Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź-Lutomiersk: Koncert fortepianowy ku czci św. Cecylii

2022-11-24 16:00

Piotr Drzewiecki

W wieczór poprzedzający wspomnienie św. Cecylii – patronki chórów i organistów, w auli Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku odbył się recital fortepianowy Aleksandry Świgut – światowej sławy pianistki i uczestniczki XVIII. Konkursu Chopinowskiego.

- Dzisiejsza uroczystość to wspólne świętowanie naszej patronki św. Cecylii. Chcemy uczcić tych, którzy na co dzień muzyką, śpiewem, słowem i różnoraką posługą realizują główny cel muzyki kościelnej – oddają chwałę Bogu. Wspólne świętowanie łączy wiele elementów, które dzisiejszego wieczoru chcę, aby wybrzmiały – mówił podczas powitania uczestników koncertu ks. Dariusz Skowron SDB, wicedyrektor Salezjańskich Szkół Muzycznych w Lutomiersku.

Koncert był okazją do podziękowania i wręczenia statuetki Przyjaciół Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku dobrodziejom państwu Marii i Włodzimierzowi Menc oraz Zbigniewowi i Elżbiecie Seroczyński. Przyczynili się oni do zakupu nowego fortepianu, na którym wykonany został koncert ku czci św. Cecylii. Wręczone zostało także półroczne stypendium naukowe fundowane przez Fundację dla najlepszego ucznia w minionym semestrze - Bartosza Barszcza, który w drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022 uzyskał średnią 5,13. W recitalu fortepianowym Aleksandra Świgut wykonała Bakarolę Fis-dur op. 60, Sonatę b-moll op. 35 oraz wariację B-dur na temat „Là ci darem la mano” z opery „Don Giovanni” Mozarta op. 2.

Reklama

Organizatorami koncertu i uroczystości były Salezjańskie Szkoły Muzyczne w Lutomiersku oraz Fundacja Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku. - Nasza Fundacja powstała w 2017 roku, a obecny rok jest jej małym pięcioletnim jubileuszem. W swoich założeniach, misji i celach ma za zadanie wspieranie działań edukacyjno–wychowawczych Salezjańskich Szkół Muzycznych i Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowego „Don Bosco” w Lutomiersku. Jej Fundatorem był ówczesny dyrektor domu zakonnego ks. Zbigniew Malinowski, a pierwszym prezesem ks. Kazimierz Dąbrowski. Fundacja poprzez pracę na rzecz kultury, sztuki, nauki i wychowania, organizując wydarzenia kulturalne, edukacyjne, naukowe, poprzez różne projekty i inicjatywy, dociera do swoich odbiorców – zdolnej, utalentowanej młodzieży – mówi ks. Dariusz Skowron SDB. Fundacja zorganizowała m.in.: Letnią Akademię Organową Młodych, Warsztaty dla organistów, zakup podręczników dla młodzieży uczące się w szkole oraz dofinansowanie na wakacyjne wyjazdy. W 2018 roku Fundacja otworzyła także Salezjańską Szkołę Muzyczną I stopnia.

Na zakończenie koncertu ks. Dariusz Skowron wyraził nadzieję, że podobne koncerty na stałe wejdą do kalendarza Fundacji i Szkoły w Lutomiersku.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wystawa IPN w Archikatedrze Łódzkiej

Wystawa: Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943 – 1945

Justyna Kunikowska

Wystawa: Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943 – 1945

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu