Reklama

Niedziela Częstochowska

DA Emaus rozpoczęło rok akademicki i dziękowało za 15 lat swojego kościoła

Maciej Orman/Niedziela

– Wiara i rozum są komplementarne – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 9 października Mszy św. w kościele św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie z racji liturgicznej inauguracji roku akademickiego i 15-lecia świątyni.

Eucharystię koncelebrowali obecni i byli duszpasterze akademiccy. W modlitwie uczestniczyło środowisko akademickie Częstochowy, m.in. prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza, prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej, wraz z senatami i radami uczelni, oraz ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. NMP Stolicy Mądrości.

Zobacz zdjęcia: Liturgiczna inauguracja roku w DA Emaus i 15-lecie kościoła akademickiego

W homilii abp Depo zwrócił uwagę, że „każdy etap ludzkiego życia przynosi swoje pytania i właściwe im odpowiedzi”, które „stają się kolejnym krokiem poszukiwań”. Podkreślił, że warunkiem uczciwości wobec głosu sumienia i pragnienia zrealizowania według niego drogi swojego życia jest przyjęcie postawy zawierzenia. – Ta postawa bowiem wyzwala w nas moce przezwyciężające wszelkie przeciwności i cierpienia ludzkich dróg, jak chociażby obecne okrucieństwa wojny i niesprawiedliwości społecznej – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

W tym kontekście metropolita częstochowski nawiązał do tekstów liturgii słowa. Przypomniał historię z Drugiej Księgi Królewskiej opisującą syryjskiego wodza Naamana, który po początkowym buncie za namową służącej zanurzył się w Jordanie, zgodnie z poleceniem proroka Elizeusza, dzięki czemu został oczyszczony z trądu.

Odwołał się także do Ewangelii według św. Łukasza przedstawiającej uzdrowienie z tej samej choroby. – Dziesięciu trędowatych, którzy ufając słowom Jezusa, szli drogą, zostało oczyszczonych, ale okazana w prostocie tych znaków odpowiedź Boża sprawiająca cud uzdrowienia wskazuje bardzo wyraźnie, że wiara jest darem Boga, ale i darem ludzkiej drogi, oświecającym rozum zdolny do poznania prawdy. Pierwszym więc zadaniem człowieka jest uświadomienie sobie i dostrzeżenie tego daru, który nie sobie zawdzięcza. Drugim zaś jest postawa posłuszeństwa i wierności Bogu, nawet wbrew ludzkiemu doświadczeniu i ludzkim cierpieniom. Dopiero wówczas narodzi się w nas postawa dziękczynienia Bogu (...) za wszystko – zaznaczył abp Depo.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Za św. Janem Pawłem II powtórzył: „Wiara jest światłem, ale nie jest wyczerpującym zrozumieniem tajemnicy Chrystusa. Przeciwnie, jest ona zaufaniem Bogu i Jego słowu, które przekracza granicę ludzkiego rozumu. Jest ona oparciem się na Nim, poszukiwaniem i odnajdywaniem w takiej postawie własnej stałości i ufności. Wśród licznych dróg i pytań potrzeba nam tego światła, abyśmy dostrzegali Chrystusa przechodzącego wśród nas i abyśmy swoją wiernością wyzwalali Jego moc uzdrawiającą nasze nędze”.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski podkreślił, że zagadnieniem bardzo istotnym dla studiów i wychowania kolejnych pokoleń akademickich jest zgłębianie źródeł prawdy. Wskazał przy tym na papieża Leona XIII, który otwierając archiwa watykańskie dla badaczy dziejów, przestrzegał ich: „Starać się należy wielce o to, aby wszystkie kłamstwa i fałsze przez dotarcie do źródeł zbite i dowodnie wykazane zostały. Pierwszą zasadą historyka jest to, aby się nie ważył powiedzieć nic z prawdą niezgodnego, a po wtóre, aby miał odwagę prawdę wszędzie i zawsze wypowiadać, aby pisząc, nie mógł być podejrzewany o względy lub niechęć”.

Maciej Orman/Niedziela

Cytując ponownie Leona XIII, abp Depo wyjaśnił, w jaki sposób papież uzasadniał konieczność przeciwstawienia się sprzysiężeniu przeciw prawdzie: „Stare zarzuty znów puszczane w obieg, kłamstwo wdziera się odważnie do wielotomowych kompilacji i rozpiera się dumnie w drobnych pamfletach, w ulotnych pismach dziennikarskich i na zwodniczych deskach teatralnej sceny. Bardzo wielu jest takich, którzy by chcieli, ażeby wspomnienia dawnych wieków służyły im za pomocnicze narzędzia do zniewagi i obrazy”. – Właściwie dzisiaj znajdujemy się w samym środku tej wypowiedzi – dodał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Ubolewał, że w mediach wciąż pojawiają się zmanipulowane przekazy o Galileuszu, twórcy heliocentryzmu, którego zrehabilitował Jan Paweł II, oraz o Piusie XII, który rzekomo nie ratował Żydów w czasie Holokaustu, czemu zaprzeczają dokumenty udostępnione przez papieża Franciszka dzięki jego decyzji o otwarciu archiwów watykańskich. – Dlaczego nie chce się poznać prawdy? – pytał metropolita częstochowski. – Przypominamy te kwestie na progu nowego roku akademickiego, aby po raz kolejny odkryć, że wiara i rozum są komplementarne, a nigdy sprzeczne w życiu człowieka – podkreślił.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie przywołał słowa modlitwy Romana Brandstaettera: „O, daj nam Panie, natchnienie do wiary,/ Albowiem wiara jest trudną twórczością,/ Która wymaga czujności sumienia,/ Ognia, pokory i woli, bez której/ Nie ma modlitwy ani nie ma skruchy/ I świadomości popełnionych grzechów./ Bo wiara w Ciebie winna być tworzywem,/ Którym się człowiek cały wypowiada/ Jak malarz w barwie, jak poeta w słowie,/ Jak kompozytor w układaniu dźwięków./ (...) Bo chcąc naprawdę wierzyć w Ciebie, Boże,/ Musimy zostać artystami wiary/ I nieustannie tę wiarę zdobywać,/ I wciąż od nowa zdobywać jej głębię/ (...) O, daj nam, Panie, natchnienie do wiary!”.

Maciej Orman/Niedziela

– Nade wszystko dziękuję Bogu za dar istnienia i działania tego kościoła akademickiego przez 15 lat w naszym miasteczku akademickim, tak blisko serc naszych wspaniałych uczelni i tak blisko serc naszych studentów – powiedział ks. Michał Krawczyk, diecezjalny duszpasterz akademicki i proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie.

Maciej Orman/Niedziela

W imieniu studentów Aleksandra Maziarska, prezes Katolickiego Związku Akademickiego w Częstochowie, życzyła w nowym roku akademickim pracownikom naukowym częstochowskich uczelni „mądrości, która pozwala dostrzec prawdę, kochać to, co piękne oraz zaufać Bogu, który nade wszystko jest źródłem mądrości, w której zamyka się cała pełnia wiedzy i miłości”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej, wyraził ks. Krawczykowi wdzięczność za opiekę duszpasterską nad społecznością akademicką miasta, życzył dalszego rozwoju duszpasterstwa i zapewnił o gotowości środowiska akademickiego Częstochowy do wszelkiej pomocy.

Maciej Orman/Niedziela

Przed Mszą św. ks. dr Paweł Kostrzewski, archiwariusz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, wygłosił wykład pt. „Duszpasterstwo akademickie w Częstochowie w latach 1948 – 2022”.

Z okazji jubileuszu wydana został również książka pt. „15 lat kościoła akademickiego pw. św. Ireneusza BM w Częstochowie” pod red. Beaty Włogi.

Parafię akademicką w Częstochowie erygował abp Stanisław Nowak 12 marca 2004 r. jako pierwszą w Polsce parafię personalną, przeznaczoną dla studentów i pracowników naukowych. Organizatorem wspólnoty i jej pierwszym proboszczem został diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Andrzej Przybylski, obecny biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Budowę kościoła według projektu Grzegorza Bryzika rozpoczęto 26 sierpnia 2006 r., a zakończono na początku roku akademickiego 2007/2008. 9 października 2011 r. poświęcenia kościoła dokonał abp Stanisław Nowak.

Maciej Orman/Niedziela

W parafii akademickiej pracowali księża: Marek Bator, Jacek Szczecina, Grzegorz Szumera, Jacek Michalewski, Rafał Grzesiak, Norbert Tomczyk i Jakub Raczyński. Obecnie proboszczem parafii i diecezjalnym duszpasterzem akademickim jest ks. Michał Krawczyk, a jego zastępcą – ks. Wojciech Biś.

Patronem parafii jest św. Ireneusz, biskup i męczennik, a całemu środowisku akademickiemu Częstochowy patronuje św. Teresa Benedykta od Krzyża – Edyta Stein.

2022-10-09 23:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do alumnów WSD: Oparciem dla spełnionej nadziei jest Osoba Zbawiciela.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Oparciem dla spełnionej nadziei i motywów życia nie mogą być media społecznościowe, czy uznanie religii w pozycji instytucji charytatywnej, lecz Osoba Zbawiciela, Jezusa Chrystusa – powiedział w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przewodniczył on 1 października Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Indeksy uczelni odebrało w tym roku 6 nowych alumnów oraz 2 barci Oratorian św. Filipa Neri.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Premier: ogłaszamy kolejny impuls rozwojowy na rzecz lepszej przyszłości Polski (krótka3)

2023-02-08 13:01

PAP/Mateusz Marek

Ogłaszamy kolejny impuls rozwojowy, impuls na rzecz nowej odbudowy, lepszej przyszłości Polski - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji funduszy europejskich na lata 2021-2027. Budujemy ojczyznę nowoczesną, niezależną gospodarczo - dodał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień...

Kościół

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

Wiara

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...