Reklama

Kościół

Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim - także na Jasnej Górze

Adobe Stock

Częstochowski Obraz Bogurodzicy widniał na powstańczych sztandarach, a wielu bohaterów wielkopolskiego zrywu było jasnogórskimi pielgrzymami - przypomniało w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego biuro prasowe Jasnej Góry.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Impulsem do jego rozpoczęcia był przyjazd dzień wcześniej i przemówienie wygłoszone z balkonu poznańskiego Hotelu Bazar przez Ignacego Jana Paderewskiego. Dla upamiętnienia wydarzenia sprzed 104 lat, w tym roku po raz drugi obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

"Szczególna modlitwa zanoszona będzie podczas Apelu Jasnogórskiego o godzinie 21.00" - poinformowali przedstawiciele częstochowskiego sanktuarium, zapewniając, iż także na Jasnej Górze trwa pamięć o Powstaniu Wielkopolskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Chorągwie Powstania Wielkopolskiego nosiły wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, wpisując się tym samym w długą tradycję zawierzania Jasnogórskiej Królowej Polski zarówno członków organizacji powstańczych, jak i podejmowanych przez nich działań" - podało we wtorek biuro prasowe Jasnej Góry.

Oblicze Maryi Jasnogórskiej widniało na sztandarach m.in. 1., 2. i 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich, chorągwi Straży Ludowej w Swarzędzu i chorągwi I Batalionu Czarnkowskiego. Sztandar z Czarnkowa zdobi także modlitewne wezwanie „Królowo Korony Polskiej, módl się za nami”. Wezwanie to już wcześniej, w 1863 r., tradycyjnie umieszczali na sztandarach powstańcy styczniowi.

W październiku 1919 r. - czytamy w informacji biura prasowego sanktuarium - na Jasnej Górze modlili się m.in. biskup polowy ks. Stanisław Gall i gen. Józef Dowbór Muśnicki - naczelny dowódca Powstania Wielkopolskiego. W raporcie złożonym wtedy przez gen. Muśnickiego znalazły się słowa: "Strażniczko naszej niepodległości, po zwycięskim powstaniu wielkopolskim razem z prymasem nominatem kard. Edmundem Dalborem pieszo z tutejszego dworca kolejowego jako pielgrzymi podążaliśmy przed Twój, jasnogórski tron".

Wielokrotnie na Jasną Górę pielgrzymował Ignacy Paderewski - kompozytor, wirtuoz fortepianu i mąż stanu, którego przyjazd do Poznania w grudniu 1918 r. stał się impulsem do wybuchu zakończonego sukcesem powstania.

Reklama

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm w październiku 2021 r. Inicjatorem ustawy w tej sprawie był prezydent Andrzej Duda. Święto to przypada 27 grudnia - w rocznicę wybuchu powstania.(PAP)

mab/ dki/

Podziel się:

Oceń:

2022-12-27 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski zaprasza na 41. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Górę

Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Już jutro wyrusza na Jasną Górę 41. Piesza Pielgrzymka Krakowska. „Niech wspólne podążanie przed Oblicze Jasnogórskiej Pani będzie nie tylko trudem fizycznym, ale również podjętym wysiłkiem wiary” - napisał w specjalnym liście abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Więcej ...

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous