakończenie Eucharystii wierni przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu-Ołtaszynie. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył ks. dziekan Ireneusz Alczyk.

W słowie powitania ks. proboszcz Piotr Śmigielski podkreślił, że świętujemy dzisiaj uroczystość Wniebowzięcia Maryi, ale pamiętamy również o ważnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami. Nawiązał też do przeprowadzanych prac remontowych w świątyni. – Co roku ten odpust jest coraz bardziej wyjątkowy, bo też kościół jest szczególnym historycznym miejscem w naszym mieście. Nie sposób pominąć faktu, że rozpoczęliśmy proces przywracania piękna tej świątyni od remontu dachu i wieży. Teraz będą odnawiane wnętrza – mówił ksiądz proboszcz.

W homilii ks. Alczyk nawiązał do słów piosenki z Powstania Warszawskiego: „Czuwaj, wiaro” – Wiara przenika poszczególne osoby a potem łączy. W tym pozdrowieniu widać, jaką wielką wartością jest wiara. Czuwaj, wiaro! Ona ma nas jednoczyć – mówił ksiądz dziekan i odniósł się do przeżywanej uroczystości. – Słyszeliśmy dzisiaj: Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, czyli jesteś przeniknięta wiarą. Błogosławiona to znaczy szczęśliwa, ponieważ uwierzyła, że spełni się to, co miała powiedziane od Pana – nauczał kapłan.

Mówiąc o dalszych słowach „czuwaj, wiaro i wytężaj słuch”, podkreślił wartość słuchania i czuwania. Gdy Pan przybędzie i zastanie nas czuwających, przepasze się i będzie nam usługiwał.

– Taka jest obietnica Pana dana tym wszystkim, którzy czuwają i na Niego czekają. Są czuwający, ich wiara czuwa. Jeżeli to odnosi się do nas wszystkich, a my będziemy czuwać, to Pan na uczcie niebieskiej będzie nam usługiwał. To zaproszenie w szczególny sposób staje się udziałem Tej, która o sobie powiedziała: „Oto ja, Służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. Ona wytężała swój słuch na to, co Pan do niej mówił – podkreślał ksiądz dziekan.

Zauważył następnie, że mimo upływu lat duch człowieka może być młody. – Gdy patrzymy na wizerunki Maryi, także w tej świątyni, to zawsze postać Maryi przedstawiana jest jako młoda. Nawet nie wiemy, ile lat miała Maryja w dniu Wniebowzięcia – zauważył ks. Alczyk. Przypomniał, że bł. Prymas Wyszyński zapragnął kiedyś mieć matkę, która nie umiera, która będzie zawsze przy nim stała. – To pragnienie spełniło się, a ta Matka, która nie umiera, została także naszą Matką i jest przy nas – zaznaczył kapłan.

Reklama

Mówiąc o pieśni Magnificat, podkreślił: – Kto codziennie podejmuje tę modlitwę Maryi, codziennie odnawia swego ducha. Dusza człowieka powtarza bowiem Jej słowa.

Analizując słowa: „Pręż swój młody duch, pracując za dwóch”, odniósł je znowu do Maryi, która będąc w takiej szczególnej sytuacji po Zwiastowaniu, idzie do św. Elżbiety po to, by ją wspierać. – Nie myśli o sobie. My również musimy się wspierać. Małżeństwa muszą się wspierać – w doli i niedoli, w zdrowiu i chorobie. Musimy we dwoje iść przez życie. Pracować za siebie i za drugą osobę – podkreślał ks. Alczyk.

Polecił również modlitwę, która umacnia naszą wiarę i zanosi błagania za drugą osobę.

– Potrzeba nam hartowania naszej wiary i naszego życia. Przez różne doświadczenia. Wczorajsze czytanie z listu do Hebrajczyków porównuje nasze życie do zawodów; „Biegnijmy w wyznaczonym zawodach, patrząc na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją udoskonala” (por. Hbr 12.2). A mamy dookoła mnóstwo świadków i kibiców – nauczał ksiądz dziekan. Przestrzegł przed pozostaniem tylko kibicem.

Przytoczył przykład dzieci fatimskich, które mimo uwięzienia zanosiły modlitwę do Boga. Ich duch nie uległ osłabieniu. – Im się udało, nam też się uda. Pokochaj Matkę Najświętszą – zachęcał kapłan. Wskazał na świętych widocznych na obrazach w świątyni, świadków poprzednich wieków, którym się udało.

– Wczoraj była rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Maria, bo kochał Maryję a Maksymilian, bo maksymalnie ją kochał. Sam zgłosił się do bunkru głodowego, by towarzyszyć wyznaczonym na śmierć. On sam poszedł, by być dla nich świadkiem. I finiszem tego tragicznego etapu było to, że z tego bunkru nie wydobywało się przekleństwo, złorzeczenie, tylko modlitwa. On podtrzymał ich na duchu, stał się dla nich świadkiem – nauczał ks. Alczyk.

Reklama

Eucharystię uświetnił występ orkiestry „Hanys BAND”, dzięki Janowi Żukowskiemu, wójtowi Gminy Żórawina. Ksiądz proboszcz podkreślił, że muzyka orkiestry dętej jest mu szczególnie bliska, ponieważ w takiej orkiestrze grał jego dziadek Bolesław. Muzycy zostali jednak potraktowani przez sowietów jako zdrajcy narodu i straceni.

Tradycyjnie z okazji Święta Matki Bożej Zielnej, Parafialny Zespół Caritas, rozprowadzał bukiety z ziół. Dobrowolne ofiary przeznaczone zostaną na potrzeby podopiecznych parafialnej Caritas.

2022-08-15 21:07

Wybrane dla Ciebie

Polak nuncjuszem na Madagaskarze

2022-09-27 13:05

ASD w Poznaniu

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Targi Wydawców Katolickich: przyznano nagrody Feniks

2022-09-29 13:52

Biblista ks. prof. Roman Bartnicki nagrodzony został Nagrodą Główną Złotego FENIKSA 2022. Przyznano również FENIKSY Specjalne – m.in. dla bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, serii „Biblia Impulsy” pod redakcją naukową ks. dra hab. Janusza Wilka czy książki „Wiara zawsze mnie ratowała. Wspomnienia o kardynale Świątku” (Mińsk, Białoruś). Przyznano także nagrody i wyróżnienia w 19 kategoriach konkursowych. Ogłoszenie laureatów tych nagród, przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, nastąpiło tuż po otwarciu XXVII Targów Wydawców Katolickich, które odbywają się 29 września do 2 października w Warszawie.

Więcej ...

Prymas Polski o nominacji dla Ewy Kusz: ma szerokie rozeznanie i kompetencje

2022-09-30 13:48

Karol Porwich/Niedziela

Za tą nominacją przemawia wielki profesjonalizm, wiedza i praktyka - tak abp Wojciech Polak, prymas Polski i delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży skomentował wiadomość o nominacji dla Ewy Kusz. Papież Franciszek powołał ją 30 września do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję. - Przyjąłem tę wiadomość z radością i wielką nadzieją - mówi prymas Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Wiadomości

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Święci i błogosławieni

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?