Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Od Arki przez Bramę do Gwiazdy

Maryja wyniesiona z duszą
i ciałem do chwały nieba
obejmuje swym matczynym
spojrzeniem cały świat

Graziako

Maryja wyniesiona z duszą i ciałem do chwały nieba obejmuje swym matczynym spojrzeniem cały świat

W litanii loretańskiej wzywamy Maryję jako Arkę Przymierza. Słowa te łączymy w sposób oczywisty ze Starym Testamentem.

WSPÓLNA MODLITWA
20 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Arko przymierza

W litanii loretańskiej wzywamy Maryję jako Arkę Przymierza. Słowa te łączymy w sposób oczywisty ze Starym Testamentem. Czytamy m.in. w Księdze Wyjścia o Arce Przymierza, która była dla Narodu Wybranego znakiem Bożej obecności; przypomnieniem o Jego szczególnej bliskości i opiece, jaką otacza swój lud. Bóg, przez ręce Mojżesza, włożył do Arki swoją miłość do własnego ludu, który obrał sobie na „własność dziedziczną”. Wiedząc czym była ona dla Izraela, można zadać sobie pytanie: czemu my, chrześcijanie Arką Przymierza nazywamy Matkę Bożą?

„Bóg wybrał Maryję i ją umiłował” – czytamy w Piśmie Świętym. Bóg Ojciec wybrał Maryję na Arkę Przymierza i złożył w Niej wszystko to, co kochał najbardziej. Złożył w łonie Maryi najcenniejszy skarb, jaki posiadał – Jezusa Chrystusa. Bóg Ojciec złożył w Maryi całą swoją miłość do nas! Dlatego ona staje się dla nas Arką Nowego Przymierza, które nie przemija i nie zna końca. Maryja staje wśród nas jako ta, która przyjęła w swe ręce największą Bożą miłość. Wraz z nami idzie przez życie, jako Matka całego Kościoła. Będąc Arką Nowego Przymierza, jest dla nas, wierzących, gwarantem Bożej miłości i opieki po wszystkie czasy. Jest też przykładem, że Boża miłość nie ma granic.

Podziel się cytatem

Reklama

Bramo niebieska

Najświętszą Maryję Pannę nazywamy Bramą Niebieską z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że wydała na świat Jednorodzonego Syna Bożego. Jej ciało stało się bramą, przez którą Jezus przyszedł na świat. Jak Ewa sprowadziła śmierć, tak Maryja dała nam prawdziwe Życie. Ale jest jeszcze inny powód, dla którego Maryję nazywamy bramą niebieską. Tym powodem jest to, iż Maryja jest pośredniczką między nami, a Jej Synem, który Jako uwielbiony odbiera chwałę niebios. Maryja jest tą bramą, przez którą Bóg udziela nam swych łask. Ułatwia nam przez to drogę, byśmy nie pobłądzili i nie zniechęcili się, ale dotarli do właściwego celu. Maryja jest dla nas – krótko mówiąc – drogowskazem na drodze prowadzącej do nieba. Stało się to możliwe dzięki temu, że Jezus wisząc na krzyżu oddał nam Maryję jako Matkę, gdy powiedział do św. Jana: "Oto Matka twoja".

Warto tu wspomnieć również słowa św. Efrema Syryjczyka, które w piękny sposób podsumowują te rozważania: "Nieskalana, nietknięta, cała czysta Dziewico, Boża Rodzicielko, Maryjo! (...) Witaj, bramo niebieska i drabino dla wejścia wszystkich! Witaj, Ty która otwierasz nam bramę do raju niebios!".

Podziel się cytatem

Gwiazdo zaranna

Dzisiejsze rozważanie chciałbym zakończyć pytaniem: co to jest gwiazda zaranna? Otóż, jest to gwiazda, która nie tylko świeci do końca nocy, ale często jest ona widoczna jeszcze w czasie wschodu Słońca. Taka właśnie jest Maryja. Nadany Jej został tytuł Gwiazdy Zarannej, ponieważ Maryja całą sobą zapowiedziała nadejście Wschodzącego Słońca. Gdziekolwiek na skutek naszej modlitwy pojawi się Matka Najświętsza, możemy być pewni, że wraz z tą konkretną łaską przyszedł nie kto inny ale sam Jezus. Maryja, która nosiła pod swoim sercem Dziecię Jezus, porodziła Je, wychowywała i była pod krzyżem Swojego Syna promieniowała światłem Chrystusa. Ona po prostu żyła Chrystusem . Podobnie i my: jeśli chcemy żyć Jezusem to po prostu musimy Nim promieniować, by pozostawić po sobie znaki Bożej Obecności. Tego uczy nas Maryja, która podobnie, jak Gwiazda zaranna pozwoliła Chrystusowi świecić mocniejszym światłem niż ona sama i jednocześnie, ta sama Maryja pozostała z Chrystusem. Maryja stała się nie tylko źródłem światła w nocy, ale również zapowiedzią przypominającą o przyjściu Chrystusa.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-19 20:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryjo, udziel pokoju dniom naszym!

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiejsze wezwania, które chcemy rozważyć, przypominają nam cel naszych różańcowych wędrówek. Idziemy prosić o dar pokoju dla Polski i świata. Poznajmy zatem wezwania: Królowo pokoju i Królowo Polski.

Więcej ...

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Więcej ...

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?