Reklama

Kościół

Generał pallotynów ks. dr Hanas: największym wyzwaniem dla pallotynów jest wołanie o pojednanie

Ks. Zenon Hanas

ks. Łukasz Gołaś SAC

Ks. Zenon Hanas

Większa współpraca ze świeckimi, budowanie mostów między ludźmi i wołanie o pojednanie – to największe wyzwania stojące przed pallotynami – powiedział PAP nowy generał Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) ks. dr Zenon Hanas.

Delegaci XXII Zebrania Generalnego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, które obradowało w Polsce, w sobotę wybrali ks. Zenona Hanasa, dotychczasowego przełożonego warszawskiej prowincji pallotynów, na generała Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów). Jest drugim w historii pallotynów Polakiem na tym urzędzie. Zastąpił ks. Jacoba Nampudakama, który był generałem tej wspólnoty od 2010 r.

W zebraniu wzięło udział 69 delegatów z całego świata. Tematem XXII Zebrania Generalnego było hasło "Poruszeni współczuciem". Była to dla nas okazja, aby zatrzymać się m.in. nad kondycją współczesnego człowieka, dotykając tego, co stanowi jego dramat w sferze duchowej i materialnej, aby zastanowić się w świetle Bożego Słowa, jak na to odpowiedzieć, biorąc pod uwagę nasz charyzmat" – powiedział PAP nowy generał pallotynów ks. Hanas.

Pytany o wyzwania stojące przed Stowarzyszeniem Apostolstwa Katolickiego na świecie, przyznał, że "wspólnoty w różnych miejscach borykają się z innymi problemami, ale można zaobserwować pewien wspólny mianownik. Jest nim poszukiwanie konkretnych odpowiedzi na ludzkie potrzeby w danym miejscu i czasie".

"Współczesny świat, w które żyjemy, jest mocno podzielony. Obserwujemy konflikty na wielu poziomach i płaszczyznach życia, stąd jednym z najważniejszych wyzwań, które stoi dziś przed pallotynami, to budowanie mostów między ludźmi oraz wołanie o pojednanie" – powiedział nowy generał pallotynów.

Zaznaczył, że dotyczy to nie tylko Starego Kontynentu, ale całego świata, a więc zarówno wspólnot, które mają swoje domy w Afryce, jak i tych w Azji czy w obu Amerykach.

"Napięcia i rosnące w wielu miejscach konflikty powodują, że ludzi tracą nadzieję, nie widząc wyjścia z sytuacji czy perspektyw na przyszłość. W związku z tym chcielibyśmy jako pallotyni podejmować działania, które będą przywracać ludziom sens życia i nadzieję na przyszłość" – tłumaczył ks. Hanas.

Reklama

Zaznaczył, że wymaga to od członków stowarzyszenia głębokiego życia w wierze. "Możemy innym dać tylko to zaczerpniemy w relacji z Bogiem, bo tylko On jest źródłem autentycznej miłości, współczucia, nadziei" – wskazał duchowny.

"W duchu naszego charyzmatu, jakim jest m.in. współpraca ze świeckimi, widzimy potrzebę większej otwartości i komunikacji z różnymi środowiskami. Szczególnie chodzi o nawiązanie wspólnego języka ze światem ludzi młodych. Mam na myśli zapraszanie tych, którzy są wokoło nas w różnych miejscach na świecie, do współpracy, aby skuteczniej odpowiadać na potrzeby świata" – wyjaśnił ks. Hanas. "To jest w zasadzie droga, którą zaleca nam papież Franciszek, a więc słuchać siebie nawzajem, rozumieć siebie nawzajem, prowadzić dialog, aby w Kościele umacniało się braterstwo" – dodał.

Powiedział, że dla pallotynów w Polsce, gdzie są dwie prowincje – wschodnia i zachodnia największym wyzwaniem jest to, co dzieje się za wschodnią granicą.

"Nie możemy zamknąć oczu na sytuację w Ukrainie. Ponad 20 pallotynów pracuje na Ukrainie. Na terenie naszego kraju mamy także wielu uchodźców pochodzących z Ukrainy" – powiedział ks. Hanas.

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy powstaje Pallotyńskie Centrum "Przyszłość dla Ukrainy" (PCPdU). Ma ono pomoc uchodźcom z tego kraju i osobom dotkniętym wojną.

Będzie składało się z dwóch części: stacjonarnej, która pomieści ok. 100 osób, obejmującej 24-dwupokojowe mieszkania z łazienką, i ze szkoleniowej. W części stacjonarnej zamieszkają matki z dziećmi z Ukrainy, otrzymując pomoc bytową i wychowawczą. W części szkoleniowej będą odbywały się różne turnusy terapii psychologicznej, doradztwa zawodowego, zajęcia pozaszkolne itp. Chodzi o pomoc uchodźcom w poradzeniu sobie z traumą wojny, w integracji w naszym kraju (pomoc dzieciom w szkole, a matkom w znalezieniu zatrudnienia) i usamodzielnieniu, zdobyciu kompetencji, które przydadzą się po powrocie na Ukrainę" – wyjaśnił rektor WSD ks. prof. UKSW Mirosław Mejzner.

Reklama

Generał Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, pytany o liczbę powołań wśród pallotynów, powiedział, że w Europie widać spadek liczby młodych zgłaszających się do klasztoru. Zupełnie odwrotnie jest np. w Indiach czy w krajach Afryki.

"W związku z tym prowincje, które mają większe zasoby materialne, wspierają te, którym jest trudniej. Dzięki temu mogą oni formować kandydatów zgłaszających się do nowicjatów, a później kształcić ich w seminariach duchownych" – wyjaśnił ks. dr Hanas.

Z okazji XXII kapituły generalnej w niedzielę pallotyni z 14 krajów celebrowali Mszę św. na Jasnej Górze. Poza generałem pallotyni wybrali także nową radę generalną. W jej skład weszli ks. Jeremiah Murphy z Irlandi (pierwszy radca), ks. Daniel Rocchetti z Brazylii z Rio de Janerio, ks. Joseph-Jules Nkodo z Kamerunu i ks. Rahul Philips z Indii z prowincji "Światła Chrystusa".

Pallotyni na całym świecie skupiają się w 406 wspólnotach tworzonych przez 1720 księży, 106 braci, 5 diakonów stałych, 295 współbraci po konsekracji czasowej, 157 nowicjuszy i 209 postulantów. Głównymi obszarami działalności są misje, apostolstwo i praca z ludźmi świeckimi. (PAP)

2022-10-04 07:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Wstań i chodź w imię Jezusa”

Przystań Duchowa

Zapraszamy na charyzmatyczne spotkanie ewangelizacyjne z Mszą Świętą i modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie, które odbędzie się w Sanktuarium Świętości Życia przy ul. Łagiewnickiej 197/201 w Łodzi 23.03.2019 godz.12:00 -17:00. Spotkanie ewangelizacyjne poprowadzi ks. Łukasz Prausa.

Więcej ...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu