Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Panna wsławiona, Panna można

kk

Kolejny dzień wędrówki z różańcem w ręku, przynosi nam dwa litanijne wezwania. Są one nawiązaniem do czci i chwały jakimi otaczana jest Matka Boża.

WSPÓLNA MODLITWA
13 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE ŚWIATŁA

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Od wieków kult Maryi wzrasta i rodzi się spontanicznie w sercach chrześcijan, zwłaszcza gdy nie brak wśród nich szczególnie gorących jego głosicieli. Św. Maksymilian Maria Kolbe pisał: „Dozwól mi chwalić Cię, Panno Przenajświętsza. Dozwól, bym własnym kosztem Cię chwalił. Dozwól, bym dla ciebie i tylko dla Ciebie żył, pracował, cierpiał, wyniszczył się i umarł. ...bym do ciebie cały świat przywiódł ... by ... chwała Twoja wzrastała coraz głębiej, coraz szybciej, coraz potężniej, tak jak tego pragnie Ten, który Cię jak niewysłowienie ponad wszystkie istoty wyniósł”. Przez Maryję, która dała nam Zbawiciela, Bóg odkupił całą ludzkość. A oprócz tego tyle innych dobrodziejstw materialnych i duchowych, które wyjednała poszczególnym dzieciom ludzkości. Także tobie i mnie. Tak więc w sławieniu Maryi nigdy nie możesz uczynić za wiele. Postanów więc sobie codziennie uczcić czymś Maryję, jakąś modlitwą lub odwiedzeniem jej obrazu, tym lub innym dziesiątkiem Różańca św. Nie chodzi wcale o mnogość, lecz o to, byś wykonał z serdeczną miłością i wytrwałością coś sobie postanowił. Wysławiajmy i my NMP pieśnią św. Kazimierza: "Bezustannie świętej Pannie, duszo moja chwałę wznoś; czcij, pamiętaj na jej święta, łaski jej żarliwie głoś. Czcij jej chwałę, sercem całym jej niebiańską godność zważ; niepojętą Matkę świętą i Dziewicę wielbij wraz".

A teraz poznajmy drugie dzisiejsze wezwanie: Panno można.

W dzisiejszej polszczyźnie przymiotnik „możny, można” oznacza osobę bogatą, zamożną. Jednakże dawniej określał cechę człowieka utworzoną od czasownika móc. I w tym znaczeniu „można” to tyle co mogąca, władna coś uczynić, posiadająca moc sprawczą.

Reklama

Foto: CANVA

Wezwanie „Panno można” należy zatem rozumieć, że Najświętsza Maryja Panna może uczynić co zechce dla naszego zbawienia. Bóg jest wszechmocny wolą swoją, natomiast Maryja - prośbą i wstawiennictwem do Boga. Przykład Jej wstawiennictwa znajdujemy w Piśmie Świętym, przy opisie wesela w Kanie Galilejskiej. „A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: Nie mają już wina” (J 2, 3). A Jezus, na prośbę Swej Matki zamienił sześć stągwi wody w wino.

Najgłębszą zaś racją przepotężnego pośrednictwa Najświętszej Maryi Panny jest fakt, że Chrystus chciał przyjść na ziemię przez Maryję. Dlatego więc powinniśmy znowu przez Maryję iść do Chrystusa.

Podziel się cytatem

Ilekroć mówimy słowa „Panno można” wyznajemy wiarę, że i dla nas Maryja jest równie litościwa i może wyjednać nam łaski u Swego Syna, Jezusa Chrystusa.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-12 21:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym.

Więcej ...

Watykan: papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 14:28

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina wystosował telegramy kondolencyjne na ręce nuncjusza apostolskiego w Turcji arcybiskupa Marka Solczyńskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii, kardynała Mario Zenariego w związku tragicznym trzęsieniem ziemi, które minionej nocy nawiedziło południową Turcję i północną Syrię. Pociągnęło ono za sobą co najmniej 1 400 ofiar śmiertelnych.

Więcej ...

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37
Abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?