Reklama

Polska

Jasna Góra: Mistrzostwa Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej

flooy/pixabay.com

IV Mistrzostwa Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar generała zakonu zakończone. Po raz pierwszy zmagania miały charakter międzynarodowy. Uwieńczyła je Msza św. na Jasnej Górze oraz wręczenie tu pucharów i medali. W turnieju, w trzech kategoriach: ministranci, lektorzy młodsi i lektorzy starsi, udział wzięło 10 drużyn z Polski i Słowacji.

O. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów podkreślił, że mistrzostwa to bardzo ważne wydarzenie w ramach paulińskiego duszpasterstwa wśród młodzieży. - Zawsze trzeba wychodzić od wydarzenia, które jednoczy młodych ludzi, a sport jest najlepszą okazją do spotkania, do przeżycia wspólnie pięknych chwil, związanych także z rywalizacją, którą chłopcy bardzo lubią. To sposobność, by być z młodymi i prowadzić ich do Chrystusa - powiedział paulin. Przypomniał, że charyzmatem „białych mnichów” jest dzielenie się z innymi osobistym doświadczeniem spotkania z Bogiem.

Jakub ze Skórzewa jest ministrantem od ponad 6 lat. Z radością przyjechał na Jasną Górę i na ten turniej, by rywalizować, zobaczyć, jak grają inni, by spotkać się z kolegami, poznać nowe osoby. - Paulini są u nas od niedawna, bo od sierpnia, ale bardzo dobrze się z nimi współpracuje. Jasna Góra bardzo mi się podoba, zwłaszcza wieża. To kapitalnie, że takie spotkania są organizowane - powiedział ministrant. Zaznaczył, że jego drużynie nie poszło zbyt dobrze, bo jeszcze nie są ze sobą zgrani, ale postarają się, by za rok było już lepiej.

- Na tym turnieju było bardzo fajnie. Najbardziej podobało mi się, jak graliśmy finał. My często spotykamy się i ćwiczymy. Lubię służyć przy ołtarzu. Na Jasnej Górze bardzo mi się podobało - opowiadał Tymon z Torunia.

O. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów i współorganizator zawodów zauważył, że piłkarskie mistrzostwa ministrantów i lektorów to okazja do integracji młodych. - To ważne, byśmy razem się zobaczyli, ale też byśmy dotknęli paulińskich korzeni - Jasnej Góry, która jest naszym pierwszym klasztorem na ziemiach polskich, byśmy zobaczyli jej piękno zewnętrzne i poczuli tę duchowość - powiedział.

Po raz pierwszy w zawodach wzięła udział także drużyna z zagranicy. O. Konrad Blicharski z Vranova na Słowacji przywiózł nie tylko zawodników, ale i grupę kibiców. - U nas piłka nożna jest mniej popularna niż np. hokej, stąd sportowo nie mamy zbyt wysokiego poziomu, ale z młodzieżą czujemy się bardzo dobrze. Spotykamy się dosyć często, dużo rozmawiamy, jesteśmy jak rodzina. Ten przyjazd to dla nas wspaniałe przeżycie - powiedział zakonnik.

Reklama

Turniej odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: ministrantów, lektorów młodszych i lektorów starszych. Reprezentowane były paulińskie parafie z: Torunia, Wągrowca, Włodawy, Leśnej Podlaskiej, ze Skórzewa i z Vranova na Słowacji. Mecze rozgrywane były w hali sportowej liceum ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza u podnóża Jasnej Góry. Dla najlepszych przygotowano pamiątkowe puchary, medale i dyplomy. Zostały wręczone dziś na Sali Rycerskiej.

Zwycięzcami zostali: w kategorii ministranci - I miejsce - drużyna z Leśnej Podlaskiej, II z Torunia, III ze Skórzewa; w kategorii lektorzy młodsi: I miejsce - drużyna z Wągrowca, II z Torunia, III ze Słowacji; w kategorii lektorzy starsi: I miejsce zajęli klerycy z krakowskiej Skałki, a II młodzi ze Skórzewa.

Janek z Wągrowca ministrantem jest od 6 lat. - Paulinów postrzegam bardzo pozytywnie. Wspólnie modlimy się, spotykamy się także poza kościołem. Wiara jest tym, bez czego nie da się żyć - podkreślił. Dodał, że bardzo cieszy się z wygranej, a turniej to „super zabawa i fajne spotkanie”. Jego kolega Gracjan też wyraził radość ze zdobycia I miejsca. - Jestem z nas dumny, że podołaliśmy zadaniu, to bardzo nas umacnia - powiedział.

Uroczystość wręczenia medali na Sali Rycerskiej poprzedziła Msza św. w bazylice celebrowana pod przewodnictwem przeora Jasnej Góry.

- Gratuluję nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim, którzy wzięli udział w tym turnieju. Najważniejszym zwycięstwem w życiu każdego z nas jest to, że przełamujemy swoje ograniczenia i słabości i odpowiadamy na wezwanie Pana Boga, który zawsze jako miłośnik życia chce naszego dobra i szczęścia, wyrywa nas z naszego lenistwa, bylejakości po to, byśmy mogli doświadczyć czegoś nowego - mówił o. Samuel Pacholski. Zaprosił już na kolejne mistrzostwa za rok i zachęcał do przybycia na Jasną Górę w jeszcze szerszym gronie.

2022-10-30 15:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mecz: Rumunia - Szwajcaria (Grupa A)

Więcej ...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Więcej ...

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Wiara

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi