Reklama

Kościół

Jasna Góra: Rada Stała Episkopatu m.in. o synodzie i rozmowach z rządem

Jasna Góra/Facebook

Dokument roboczy na kontynentalny etap synodu, przygotowanie listu duszpasterskiego o Janie Pawle II, omówienie zagadnień po spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski, ale także odniesienie się do bieżących problemów, w tym do wczorajszego napadu na kierowcę biskupa - to tylko niektóre tematy podjęte przez Radę Stałą Episkopatu Polski, która obraduje na Jasnej Górze. Spotkanie odbywa się przed rozpoczynającymi się wieczorem dorocznymi rekolekcjami polskich biskupów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu podkreślił, że przed lutowym europejskim etapem synodu, który odbędzie się w Pradze, konieczne jest zapoznanie się z dokumentem roboczym, który będzie punktem wyjścia do kolejnej dyskusji synodalnej. Dokument na kontynentalny etap procesu synodalnego został opracowany na podstawie syntez etapu lokalnego, które napłynęły do Watykanu ze 112 episkopatów, z wszystkich Kościołów wschodnich, dykasterii Kurii Rzymskiej, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Jak podkreślono na wstępie, nie jest to podsumowanie ani tym bardziej dokument magisterium. Wymienia on jedynie te tematy, które pojawiły się w procesie synodalnym w poszczególnych krajach jako przejaw troski i nadziei Ludu Bożego.

Choć tematem synodu miała być synodalność, to jednak zakres zagadnień, którymi zajmowano się na szczeblu lokalnym, jest o wiele szerszy. Autorzy dokumentu podzielili je na pięć grup tematycznych: słuchanie, które staje się przyjęciem; bracia i siostry dla misji; jedność, udział i współodpowiedzialność; synodalność nabierająca kształtów oraz życie synodalne i liturgia.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że podczas obrad nie zabraknie odniesień do bieżących spraw, w tym tak bolesnej, jaką jest wczorajszy atak na kierowcę krakowskiego biskupa pomocniczego Roberta Chrząszcza. Jego zdaniem, to zdarzenie pokazuje, jak mogą przekładać się nieustające ataki medialne na Kościół. - Jeżeli ktoś bez przerwy sieje zamęt i nie ma dnia, żeby dwie, trzy informacje nie przekazywał przeciwko Kościołowi, biskupom, lekcjom religii, to trudno się dziwić, że rzeczy mogą przybrać taki kształt - zauważył abp Gądecki.

Reklama

Dodał, że w komunikacie końcowym biskupi będą chcieli pokazać wszystkie przypadki ataków na księży, które miały miejsce w ostatnim czasie. - Uważam, że wszystkie przypadki, w większym lub mniejszym stopniu, są jakoś powiązane z bezustannym atakiem, który przynajmniej lży Kościół i przyczynia się do zmniejszenia jego autorytetu, o co zresztą samym autorom tych medialnych napaści chodzi - powiedział przewodniczący Episkopatu.

Reklama

Podczas obrad omawiane są także zagadnienia po spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski, które po trzyletniej przerwie, odbyło się 7 listopada.

Abp Marek Jędraszewski, który z ramienia Episkopatu współprzewodniczy pracom tej komisji, wśród tematów wymienił pomoc uchodźcom z Ukrainy, w której Kościół w Polsce nie ustaje. Jak zauważył, przed nami zapewne niezwykle trudny etap wojny, związany z problemami, które niesie zima. - Musimy być przygotowani na kolejną falę uchodźców, na to, by nasze serca były równie otwarte jak wiosną tego roku - powiedział metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski zwrócił też uwagę na sprawy dotyczące nowych wyzwań duszpasterskich związanych z nauczaniem w szkole. - Chodzi o lepsze niż dotychczas „umocowanie” lekcji religii w systemie nauczania, ale też o to, by nie powstała rzeczywistość zachęcająca do tworzenia nowych pokoleń nihilistów, że normą jest sytuacja, w której uczeń nie musi wybierać ani religii ani etyki - powiedział wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.

Obecnie religia i etyka nie są przedmiotami obowiązkowymi. Uczeń może brać udział w zajęciach z religii, z etyki, z obu przedmiotów, może też nie wybrać żadnego z nich. Z uczestnictwa w zajęciach z tych przedmiotów można zrezygnować na każdym etapie edukacji, również podczas roku szkolnego.

Hierarcha zauważył, że „poznawanie świata wartości religijnych i etycznych to element edukacji dzieci i młodzieży tak, jak to jest w większości krajów zachodnio-europejskich np. w Niemczech, gdzie nie ma możliwości zaznaczenia „nic” w miejsce etyki czy religii”.

Podziel się cytatem

Obrady Rady Stałej Episkopatu poprzedzają doroczne rekolekcje polskich biskupów. Dni skupienia odbywać się będą pod hasłem: „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”, a poprowadzi je ks. prof. Waldemar Turek, z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2022-11-14 17:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Eucharystia tematem rekolekcji biskupów

BP JG

„Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa” – to temat najbliższych rekolekcji Episkopatu Polski. Odbędą się one na Jasnej Górze od 18 do 21 listopada. Tegorocznym rekolekcjonistą będzie o. dr Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego, profesor teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie.

Więcej ...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 20

Adobe Stock

Więcej ...

Protestant nowym ambasadorem Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej

2024-04-20 18:25

Adobe Stock

Martin Selmayr został mianowany nowym ambasadorem Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej. Ten 53-letni protestant z Niemiec, od 2000 roku mieszkający w Belgii, ma zastąpić na tym stanowisku Holenderkę, Alexandrę Valkenburg, która zajmuje je od czterech lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie...

W diecezjach

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Wiara

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....