Reklama

Niedziela w Warszawie

Kard. Nycz w liście na adwent: priorytetem jest owocna praca ze świeckimi i walka z klerykalizmem

Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

Jednym z podstawowych priorytetów jest owocna praca ze świeckimi, walka z klerykalizmem i instrumentalnym traktowaniem wiernych w Kościele – napisał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w liście na adwent. Zaznaczył, że konieczna jest także katecheza parafialna i rodzinna.

Z okazji adwentu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w liście do duchowieństwa archidiecezji warszawskiej nawiązał do tematu rozpoczynającego się wraz z adwentem nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce "Wierzę w Kościół Chrystusowy".

"Nie ukrywajmy, że w ostatnich latach wiara wiernych w Kościół została poddana próbie. Może osłabła także w nas, duchownych, i widzimy Kościół jako powierzoną nam do prowadzenia instytucję, podobną do innych instytucji w świecie" – ocenił kard. Nycz.

Przyznał, że przyczyn tego stanu jest wiele. Wskazał m.in. na pandemię, która odsłoniła "postępującą laicyzację, czasem błędy niektórych ludzi Kościoła". "Z kolei wojna w Ukrainie pokazała bogate pokłady miłości bliźniego, empatii dla potrzebujących, siłę sprawczą instytucji świeckich, ale także kościelnych" – zwrócił uwagę kard. Nycz, oceniając, że to napawa nadzieją.

Jak zaznaczył metropolita warszawski, "pora ożywić wiarę w Kościół, który naprawdę jest Chrystusowy, a nie tylko nasz ludzki". "Jest Boży, ale składający się z grzesznych ludzi. Powołany do głoszenia Ewangelii i wcielania jej w życie osobiste, rodzinne i społeczne" – tłumaczył hierarcha.

"Chcemy wdrożyć w życie soborową myśl o Kościele – ludzie Bożym pielgrzymującym wspólnie w gronie duchownych, konsekrowanych i świeckich, bez podziału na my – wy – oni. Jesteśmy jedną rodziną dzieci Bożych, ochrzczonych i bierzmowanych. Chcemy rozpocząć taką drogę, taki proces, aby każdy, kto przychodzi na mszę św., słucha kazania, uczestniczy w katechezie, przychodzi do kancelarii czy konfesjonału, mógł powiedzieć: Ten Kościół jest Chrystusowy, to jest mój Kościół, który kocham i staram się go urzeczywistniać" – napisał w liście kard. Nycz.

Podkreślił, że "jednym z podstawowych priorytetów jest owocna praca ze świeckimi", "walka z klerykalizmem i instrumentalnym traktowaniem świeckich w Kościele".

Reklama

"Bądźmy świadomi, że powinniśmy rozpocząć pokorny proces, który będzie trwał wiele lat. Rozpocząć go musi każdy od siebie. Pierwszorzędnym wezwaniem dziś jest powoływanie w parafiach małych grup i wspólnot spośród dorosłych, młodzieży i dzieci. To było ważne zawsze, a dziś staje się szczególnie pilne, tak by każdy człowiek mógł powiedzieć o Kościele: To jest mój Kościół" – zaznaczył metropolita warszawski.

Ocenił, że ten, "kto nadal uważa, że wystarczy tradycyjne duszpasterstwo, ograniczone do niedzielnej mszy św. i sakramentów, gdyż wierni i tak pozostaną, a nowi przyjdą, ten jest w wielkim duszpasterskim błędzie".

"Takie myślenie wystarczało w czasie, gdy środowisko było bardziej religijne, a rodziny mocniej wtajemniczały w wiarę i Kościół" – zwrócił uwagę hierarcha.

Wskazał także na konieczność katechezy parafialnej i rodzinnej. "Chodzi, zatem o katechezę dorosłych, rodziców, młodzieży i o katechezę sakramentalną: chrzest, pierwsza komunia św., bierzmowanie i małżeństwo. W zakresie katechezy sakramentalnej robimy już sporo, ale właśnie to trzeba rozwijać, wydłużać czasowo i prowadzić w grupach" – wskazał kard. Nycz.

Ocenił, że "spotkania po mszy św. niedzielnej raz w miesiącu niewiele rozwiążą, podobnie jak raz w miesiącu przygotowywanie bierzmowanych w dużych grupach".

"Problem wtajemniczenia młodych w Kościół, w modlitwę i wspólnotę leży w rodzinie i w parafii, i nie zastąpi go nawet najlepiej prowadzona lekcja religii w szkole" – napisał hierarcha.

Jak zaznaczył, potrzeba w archidiecezji ożywienia funkcjonowania rad duszpasterskich w parafiach, rad ekonomicznych i rady kapłańskiej. "Tam, gdzie ich nie ma, należy je obowiązkowo powołać" – podkreślił

Kard. Nycz zaznaczył, że zasada pomocniczości musi działać w kierunku od diecezji do parafii bądź rektoratu.

Reklama

"Pora skończyć tylko z centralistycznym i urzędniczym sprawowaniem funkcji zarówno na poziomie diecezji, jak i dekanatu. Wszystko co dzieje się w duszpasterstwie i życiu Kościoła, wspólnoty, dzieje się na poziomie parafii, a wszyscy postawieni wyżej są wezwani do służenia proboszczom, wikariuszom, rezydentom i świeckim w parafiach" – wyjaśnił metropolita warszawski.

Zapowiedział, że nie są planowane nowe inwestycje diecezjalne. "Będziemy kontynuować prace w Caritas przy ul. Bednarskiej, spłacamy ocieplenie Domu Rekolekcyjnego na Bielanach, prowadzimy dobudowę 20 nowych mieszkań w Kiełpinie dla pokolenia księży seniorów, które zwiększy się w najbliższych latach. Nastawiajmy się na przeżywanie emerytur kapłańskich w parafiach, pomagając w duszpasterstwie" – poinformował kard. Nycz. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2022-11-10 12:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół jest dla wszystkich

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 12-15

Wojciech Łączyński

Jeśli ktoś nie miłuje albo wręcz nienawidzi, to już przegrał. Obawiam się tego, by Kościół nie zamknął się w tzw. swojej bańce – mówi kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z Niedzielą.

Więcej ...

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Więcej ...

Papież zapewnił o modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz wojny na Ukrainie

2023-02-08 11:26

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 8,7 tys. osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień...

Kościół

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

Wiara

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...