Reklama

Kościół

Poznań: podziękowanie za posługę bp. Stułkowskiego

abp Gądecki/Facebeook

Bp Szymon Stułkowski przewodniczył w poznańskiej katedrze dziękczynnej Mszy św. za posługę w archidiecezji poznańskiej. „Dziękuję Bogu, że Go tu poznałem i że mogłem Go tu kochać i naśladować. Życie i droga wiary trwają, choć idziemy w innym towarzystwie i innymi ścieżkami do nieba, tam, gdzie jest nasza ojczyzna” – powiedział biskup płocki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak oraz biskup senior Zdzisław Fortuniak, a także abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze i delegat apostolski na Komorach. W poznańskiej katedrze zgromadzili się przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, wspólnot i środowisk misyjnych, którymi opiekował się bp Stułkowski, a także klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, osoby życia konsekrowanego oraz licznie przybyli archidiecezjanie.

Reklama

„Dzisiaj cała archidiecezja poznańska wyraża ogromną wdzięczność Panu Bogu za posługiwanie duszpasterskie księdza biskupa Szymona. Dziękujemy i życzymy wszelkich łask potrzebnych do owocnego pasterzowania w diecezji płockiej. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie prace, Drogi Biskupie Szymonie, podejmowane w duchu tak ogromnej mobilności i otwarcia na każdego człowieka” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Podziel się cytatem

W homilii bp Stułkowski, wspominając swój dom rodzinny oraz edukację i studia w Arcybiskupim Seminarium Duchownym, a później studia doktoranckie w Wiedniu i liczne zadania, które podejmował w archidiecezji poznańskiej, przyznał, że za wszystko, czego doświadczył, jest wdzięczny Bogu, bo przerosło to jego pragnienia i marzenia.

„Chciałbym dziś razem z wami uwielbiać Pana Boga za to, co od Niego otrzymałem, za to, kim się stałem, i jeszcze bardziej chciałbym widzieć dobroć i kochać Boga z całego serca i ze wszystkich sił” – podkreślił biskup płocki. Zaznaczył, że wszystko, czym jesteśmy i co posiadamy, pochodzi od Boga.

Przyznał, że jednym z pierwszych doświadczeń ewangelizacyjnych była dla niego obecność na festiwalu rockowym w Jarocinie. „Było to dojrzewanie do tego, by wyjść na ulicę i nie bać się rozmawiać z przybyłymi na festiwal osobami” – wspominał bp Stułkowski.

Reklama

Podziękował też za pracę w parafiach w Konarzewie i Poznaniu, w których posługiwał jako wikariusz, za pracę na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w duszpasterstwie rodzin, w redakcji miesięcznika „Katecheta” oraz jako sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, a także w Referacie Duszpasterskim Archidiecezji Poznańskiej. Wyrazy wdzięczności skierował również do środowiska misyjnego oraz do członków Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej, które było mu szczególnie bliskie.

„Chciałbym też przeprosić za brak cierpliwości w rozmowach, że nie zawsze z wszystkimi mogłem się zgodzić i tym ich zraniłem. Modlę się za te osoby. Pamiętajcie o mnie przed Bogiem i ja o was będę pamiętał i Bogu polecał” – powiedział na zakończenie bp Stułkowski.

Bp Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 r. w Rokietnicy. W latach 1980-1986 odbywał formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1986 r. w Poznaniu.

W latach 1986-1988 był wikariuszem parafii pw. św. Marcina w Konarzewie, a w latach 1988-1993 wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. W latach 1994-2000 odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Wiedeńskim. Rok później obronił w Wiedniu pracę doktorską w zakresie teologii pastoralnej.

W latach 2000-2001 był duszpasterzem akademickim w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu.

W archidiecezji poznańskiej pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rodzin, pracował w redakcji „Katechety”, był adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kierował referatem duszpasterstwa ogólnego i specjalistycznego w Kurii Metropolitalnej.

W latach 2006-2016 pełnił funkcję sekretarza Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Od roku 2006 był

Reklama

opiekunem Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był też diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. Dobrze zna język niemiecki.

Bp Stułkowski przynależy do Stowarzyszenia Teologów Pastoralnych strefy niemieckojęzycznej, Stowarzyszenia Pastoralistów Europy Środkowowschodniej, Konferencji Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich strefy niemieckojęzycznej i Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

W latach 2016-2019 był rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Dnia 24 maja 2019 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Szymona Stułkowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Tabalta, a dnia 22 października br. papież Franciszek mianował go nowym biskupem płockim.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-11-19 16:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: uroczysta premiera filmu „Apartament”

Jan Paweł II
w Lorenzago di Cadore, 1993 r.

Arturo Mari

Jan Paweł II w Lorenzago di Cadore, 1993 r.

Film „Apartament” ukazuje w bardzo interesujący sposób tajemnicę stworzenia, ludzi i geniuszu – powiedział po projekcji filmu abp Stanisław Gądecki. Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, autorów dokumentu można nazwać „strażnikami pamięci”.

Więcej ...

USA/ Zmarła Ethel Kennedy, wdowa po zamordowanym w 1968 r. Robercie Kennedym

2024-10-10 19:31
Robert i Ethel Kennedy w 1968 r.

wikipedia/domena publiczna

Robert i Ethel Kennedy w 1968 r.

Zmarła Ethel Kennedy, wdowa po zamordowanym w 1968 roku Robercie Kennedym, byłym prokuratorze generalnym USA i kandydacie na prezydenta. Miała 96 lat. W sondażu Gallupa uznano ją za najbardziej podziwianą kobietę Ameryki - podał w środę "New York Times".

Więcej ...

Papież przyjął na audiencji prezydenta Ukrainy

2024-10-11 13:16

Vatican Media

Podczas trwającego 35 minut spotkania, Zełeński podarował Ojcu Świętemu obraz olejny przedstawiający dziewczynkę będącą świadkiem masakry dokonanej na ponad 630 ukraińskich cywilach w Buczy w 2022 r. Dziewczynka jest uosobieniem wszystkich mieszkańców, którzy byli świadkami tej tragedii, zaś dołączona do obrazu broszura, szczegółowo opisuje tragedię ludobójstwa, której dokonało tam rosyjskie wojsko.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Sportowiec nie chciał podpisać koszulki w barwach LGBT, a...

Wiadomości

Sportowiec nie chciał podpisać koszulki w barwach LGBT, a...

Jezus w swojej działalności ukazuje władzę nad złymi...

Wiara

Jezus w swojej działalności ukazuje władzę nad złymi...

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Wiara

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Wiara

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Wiadomości

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Kościół

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa