Reklama

Kościół

Bp Miziński: nowelizacja statutu KEP zakłada, że sekretarzem generalnym KEP może być kapłan

Karol Porwich/Niedziela

Przyjęta przez biskupów nowelizacja statutu KEP zakłada m.in., że sekretarzem generalnym KEP może zostać kapłan. Choć będzie on uczestniczył w zebraniach plenarnych, to nie będzie miał prawa głosu, ani nie będzie wchodzi w skład gremiów Episkopatu - powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku lat trwają prace nad nowelizacją statutu KEP z roku 2009. Ostateczny tekst przyjęty przez biskupów diecezjalnych został przesłany do Stolicy Apostolskiej, aby uzyskać tzw. recognitio, które jest jednoznaczne z jego zatwierdzeniem, czyli potwierdzeniem zgodności zaproponowanych zmian z normami ogólnymi kodeksu prawa kanonicznego (KPK).

Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego zmiany statutowe są głosowane tylko przez biskupów diecezjalnych i zrównanych z nimi w prawie - ordynariuszem polowym Wojska Polskiego oraz trzema biskupami obrządku grekokatolickiego - powiedział bp Miziński w czasie czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na pytanie o normę w znowelizowanym statucie, dopuszczającą Zebranie Plenarne KEP w formie on-line wyjaśnił, że "zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej obrady KEP w sytuacjach kryzysowych mogą się odbywać zdalnie, ale głosowania biskupów w czasie posiedzenia plenarnego nie mogą odbywać się on-line". "W związku z tym, aby podjąć istotne decyzje, które są głosowane personalnie, konieczne będzie i tak spotkanie biskupów w konkretnym miejscu" - zaznaczył bp Miziński.

Inna zmiana w nowelizowanym statucie będzie dotyczyła wyboru osoby sekretarza generalnego KEP.

"Zgodnie z propozycją polskich biskupów, nowelizacja statutu KEP umożliwia wybór na ten urząd kapłana. W porównaniu z innymi krajami nie jest to czymś nadzwyczajnym" - powiedział bp Miziński zwracając uwagę, że "są państwa, w których sekretarzem Episkopatu są także osoby konsekrowane czy świeckie, np. od niedawana w Niemczech urząd ten piastuje świecka kobieta".

Zaznaczył, że "jeśli ta propozycja nowelizacji zostanie utrzymana przez Stolicę Apostolską, to wówczas będzie konieczne wprowadzenie kilku zmian prawnych dotyczących podejścia do roli sekretarza generalnego".

"Obecnie z racji tego, że urząd ten pełni biskup, sekretarz generalny jest członkiem KEP, wchodzi w skład Prezydium KEP, czy reprezentuje biskupów na zewnątrz. Tymczasem, jeśli to stanowisko obejmie kapłan, wówczas rola sekretarza generalnego KEP będzie okrojona. Choć będzie on uczestniczył w zebraniach plenarnych, to jednak nie będzie miał prawa głosu, ani nie będzie wchodzi w skład gremiów Episkopatu" - zwrócił uwagę bp Miziński.

Reklama

Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak zaznaczył, że "w projekcie nowego statutu nie ma zmian dotyczących kompetencji sekretarza generalnego, czyli jego zadań i zakresu obowiązków". Wyjaśnił, że jeśli biskupi wybiorą na urząd sekretarza generalnego KEP - kapłana wówczas nie będzie mógł on głosować i nie będzie miał głosu w czasie zebrania plenarnego, czyli nie będzie mógł zgłaszać postulatów".

Zaznaczył, że wprowadzenie tej normy do nowelizacji daje jedynie biskupom możliwość wyboru kapłana, natomiast nie obliguje ich do tego. Mogą wciąż na to stanowisko wybierać któregoś z biskupów" - powiedział rzecznik KEP.

Przyznał, że "z punktu widzenia funkcjonowania oraz hierarchiczności Kościoła, kapłanowi będzie trochę trudniej niż biskupowi". "Otwiera to jednak możliwość trochę większego zdystansowania się do całego kolegium biskupów" - dodał.

Zgodnie z statutem KEP, sekretarz generalny kieruje sekretariatem, który jest organem Konferencji Episkopatu Polski wspierającym ją i jej Przewodniczącego w wykonywaniu statutowych zadań. Jest on wybierany pięciu lat i może ją pełnić przez dwie kolejne kadencje. Do jego zadań należy m.in., sporządzanie protokołu z Zebrań Rady Stałej, Zebrań plenarnych i Rady biskupów diecezjalnych; sporządzanie dokumentów na zlecenie Przewodniczącego KEP; informowanie innych Konferencje Episkopatów o działalności i dokumentach, zgodnie z poleceniami Zebrania plenarnego, Rady biskupów diecezjalnych lub Rady Stałej; prowadzi korespondencję Konferencji, Rady Stałej oraz Przewodniczącego; prowadzi archiwum Konferencji, wszystkich jej organów oraz agend.

Reklama

Pierwszy statut Konferencji Episkopatu Polski uchwalono w 1969 r. Po wejściu w życie nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego w 1983 r. znowelizowano statut, ostatecznie zatwierdzony przez Stolice Apostolską w 1987 r. Przemiany społeczno-polityczne roku 1989, w tym ustawa o stosunku państwa do Kościoła, oraz reorganizacja struktury administracyjnej Kościoła w Polsce w 1992 r. stały się przyczyną prac nad trzecim z kolei statutem Konferencji. Wszedł on w życie w 1996 r. Kolejna nowelizacja statutu KEP weszła w życie w 2009 r. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2022-10-06 15:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: Zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania

Episkopat News

Zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania. Do decydowania o praktycznych formach przywrócenia sprawiedliwości powołane są instytucje państwowe – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Oświadczeniu w sprawie „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945”.

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Ukraina/ Szef MSZ: dzieci nie powinny ginąć w wyniku nalotów we współczesnej Europie

2024-04-19 16:17
Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

PAP/ARTEM BAIDALA

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Rosyjski atak na obwód dniepropietrowski jeszcze bardziej podkreśla, jak pilnie należy wzmocnić ukraińską obronę powietrzną, dzieci nie powinny ginąć w nalotach we współczesnej Europie - oznajmił w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na platformie X.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza