Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dawne ślady miasta ukryte przed światem

Piotr Drzewiecki

Podczas przebudowy różnych fragmentów miasta Łodzi, prowadzone są badania archeologiczne. Naukowcy znajdują ukryte na co dzień przed światem przedmioty świadczące o bogatej historii mieszkańców miasta.

Od kilku miesięcy prowadzone są badania archeologiczne na Starym Rynku. Znajduje się on przy ulicy Zgierskiej, nieopodal kościoła Wniebowzięcia NMP, zwanym łódzkim kościołem mariackim. Grupa archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego pracuje pod płytą główną, czyli w punkcie, który według wielu historyków stanowi centrum najstarszego organizmu miejskiego.   Obszar Starego Rynku i jego okolice nie był nigdy dotąd badany archeologicznie.  - Największym znaleziskiem było odkrycie dawnej studni publicznej, którą widać na archiwalnych zdjęciach. Poza nią archeolodzy znaleźli ślady użytkowania rynku na przestrzeni pięciu minionych wieków. Były to m.in. pozostałości po piwniczkach, kramach, okopu z II wojny światowej oraz szczątki murów nieistniejącej już dziś południowej pierzei rynku Starego Miasta. Do tego doliczyć należy także ponad 1000 przedmiotów, z których przeszło połowa to rzeczy związane z handlem – ołowiane plomby, czyli rodzaj znaku towarowego, wykorzystywane na kolei, poczcie, w podatkach, młynach czy wojsku. Na Starym Rynku archeolodzy znaleźli także ołowiane naboje, pociski i łuski, fragmenty sztućców, ceramikę, szkło, biżuterię, aplikację i guziki – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.  Podczas prac wykopaliskowych na Starym Rynku odkryto pozostałości średniowiecznej drogi oraz piec do wypalania ceramiki pochodzący z XVII wieku. Od początku prac w  Pracowni Datowania i Konserwacji Zabytków w  Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego  trwa zabezpieczanie zabytków przed dalszą destrukcją i przygotowanie ich do ekspozycji. Opisywany jest także ich stan przed zabiegami zabezpieczającymi. - Już dziś wyniki badań archeologicznych wskazują, że Stary Rynek w Łodzi był miejscem, w którym spotykali się i handlowali przedstawiciele różnych kultur z wielu grup społecznych – podsumowuje dr Magdalena Majorek z UŁ.

Bogate znaleziska zostaną zaprezentowane na wystawach towarzyszących obchodom 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi, które otrzymała od króla Władysława Jagiełły w 1423 roku w Przedborzu.

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Lekarzem leczącym ludzkie duchowe i fizyczne choroby - słabości jest Jezus Chrystus

ks. Paweł Kłys

W łódzkiej Bazylice Archikatedralnej odbyła się Msza święta z okazji XXXI Międzynarodowego Dnia Chorego. Liturgii - połączonej z Sakramentem Namaszczenia Chorych - przewodniczył ksiądz biskup Ireneusz Pękalski.

Więcej ...

Austria: w drodze do beatyfikacji żony „lekarza ubogich”

2023-03-20 14:00

Adobe Stock

Dokładnie w 20 lat po beatyfikacji László (Ladislausa, czyli Władysława) Batthyány-Strattmanna (1870-1931), znanego jako „lekarz ubogich”, Kościół katolicki otwiera proces beatyfikacyjny jego żony Marii Teresy (1876-1951). Z okazji otwarcia procesu na szczeblu diecezjalnym biskupi sąsiadujących z sobą diecezji: Ägidius Zsifkovics z austriackiej Eisenstadt i Janos Szekely z węgierskiej Szombathely, sprawowali 19 marca wspólną liturgię w bazylice w Güssing w austriackim Burgerlandzie.

Więcej ...

Papież: Bóg cieszy się, kiedy świętujemy razem w prostocie

2023-03-20 16:00

Grzegorz Gałązka

Bóg cieszy się, kiedy świętujemy razem jako bracia w prostocie – powiedział Papież na audiencji dla pracowników lunaparków i mobilnych parków rozrywki we Włoszech. Zauważył, że celem ich działalności jest dawanie innym radości. Zaapelował jednak, by pozostali otwarci na wiarę oraz spotkanie z Chrystusem, bo to z niej rodzi się radość, która wypełnia serce i całe życie człowieka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Wielki Post w praktyce – post, pokuta, akty strzeliste

Wiara

Wielki Post w praktyce – post, pokuta, akty strzeliste

Świadectwo. Palce uratował, serce zostawił w...

Wiara

Świadectwo. Palce uratował, serce zostawił w...

Krew Chrystusa oczyszcza nasze sumienie

Wiara

Krew Chrystusa oczyszcza nasze sumienie

Ojciec Leon Knabit: Módlmy się jak potrafimy

Wiara

Ojciec Leon Knabit: Módlmy się jak potrafimy

Kuria krakowska: kwerenda archiwalna nie potwierdza...

Kościół

Kuria krakowska: kwerenda archiwalna nie potwierdza...

Takiego cyrku jeszcze nie było!

Wiara

Takiego cyrku jeszcze nie było!