Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Panno roztropna i czcigodna

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny dzień naszych różańcowych rozważań przynosi nam dwa litanijne imiona nadane Maryi. Dziś rozważymy o roztropności i czcigodności Matki Najświętszej.

WSPÓLNA MODLITWA
12 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Rozważając tytuł „Panno roztropna” nadany Maryi, można odwołać się do jednej z przypowieści Jezusa. Jest to oczywiście przypowieść o pannach roztropnych i nieroztropnych. Patrząc na Maryję, jaką znamy, jest ona z całą pewnością Panną roztropną. Ale dlaczego? Co o tym świadczy?

Przede wszystkim to, że Najświętsza Maryja Panna przez całe życie wiernie służyła Bogu. Już jako dziecię została ofiarowana przez rodziców i wstępuje do grona dziewic przy świątyni jerozolimskiej. W Nazarecie żyje z dala od świata i myśli tylko o sprawach bożych. A gdy Bóg zażądał od niej najcięższej ofiary, zgadza się chętnie i znosi ją wraz z Synem mężnie i w milczeniu. Maryja – jako Matka Boga odznaczała się prawdziwą mądrością. Maryja jest Panną roztropną po myśli Najwyższego, który powiedział: "Pełnią mądrości jest służba Boża" (Syr 1, 20).

Reklama

Maryja jest również wzorem chrześcijańskiej roztropności, a Ewangelie bardzo wyraźnie ukazują tę cnotę Maryi na tle historii ziemskiego życia Jej i Syna. Roztropność chrześcijańska mówi o wsłuchiwaniu się w głos Ducha Świętego i wprowadzaniu Jego rad w życie. Maryja jest pierwszą spośród ludzi, która pozwoliła się poprowadzić Duchowi Świętemu do końca i we wszystkim. Z Bogiem się nie dyskutuje – poznaną wolę Boża się pełni. Właśnie takiej postawy uczy nas Maryja.

A teraz poznajmy drugie wezwanie: Panno czcigodna.

W Liście do Rzymian (13,7) czytamy: "Oddajcie cześć temu, komu się należy". Innymi słowy Paweł Apostoł wzywa nas do wychwalania tych, którzy w ciągu swojego życia na to zasłużyli, czy też zasługują. Myślę, że nie ma najmniejszych wątpliwość co do zasług Maryi. Tytuł Panny czcigodnej, który teraz rozważamy jest w pełni zasłużony. A zatem Maryję należy czcić, szanować, poważać. Cześć według nauki Kościoła przysługuje Najświętszej Maryi Pannie dlatego, że w Niej ujawniła się szczególna świętość i wyjątkowe powołanie w dziele zbawienia. Niewątpliwie wyjątkowa świętość Maryi wyrażona w powitaniu anielskim „łaski pełna” (Łk 1,28) stawia Matkę Chrystusa ponad wszystkimi świętymi i domaga się dla Niej czci wyższej. Ale Bóg jest Miłością – czcić więc to przede wszystkim kochać: sercem i duszą, całą swoją osobą... Czcić to siebie samego dać w darze miłości, która nie szuka swego...

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-11 20:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych - Polska

Bożena Sztajner/Niedziela

W pielgrzymowaniu z różańcem w ręku powracamy do Polski. Jak to mówią: wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Zatrzymujemy się w diecezji łomżyńskiej, we wsi Osuchowa, która jest jedną z najstarszych miejscowości położonych w samym sercu Puszczy Białej.

Więcej ...

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Więcej ...

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?