Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Bogurodzica - Wieża, Dom i Złoto

Adobe.Stock

Kolejny dzień października, przynosi nam do rozważenia dwa następujące po sobie wezwania litanii loretańskiej. Są to: Wieżo z kości słoniowej i Domie złoty. Co one oznaczają? Zechcę dziś wyjaśnić znaczenie obydwóch tytułów nadanych Bogurodzicy.

WSPÓLNA MODLITWA
19 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Wieżo z kości słoniowej

Wezwanie Wieżo z kości słoniowej jest symboliczne. Nawiązuje ono do starotestamentalnej Pieśni nad Pieśniami i znaczy tyle co „wieżo najpiękniejsza”. Na kartach tej Księgi Oblubieniec opisując piękno swojej narzeczonej mówi, że jej szyja jest jak wieża z kości słoniowej (7,5). Ona natomiast porównuje jego postać do rzeźby z kości słoniowej. Jak widzimy, kość słoniowa ma wielkie znaczenie jako symbol piękna. Uchodziła ona na Wschodzie za bardzo cenny i szlachetny materiał.

Ale dlaczego taki obraz odniesiono do Maryi? Powody mogą być dwa. Pierwszy sens tytułu odnosi się do czystości Maryi jako tej, która jest całkowicie czysta, bo jest bezgrzeszna. Przyrównując ją do kości słoniowej sławimy jej piękno: w wierze i moralności. Z połączenia określeń wieża i kość słoniowa w odniesieniu do Maryi wynika z jednej strony potęga, a z drugiej delikatność i czystość. Maryja jako osoba góruje swą czystością nad innym stworzeniami.

Podziel się cytatem

Reklama

Drugi obraz, jaki się nam nasuwa, ma swoje korzenie we wczesnym średniowieczu. Eucharystię w tamtym czasie przechowywano w puszce z kości słoniowej w kształcie wieży. Puszki te inspirowane były symboliką maryjną. Zawierały one Najświętszy Sakrament, podobnie jak Maryja, która nosiła w sobie Ciało Jezusa. Ona była bez żadnej zmazy. Ta czysta, drogocenna Wieża z kości słoniowej zawierała w sobie Najświętszy Sakrament – prawdziwego Boga.

Domie złoty

W naszych dzisiejszych rozważaniach, zatrzymamy się jeszcze nad wezwaniem „Domie złoty”. W znaczeniu przenośnym domem złotym można nazwać zbudowaną przez króla Salomona świątynię jerozolimską, której ołtarz, wnętrze i posadzka pokryte były złotem (zob. 1 Krl 6, 20-30; 7, 48-51). W pałacu Salomona wszystkie naczynia, z których pił król, były ze szczerego złota (zob. 1 Krl 10, 21) .

Jaki związek ze złotem ma Maryja? Otóż Matka Najświętsza, podobnie jak złoto – jest piękna, trwała i niezmienna w realizowaniu swojego powołania i oddaniu Bogu. Ponieważ została zachowana od grzechu pierworodnego i obdarzona pełnią łaski, jest najcenniejszym dziełem Boga i moralnie najdoskonalszym człowiekiem. Jest Domem złotym – siedzibą wszelkich cnót. To także duchowy skarbiec, z którego człowiek może czerpać bez ograniczeń. W sztuce złoto jest czasem symbolem nieba. Maryja jest Domem złotym także w tym znaczeniu, że jako pierwszy człowiek z duszą i ciałem została wzięta do nieba.

Domie złoty - dom jest miejscem schronienia, złoto zaś oznacza czystość. Możemy powiedzieć, że Maryja, będąc Matką Chrystusa była przed urodzeniem była Jego domem. Dom ten odznaczał się prawdziwą czystością.

Podziel się cytatem

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-18 20:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja, Róża duchowna

Karol Porwich/Niedziela

Wśród wezwań litanijnych są i takie, które opisują całe piękno Maryi, zarówno to duchowe, jak i cielesne. W wezwaniu, które dziś chcemy rozważyć Maryja porównana jest do róży.

Więcej ...

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Więcej ...

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?