Reklama

Kościół

Wizyta Najwyższego Kapelana Rycerzy Kolumba na Ukrainie

flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

Dzieła humanitarne Rycerzy Kolumba realizowane w obliczu wojny na Ukrainie i rozpoczęte wraz z pierwszym dniem konfliktu są wynikiem międzynarodowej współpracy Rycerzy z całego świata. By na własne oczy zobaczyć skalę działania największej bratniej wspólnoty mężczyzn w Kościele katolickim, na zaproszenie abpa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego, na Ukrainę przybył abp William Lori, Metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

„W tych dniach moim pragnieniem jest po prostu być z Wami, modlić się, słuchać, uczyć się oraz zapewnić Was, że w moim kraju Ukraina nie jest zapomniana. Medialne nagłówki dotyczące Ukrainy mogą się pojawiać i znikać, lecz nasze więzi Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa nie tylko trwają, ale z Bożą pomocą umacniają się pośród trwających nieszczęść” – powiedział abp Lori, zwracając się do wiernych zgromadzonych w lwowskim kościele pw. św. Jana Pawła II i nawiązując do najważniejszych zasad Rycerzy Kolumba.

Rycerze działają w Polsce od 16 lat, w Ukrainie zaś pierwsze wspólnoty rycerskie powstały 10 lat temu. Jednymi z pierwszych Rycerzy w Ukrainie byli zwierzchnicy wspólnot Kościoła rytu łacińskiego i obrządku bizantyjsko-ukraińskiego – abp Mokrzycki oraz Arcybiskup Większy Swiatosław Szewczuk, którzy w maju 2012 roku uczestniczyli w uroczystości przeprowadzonej we Lwowie. W czasie zakończonej dziś wizyty Najwyższy Kapelan abp Lori spotkał się z oboma kapłanami, przekazując im wyrazy solidarności, wsparcia i uznania w imieniu całej globalnej wspólnoty Rycerzy za ich posługę i przywództwo w tym niezwykle trudnym dla Ukrainy czasie.

flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

Podczas wizyty w Ukrainie abp Lori w towarzystwie ukraińskich Rycerzy Kolumba odwiedził najważniejsze punkty na mapie inicjatyw pomocowych prowadzonych przez nich we współpracy z archidiecezją lwowską – przede wszystkim punkt dystrybucji odzieży, a także magazyn żywności i ubrań w Brzuchowicach, dokąd regularnie wysyłana jest pomoc humanitarna z Polski i Stanów Zjednoczonych. Od początku wojny poprzez prowadzony przez Radę Najwyższą Fundusz Solidarności z Ukrainą (Ukraine Solidarity Fund) do magazynu dotarło już kilka tysięcy ton żywności dla najbardziej potrzebujących. Tam też trafiają paczki przygotowywane przez Rycerzy Kolumba z całej Polski i zaproszonych do współpracy wolontariuszy. Od początku inicjatywy polscy Rycerze wysłali już ponad 50 tysięcy paczek do potrzebującej ludności cywilnej w całej Ukrainie – od Lwowa po Odesę i Donieck.

Reklama

Arcybiskup Lori odwiedził również parafię św. Jana Pawła II oraz klasztor sióstr benedyktynek we Lwowie – obie wspólnoty opiekują się uchodźcami wewnętrznymi, którzy uciekli z okupowanych terenów wschodniej Ukrainy, a także grecko-katolickie seminarium.

„W tych dniach, kiedy Wasza ukochana ojczyzna tak bardzo cierpi z powodu zbrojnej i całkowicie niesprawiedliwej inwazji Rosji, jesteście wezwani, być może jak nigdy dotąd, do bycia duszpasterzami dla swoich ludzi, aby pomóc im w tym doświadczeniu smutku i udręki, który wojna wywołuje w sercach jednostek, w rodzinach i w samym społeczeństwie” – powiedział klerykom amerykański duchowny.

Podziel się cytatem

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

2022-10-04 08:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Różaniec ma wielką moc

Modlitwa różańcowa buduje i wzmacnia filary naszej wiary – spotkanie w parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie

Piotr Lorenc

Modlitwa różańcowa buduje i wzmacnia filary naszej wiary – spotkanie w parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie

Modlitewna inicjatywa Rycerzy Kolumba i wspólnoty mężczyzn z Diecezjalnego Centrum Nowej Ewangelizacji Przyjaciele Jezusa pn. Męski Różaniec nie ustaje.

Więcej ...

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Więcej ...

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu