Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: zakończyła się Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka, tzw. Zagłębiowska

Bożena Sztajner/Niedziela

Po trzech dniach wędrówki XXXI Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka (Pielgrzymka Zagłębiowska) dotarła na Jasną Górę. Około 900 pątników i 35 kapłanów obok osobistych intencji zaniosło do Królowej Polski także tę dziękczynną za 30 lat istnienia diecezji sosnowieckiej. Pielgrzymi wyruszyli z Będzina 23 sierpnia.

- Diecezja sosnowiecka pielgrzymuje w tym roku pod hasłem „W Krzyżu – miłości nauka”, które odwołuje się do trwającej w diecezji jubileuszowej Peregrynacji Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II. To trzecia część sosnowieckiej pielgrzymki. 13 sierpnia jako pierwsza do tronu Maryi dotarła grupa olkuska. 18 sierpnia – pielgrzymi z Wolbromia. Dziś na Jasną Górę weszli wierni z Zagłębia. A to jeszcze nie koniec! – wyjaśnia ks. Przemysław Lech, rzecznik diecezji sosnowieckiej, wskazując, że 8 września do Częstochowy dotrze ostatnia grupa z Diecezji Sosnowieckiej - Pielgrzymka Jaworznicka.

- W tym roku uformowało się 16 grup pielgrzymkowych m.in. z Będzina, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca czy Siewierza. Pątnikom towarzyszyło 35 kapłanów w charakterze przewodników grup i ojców duchownych – dodaje ks. Przemysław Lech.

Organizatorami pielgrzymki, podobnie jak w latach ubiegłych, byli: ks. Paweł Tracz (dyrektor pielgrzymki) oraz ks. Grzegorz Woszczek (wicedyrektor). Za opiekę medyczną podczas wędrówki do Częstochowy odpowiadał personel Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu, które w tym roku świętuje 25 lat swojej działalności.

Zwieńczeniem Pielgrzymki Zagłębiowskiej jest Msza Święta pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, która odbędzie się 25 sierpnia o godz. 16:00 w Bazylice Jasnogórskiej.

W tym roku ojcem duchownym pielgrzymów jest ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Każdego dnia na pątniczym szlaku zarezerwowano specjalny czas na Eucharystię i naukę rekolekcyjną, którą głosił ks. Borda.

- Temat tegorocznych konferencji związany był z Eucharystią w kontekście trwającego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, przeżywanego pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa.” – tłumaczy ks. Borda. - Chciałem te konferencje przeznaczyć na bliższe przyjrzenie się poszczególnym częściom Mszy Świętej, aby wyjaśnić symbole i znaki, dzięki czemu wierni mogą z większą świadomością uczestniczyć w Eucharystii. – podkreśla ks. Michał Borda, ojciec duchowny pielgrzymów.

Reklama

O swoim doświadczeniem pielgrzymowania mówi Paulina Pstrowska z Czeladzi: - Jeżeli ktoś jest ateistą i nie wierzy w nic, ale zaczyna mówić „Faktycznie, jest Bóg”, to jest już bardzo duży krok. Następnym krokiem, będzie to, że zacznie się modlić lub pójdzie na pielgrzymkę. W tamtym roku zachęciłam mojego kolegę, który nie ma nic wspólnego z Kościołem, nie wierzył w Boga, a pielgrzymkę nazywał „spacerem do Częstochowy”. Spędziliśmy razem trzy dni na pielgrzymce. Pomimo tego, że nie wierzył poszedł ze mną. Gdy ktoś będzie w coś wierzył, to już dąży do większych celów, a wiara będzie mu we wszystkim pomagać. Taka osoba nie będzie się już więcej czuć samotna, będzie zawsze czuć, że ktoś przy nim jest - tłumaczy Paulina Pstrowska z Czeladzi, która uczestniczyła w zagłębiowskiej części sosnowieckiej pielgrzymki.

Ostatnim akcentem Pielgrzymki Zagłębiowskiej będzie metropolitalna Eucharystia sprawowana 25 sierpnia o godz. 19:00 na wałach jasnogórskich. We wspólnej modlitwie zjednoczą się pielgrzymi z diecezji sosnowieckiej, archidiecezji częstochowskiej i diecezji radomskiej.

2022-08-25 18:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chorzy i niepełnosprawni pielgrzymowali na Świętą Górę

Adobe Stock.pl

Bp Grzegorz Balcerek przewodniczył pielgrzymce osób chorych i z niepełnosprawnościami na Świętą Górę k. Gostynia. Organizatorem pielgrzymki, w której wziął udział ks. dyrektor Marcin Janecki, była Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Więcej ...

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Więcej ...

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Niedziela Legnicka

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

Wiadomości

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Wiadomości

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...