Reklama

Wystąpienie Jadwigi Wiśniewskiej w sesji plenarnej UE

Jadwiga Wiśniewska

Dziś podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu miała miejsce debata na temat wniosku Komisji dotyczącego zamrożenia funduszy dla Węgier 'w celu ochrony budżetu UE, w związku z obawami o stan praworządności w tym kraju'. Głos w dyskusji zabrała Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.

Jadwiga Wiśniewska mówiła, że dziwi, iż wnioskodawcy dzisiejszej debaty są aż tak bardzo bezwstydni. "W obliczu szalejącej w Unii Europejskiej inflacji, wysokich cen energii spowodowanych uzależnieniem energetycznym Unii Europejskiej od Rosji i wojną na Ukrainie Państwo miesiąc w miesiąc, nieustannie zajmujecie się Węgrami" - zauważyła.

Jak przypomniała, na Węgrzech obywatele w demokratycznych wyborach zdecydowali, żeby powierzyć swoją ojczyznę partii Fidesz i jej liderowi Viktorowi Orbanowi. "I to jest ich decyzja i ich wybór" - podkreśliła.

Jadwiga Wiśniewska odniosła się do zarzutów dotyczących rzekomego łamania praw i wolności i naruszania mechanizmu warunkowości przez Węgry i prób nacisków na Komisję Europejską, by ta przyjęła bardziej stanowczy kurs wobec Węgier. Przypomniała w tym kontekście słynne słowa wiceprzewodniczącej PE nt. "zagłodzenia" Węgier i Polski, a także niedawne przemówienie przewodniczącej Komisji Europejskiej, która pozwoliła sobie również na przytyk w kierunku Włochów i stwierdziła, że w razie potrzeby będzie można temu krajowi również utrudnić funkcjonowanie w Unii Europejskiej. "Państwo się dalece zapominacie. Dziś kluczową debatą powinna być debata związana z łamaniem zasad solidarności unijnej, jeśli chodzi o sytuację na rynku gazu" – stwierdziła eurodeputowana PiS.

Reklama

Jak przypomniała, w Radzie to Niemcy blokują wprowadzenie ogólnoeuropejskiego limitu cen gazu, a w Parlamencie Europejskim to niemiecka delegacja EPP zablokowała wezwanie do ustalenia limitu cen gazu. "To Niemcy uzależniły politykę energetyczną Unii Europejskiej od Gazpromu i od Rosji" - zauważyła.

Wiśniewska mówiła, że dziś nie mówi się o najważniejszych dla Europejczyków tematach, o wsparciu dla obywateli wszystkich państw UE w dobie kryzysu energetycznego i wojny Putina. "Zamiast tego wolicie prowadzić swoje polityczne gierki, kosztem obywateli UE" – podsumowała.

2022-10-04 19:49

Wybrane dla Ciebie

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

Więcej ...

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Więcej ...

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

Wiadomości

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu