Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Abp Ryś: Miłosierdzie jest Bożą odpowiedzią na zło

Julia Saganiak

- Miłosierdzie musi być głębokie, dlatego że miłosierdzie jest Bożą odpowiedzią na zło, a ze złem nie można się zmagać na poziomie objawów, trzeba dotrzeć do samego dna, wtedy rzeczywiście człowiek zmaga się ze złem na sposób Chrystusowy – powiedział metropolita łódzki na zakończenie 2. Łódzkiego Kongresu św. Siostry Faustyny „Apostołowie Miłosierdzia”.

Dwudniowe spotkanie zebrało osoby duchowne i świeckie, które w Polsce rozpowszechniają kult Bożego Miłosierdzia. – Niepojęte jest miłosierdzie Boga, który wybrał także ziemię łódzką. Stąd powołał św. Siostrę Faustynę do głoszenia orędzia Bożego Miłosierdzia – powiedział na rozpoczęcie ks. Wiesław Potakowski, organizator. Pierwszy dzień składał się z trzech paneli, podczas których prelegenci odnosili się do trzech sposobów czynienia miłosierdzia. Nie zabrakło krótkiej historii życia św. Faustyny oraz bł. Michała Sopoćki, którego relikwie przywiózł bp. Henryk Ciereszko z archidiecezji białostockiej. Pierwszy dzień zakończono modlitwą dziękczynienia i uwielbienia oraz Mszą św. pod przewodnictwem biskupa białostockiego. Drugiego dnia wierni wysłuchali świadectw osób duchownych, a dwudniowy kongres oraz Jubileuszowy Rok 25-lecia parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi uroczyście zakończono Mszą św. pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia. Podczas homilii metropolita łódzki zatrzymał się przy drugim czytaniu z dzisiejszej liturgii słowa, tłumacząc, dlaczego św. Paweł pisał do bogatego chrześcijanina Filemona po ucieczce jego niewolnika. – Najwyraźniej święty Paweł ma takie marzenie, oczekiwanie, że to, jak postąpi Filemon stanie się takim modelem Kościoła, że Kościół będzie w taki sam sposób myślał, czuł, postępował. To nie jest sprawa tylko między panem i niewolnikiem, który uciekł i teraz wraca do domu, tylko to jest pewien problem, w którym Kościół musi się zobaczyć i zobaczyć w jaki sposób reaguje na zło – wyjaśnił duchowny. List Pawła miał zachęcić Filemona do traktowania swojego niewolnika jako brata, jako tego, który nosi w sobie Chrystusa. Tym samym dzisiejszy tekst ponagla wszystkich ludzi Kościoła, aby nie dzielić ludzi, ale wszystkich traktować z miłością, jak braci. Aby tak czynić, potrzeba, aby każdy człowiek „przyoblekł się w serdeczne miłosierdzie”. – Musisz dotrzeć do samej głębi w sobie i w człowieku, którego spotykasz w tym doświadczeniu miłości, które nazywasz miłosierdziem. Wtedy możliwe jest takie życie, że już nie będzie dla ciebie Greka ani Żyda, barbarzyńcy, niewolnika, bo chociaż jaki jest na zewnątrz, to to kim jest w środku, jest o wiele bardziej podstawowe. Odkrywasz jego wewnętrzną godność, która wymyka się tym wszystkim wewnętrznym opisom – podkreślił. Na zakończenie abp Ryś wyjaśnił, że niewolnik Filemona po spotkaniu z Pawłem doznał wewnętrznej zmiany, gdyż spotkanie z Jezusem we chrzcie pozwoliło mu stać się nowym człowiekiem, zawalczyć ze złem. - Miłosierdzie musi być głębokie, dlatego że miłosierdzie jest Bożą odpowiedzią na zło, a ze złem nie można się zmagać na poziomie objawów, trzeba dotrzeć do samego dna, wtedy rzeczywiście człowiek zmaga się ze złem na sposób Chrystusowy – podsumował abp Grzegorz Ryś.

Patronat nad Kongresem objęli m.in. abp Grzegorz Ryś oraz s. Miriam Janiec, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Św. Faustyna Kowalska jest patronką Łodzi od 2005 roku. Liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 października, wówczas odbywa się procesja z jej relikwiami oraz festyn.

2022-09-04 16:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Abp Ryś: Jeśli chcesz oczyszczenia, daj jałmużnę z serca

ks. Łukasz Burchard

Więcej ...

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Więcej ...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Wiara to pewność bliskości Boga

Wiara

Wiara to pewność bliskości Boga

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...