Reklama

Niedziela Sandomierska

Ruszył proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Sudoła

Archiwum

Publiczna sesja i uroczysta Eucharystia o beatyfikację rozpoczęły 19 marca w sandomierskiej katedrze proces beatyfikacyjny kapłana z Dzikowca, ks. Stanisława Sudoła. Uroczystości przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Podczas pierwszej, publicznej sesji dochodzenia, w której uczestniczyli wierni z całej diecezji sandomierskiej, postulatorem procesu został mianowany ks. Krzysztof Cisek. Po formalnym rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza i przedstawieniu życiorysu ks. Stanisława Sudoła zaprzysiężony został trzyosobowy trybunał. Będzie on prowadził dochodzenie dotyczące życia, cnót heroicznych i opinii świętości kandydata na ołtarze.

W skład trybunału weszli: ks. Sylwester Serafin - delegat biskupi, ks. Michał Grochowina - promotor sprawiedliwości i ks. Krzysztof Irek - notariusz. Na zakończenie sesji biskup sandomierski, postulator, członkowie trybunału i doręczyciel pism złożyli przysięgę wiernego wypełnienia zadania oraz dochowania urzędowej tajemnicy.

Podczas uroczystej Eucharystii bp Nitkiewicz podkreślił, że kandydat na ołtarze z diecezji sandomierskiej był postacią szczególną, nieprzeciętną, wyjątkową i zasługującą na świętość.

- Przez otwarcie procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Sudoła, Opatrzność Boża wydobywa ze wspólnoty Kościoła postać szczególną, nieprzeciętną, wyjątkową. Ks. Sudoł należał całkowicie do Chrystusa. Utożsamiał się z Nim nie tylko w liturgii, ale i w sposobie kapłańskiego posługiwania – mówił ordynariusz.

- Kochał ludzi i dla nich żył niezależnie od gwałtowności wojny, napięć na tle narodowościowym i w czasach komunizmu. Jest dla nas wzorem, rachunkiem sumienia, mocnym znakiem danym od Boga, aby nie zwlekać z nawróceniem i uwierzyć Ewangelii – podkreślił bp Nitkiewicz.

Biskup senior Edward Frankowski wskazał w homilii na główne cechy świątobliwego życia Sługi Bożego.

Reklama

– Dziękujemy Bogu za wzór tego kapłana, za jego wiarę, kulturę życia, bezinteresowność, gorliwość duszpasterską, za dobre, piękne i świątobliwe życie. Bez przesady możemy powiedzieć, że Sługa Boży był jak proboszcz z Ars, ubogi, posłuszny Kościołowi i oddany ludziom. Odznaczał się cechami świętości św. Franciszka, ascezą i zjednoczeniem z Chrystusem i Maryją – podkreślał bp Frankowski.

Postulator procesu ks. Krzysztof Cisek zaapelował do osób, które posiadają w swoich prywatnych zbiorach pamiątki, listy, notatki lub inne pisma Sługi Bożego o kontakt z biurem postulatorskim przy Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

– Każda informacja o życiu i dziełach ks. Stanisława Sudoła jest bardzo cenna. Wszystkich prosimy także o modlitwę w intencji pomyślnego przebiegu procesu i beatyfikacji Sługi Bożego – apelował ks. Krzysztof Cisek.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani z diecezji, siostry zakonne, seminarzyści, władze samorządowe, mieszkańcy Dzikowca oraz okolicznych miejscowości, gdzie przez długie lata pracował ks. Stanisław Sudoł oraz wierni z różnych parafii diecezji.

Ks. Stanisław Sudoł urodził się 16 marca 1895 roku w Zembrzy koło Raniżowa. Uczęszczał do szkoły ludowej w pobliskiej wsi Zielonka, następnie do gimnazjum w Rzeszowie i w Przemyślu. W 1915 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1919 r. z rąk świętego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Pracował w parafiach: Rakszawa, Wiązownica i Dzikowiec.

Dał się poznać jako asceta, gorliwy duszpasterz, człowiek modlitwy, katecheta i budowniczy kościołów. Wierni z powierzonych mu parafii mogli zawsze korzystać z jego posługi sakramentalnej i kompetentnych rad. Zaangażował się również w łagodzenie napięć na tle narodowościowym i politycznym. Ks. Sudoł zmarł 19 marca 1981 r. Został pochowany w Dzikowcu.

2014-03-20 08:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wilno: abp Teofil Matulionis ogłoszony błogosławionym

wikipedia.org

Litewski męczennik z czasów komunizmu abp Teofilius Matulionis (1873-1962) został ogłoszony błogosławionym. Ceremonia pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odbywa się na placu przy katedrze w Wilnie. Beatyfikacja ordynariusza diecezji koszedarskiej jest pierwszą tego typu uroczystością na Litwie i pierwszą od 30 lat beatyfikacją sługi Bożego z Litwy.

Więcej ...

Dzieciaki z lampionami

Karol Porwich/Niedziela

Zgaszone światła, klimat podekscytowania, zapalony lampion w dłoni i masa uśmiechniętych znajomych dookoła. Tak było dawniej, gdy byliśmy młodsi. A dziś? Zgaszone światło, klimat podenerwowania, zmuszający cię do zdobycia coraz większej liczby lajków, świecący ekran smartfona w dłoni i masa sztucznych uśmiechów na fejsie. Zgadłem?

Więcej ...

Łódź: Przyjęcie do katechumenatu

2022-11-28 12:00

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Historia

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach...

Rok liturgiczny

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach...

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE