Reklama

W 30. rocznicę śmierci Apostoła Trędowatych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 6 grudnia br. mija trzydzieści lat od śmierci wielkiego humanisty i misjonarza, zwanego Apostołem Trędowatych, Raoula Follereau. Życie tego niezwykłego człowieka, o którym się mówi, że przywrócił światu na nowo sens pojęcia „miłosierdzie”, które pozwala w twarzy człowieka potrzebującego pomocy odkryć samego Chrystusa, inspirowane było przykładem Karola de Faucauld. To podczas zbierania materiałów do tekstu o życiu i dziele tego francuskiego pustelnika Follereau spotkał pierwszych w swoim życiu trędowatych, którym poświęcił całe swoje życie. Ten niezmordowany „wagabunda miłosierdzia” ponad sto razy objechał kulę ziemską, głosząc światu orędzie miłosierdzia. Drugą pasją Follereau, obok organizowania pomocy na rzecz najbiedniejszych z biednych, była sprawa pokoju. Z jego inspiracji w czasach zimnej wojny powstała nigdy nieratyfikowana rezolucja ONZ w sprawie ustanowienia Światowego Dnia Pokoju. Ostatecznie ten dzień ustanowił papież Paweł VI.
Kiedy Raoul Follereau, wspólnie z siostrami Matki Bożej od Apostołów, rozpoczynał swoją pierwszą misję na rzecz trędowatych w Adzopé na Wybrzeżu Kości Słoniowej, na świecie było ponad 25 mln trędowatych. Trzeba było zmobilizować cały świat, by dzięki antybiotykom liczba dotkniętych najstraszniejszą chorobą świata spadła do miliona. Follereau nie był lekarzem, pokazał, że medycyna zaczyna się nie od zastrzyków i tabletek, ale od dostrzeżenia w chorym człowieku cierpiącego Chrystusa. Jak powiedział jeden z francuskich biskupów, Follereau był autorem prawdziwej chrześcijańskiej globalizacji świata, który w Chrystusie odnajdzie pokój i szczęście przyszłych pokoleń. Chrześcijaństwo nie jest bowiem ideologią, nie jest zaledwie snem, marzeniem, ale racjonalną propozycją zorganizowania świata, w którym miłość uchroni człowieka przed zagładą.
Dziś, po trzydziestu latach od śmierci fundatora, stowarzyszenia i fundacje Follereau działają w kilkudziesięciu najbiedniejszych krajach świata, wspólnie z misjonarzami niosąc pomoc najbiedniejszym z biednych w Afryce, Ameryce Południowej, na zagubionych wyspach Pacyfiku oraz w krajach azjatyckich. Jedna trzecia wszystkich trędowatych świata pozostaje wciąż pod opieką ośrodków Follereau, które utrzymywane są głównie z pieniędzy zbieranych przed kościołami w każdą ostatnią niedzielę stycznia. Ruch Follereau wspiera formacje kleryków w afrykańskich seminariach, wspiera ośrodki dla dzieci chorych na chorobę głodową, angażuje się w odbudowę Libanu. W tym dziele ma swój udział działająca od ponad dziesięciu lat Fundacja Polska Raoula Follereau.

K. Sz.

Więcej informacji: Fundacja Polska Raoula Follereau, ul. Sienkiewicza 11, 05-220 Zielonka, tel.: 0-502-06-74-20, apostolstwo@gmail.com. Nr konta bankowego: 87 1240 1082 1111 0000 0387 2932.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00
Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Zaproszenie na pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous