Reklama

Wiadomości

Błaszczak: Fundusz Obrony Narodowej jest wyrazem patriotyzmu naszych przodków

PAP/Marek Zakrzewski

Wyrazem tradycji, historii i ofiarności, a więc patriotyzmu naszych przodków jest Fundusz Obrony Narodowej, część srebrna FON-u, która dziś formalnie została przekazana do Muzeum Narodowego w Poznaniu - mówił szef MON Mariusz Błaszczak na uroczystości przekazania kolekcji sreber z FON do zbiorów placówki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zaznaczył wicepremier, minister obrony narodowej, trzeba budować "silne instytucje państwa polskiego w bardzo ścisłym związku z naszą historią, z naszą tradycją, z naszą kulturą". "Trzeba przekazywać przesłanie, polskie przesłanie kolejnym pokoleniom, nie - upajać się jakąś europejskością, ale właśnie pokazywać to, co związane jest z naszym dziedzictwem narodowym przyszłym pokoleniom. Żeby nie zmarnować niepodległości trzeba budować silne Wojsko Polskie, my to robimy od 2015 r." - mówił.

"To jest właśnie ta sztafeta pokoleń, to jest właśnie utrzymanie ciągłości historycznej, to jest duma z tego, że jesteśmy Polakami. Wyrazem tej tradycji, historii i tej ofiarności, a więc patriotyzmu naszych przodków jest Fundusz Obrony Narodowej, część srebrna FON-u, która dziś formalnie została przekazana do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Pomyślmy, ileż wyrzeczeń niosła z sobą ta akcja, ileż nadziei pokładano właśnie w tym, że przekazywano to, co było cennego na rzecz Funduszu Obrony Narodowej tak, żeby obronić Polskę przed napaścią, spodziewano się tej napaści" - wskazał Błaszczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziękował także wszystkim, którzy przystępują do wojska. "Nie tylko do Wojsk Obrony Terytorialnej, ale również chcą być żołnierzami zawodowymi. Zachęcam, żeby wstępować w szeregi Wojska Polskiego. To jest nasz dzisiejszy Fundusz Obrony Narodowej, właśnie poprzez postawy, poprzez edukację w szkołach, poprzez przystępowanie do Wojska Polskiego - czy to w charakterze żołnierza zawodowego czy to łącząc służbę wojskową z aktywnością zawodową, jak jest w przypadku żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. I zobowiązujemy się, my politycy Prawa i Sprawiedliwości, że wypełnimy zobowiązanie, które wobec nas Polaków, wszystkich Polaków składał prezydent Edward Raczyński, wybitny nasz rodak" - dodał.

W poniedziałkowym wydarzeniu w Muzeum Narodowym w Poznaniu wziął również udział premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Reklama

Fundusz Obrony Narodowej (FON) został utworzony dekretem prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 9 kwietnia 1936 r. Miał za zadanie pozyskać drogą składki społecznej dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia państwa polskiego przez hitlerowskie Niemcy. Polacy zasilili go zarówno gotówką, jak i nieruchomościami i kosztownościami. Było to świadectwo ofiarności Polaków w obliczu zagrożenia wojennego i ogromny akt patriotyzmu. Funduszem zarządzał minister spraw wojskowych, a bezpośrednio - Biuro Budżetowe Ministerstwa Spraw Wojskowych.

We wrześniu 1939 r. po niemieckiej napaści na Polskę skrzynie z niewykorzystanymi darami rzeczowymi FON ewakuowano do ambasady RP w Bukareszcie (Rumunia), gdzie podzielono je na część „srebrną” i „złotą”. 61 skrzyń ze srebrem trafiło do Francji. Przechowywano je w skarbcu oddziału Banku Francji w Marsylii, potem w Castres, po wojnie przeniesiono je do Tuluzy. Do Polski powróciły w 1976 r. (PAP)

akn/ rpo/ dki/

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-01-23 12:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Błaszczak o awarii "Czajki": Wojsko Polskie jest gotowe do zbudowania mostu

PAP/Leszek Szymański

Wojsko Polskie jest gotowe do zbudowania mostu przez Wisłę w związku z awarią "Czajki"; mamy do czynienia z nieodpowiedzialną władzą w Warszawie, prezydent Rafał Trzaskowski przedkładał sprawy związane z jego kampanią wyborczą ponad obowiązki prezydenta miasta - ocenił szef MON Mariusz Błaszczak.

Więcej ...

Święty ostatniej godziny

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous