Na wieczną wartę odszedł 15 lutego Generał Antoni Heda ps. Szary, bohater walki z niemiecką i sowiecką okupacją, z komunistyczną targowicą. Na naszych Wieczorach śpiewamy pieśń o nim i jego żołnierzach. Cześć Jego Pamięci! 14 lutego br. w Apelu Wieczornym w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze uczestniczył premier Jarosław Kaczyński. Niech Matka Boża wspomaga go w pracy dla Polski. W niedzielę 17 lutego w Warszawie, w kościele Stowarzyszeń Twórczych św. Andrzeja Apostoła i św. Brata Alberta, było otwarcie wystawy mojego malarstwa. W Powstaniu Warszawskim kościół był redutą i szpitalem powstańczym. Okaleczony przez Niemców, w 1953 r. zburzony przez władzę komunistyczną, w 1999 r. zbudowany od podstaw przez twórców, odrodził się pod przewodem ks. rektora Wiesława Niewęgłowskiego jako przystań artystów. Cieszę się, że poprzez wspólne zaśpiewanie ocalonych od zapomnienia piosenek, poprzez poezję, otwarcie wystawy moich obrazów stało się cząstką naszych Wieczorów.
W poniedziałek 18 lutego w warszawskim Teatrze Narodowym - uroczysta inauguracja Roku Zbigniewa Herberta. Na scenie, na wielkim ekranie - jego twarz. Patrzy na nas, uśmiecha się, mówi. Uczył nas Honoru, Godności, Wierności Prawdzie. Słowa wdzięczności wyraził Poecie Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński, odczytał je prezes Związku Piłsudczyków Jan Józef Kasprzyk. Herbert uczył nas i uczy nadal, dotykając naszych sumień. Poezja jest nieśmiertelna.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy na naszych Wieczorach, 100. i 101., mówili poezję, śpiewali, grali na fortepianie, skrzypcach, gitarze. Poezja i śpiew - uczniowie: Kacper Szczukocki z Gimnazjum Katolickiego, Agata Wierus, Marta Gorzałka, Paulina Pala, Damian Dolniak z Gimnazjum im. Gen L. Okulickiego oraz nauczyciele: Olga Kluba, Monika Pisarkiewicz i Krzysztof Burkhard też z tego Gimnazjum, Marta Kopanicka z LO im. H. Sienkiewicza, Helena Grynowska oraz młodzi historycy: Maria Zejda i Tomek Marek. Muzyka: Prof. Stanisław Tomczyński grał swojego „Mazurka fis-moll”, Agnieszka Rarok mówiła swoją poezję i grała na skrzypcach „Krakowiaka” Romana Statkowskiego, Ada Sterczewska grała „Melodie cygańskie” Sarasatego, Patrycja Słomczyńska - „Habanerę” z opery „Carmen” Bizeta, przy fortepianie prof. Urszula Ledwoń. „Gdyby rannym słonkiem” - arię z „Halki” Stanisława Moniuszki i z akompaniamentem gitarowym Olgi Chodorowskiej, poezję H. Poświatowskiej śpiewała Sylwia Reterska. „Poloneza A-dur”, „Nokturn f-moll”, „Preludium e-moll” i „Walca a-moll” F. Chopina grał na fortepianie Janusz Markowski, uczeń LO im. H. Sienkiewicza i Ogniska Muzycznego „Konsonans”.
Gorąco dziękuję pani Marii Wyporskiej, kierowniczce biblioteki w Szkole Muzycznej, organizatorce spotkań poetycko-muzycznych i patriotycznych, za wspomaganie mnie w działaniach.
Zbliża się 4 marca - dzień św. Kazimierza Królewicza, patrona Wileńszczyzny, w Wilnie - „Kaziuk” (nie „Kaziuki”). Tego dnia zakochani obdarowują się piernikowymi sercami. Komu chciałbym ofiarować w myślach „Kaziukowe” serce? Wszystkim zakochanym w Kresach i Macierzy, w Ojczyźnie. I dołączam rozmarzonego „Walca wileńskiego” zakochanych w swoim mieście nad Wilią i Wilenką Aleksandra Śnieszki i Aleksandra Kalinowa.
Podaję numery mojego telefonu: w godz. 9.00-15.00: (0-34) 322-05-29, w godz. 15.00-21.00: 0-503-327-726.
Walc wileński
słowa: Aleksander Śnieszko
muzyka: Aleksander Kalinow
Daj rękę, kochanie, porywa nas taniec,
W gitary głos wplata się bas.
Pójdź w moje objęcia, niech sala się kręci,
A rytm, burząc krew, łączy nas.
Sponad Wilii się oddala,
Gwiezdny wóz na niebie stanął,
Będę czekał na ciebie, kochana!
Więc póki jest czas, tańcz jeszcze ten raz,
Niech świat nam wiruje do rana.
Czas walca przemija, choć gwiazda tam czyjaś
Zalśniła w Wilence na dnie.
Tu jedna, tam druga, wiruje i mruga
Ten gwiezdny walc tobie i mnie.
Nad Wilią zdziwiony most buja zielony,
Wygina się łukiem znad fal,
Pójdziemy aleją, cień drzew nas zakryje...
To Wilno zaprasza na bal.
Pomóż w rozwoju naszego portalu