Reklama

Jan Paweł II

„Jan Paweł II przemawia swoją świętością”

Bożena Sztajner/Niedziela

Jan Paweł II przemawia do nas świętością – mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy, która zainaugurowała środowe uroczystości otwarcia Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. W wadowickiej bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny modlili się liczni zaproszeni goście, wśród których był m.in. premier RP Donald Tusk, ministrowie rządu, przedstawiciele samorządu lokalnego, wadowiczanie oraz goście z zagranicy, w tym pielgrzymi z Włoch.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z metropolitą krakowskim liturgię celebrowali m.in. nuncjusz apostolski metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, emerytowany ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy, biskupi pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając i Jan Szkodoń. Wraz z hierarchami modlili się licznie przybyli na uroczystości księża z różnych diecezji.
Kard. Dziwisz podkreślił na początku liturgii, że bardzo cieszy się, że jeszcze przed kanonizację bł. Jana Pawła II nastąpi otwarcie poświęconego papieżowi muzeum. „Nie było łatwo. Wielka praca, wielkie przedsięwzięcie. Tym, którzy się przyczynili do tego, żebyśmy mogli dziś świętować, dziękuję. Zwłaszcza, że jest to w przededniu wyniesienia do chwały ołtarzy Jana Pawła II” – mówił duchowny i zachęcał do przywoływania w modlitwach papieża Polaka w tym szczególnym dniu.
W homilii kardynał przypomniał, że w Wadowicach był początek drogi wiary Karola Wojtyły, fascynacji Jezusem Chrystusem i odkrywania Jego Kościoła. „Tu była jego Galilea” – podkreślał purpurat. „Wiemy, że Bóg obdarzył go wieloma talentami, nieprzeciętnymi zaletami umysłu i serca. Dlatego była mu powierzana coraz większa odpowiedzialność za owczarnię Chrystusową” – podkreślał, zaznaczając, że kulminacyjnym momentem tego procesu był wybór Karola Wojtyły na papieża. „Jezus oczekiwał od niego coraz większej miłości, która przyjmowała kształt służby. Pełnił ja do końca również przez cierpienie” – dodał.
Kaznodzieja zaznaczył, że, choć pontyfikat Jan Pawła II przeszedł do historii, nie zakończyła się historia jego duchowej niezwykłej obecności w życiu współczesnego Kościoła i świata. „Jan Paweł II nadal przemawia do milionów wiernych. Przemawia nie tylko zapisanym słowem, stanowiącym prawdziwą skarbnicę. Przemawia świadectwem i służby, jakie utrwalił w naszych sercach. Jan Paweł II przemawia swoją świętością. Swoim życiem w Bogu i dla Boga” – dodał kardynał i przypominał, że świętość tę oficjalnie potwierdzi za 17 dni papież Franciszek. Nowa ekspozycja mieści się na czterech kondygnacjach wadowickiego muzeum i jest w pełni nowoczesną, multimedialną, interaktywną ekspozycją ukazującą różne aspekty i etapy życia oraz dorobku Papieża Polaka. Jest to zarazem pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-04-09 18:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz poprowadzi uroczystości pogrzebowe kard. Korca

Katarzyna Cegielska

Metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczył w sobotę 31 października uroczystościom pogrzebowym kard. Jána Chryzostoma Korca SJ.

Więcej ...

Apel do rządzących o "zaniechanie wywrotowych działań" - rezolucja Narodowego Marszu Życia

2024-04-14 21:20

Artur Stelmasiak

„Życie w demokratycznym państwie prawa musi pozostawać pod ochroną konstytucyjną w każdym stadium jego rozwoju” - te słowa z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 1997 przypomniano w Rezolucji Narodowego Marszu Życia. Wyrażono też żądanie "natychmiastowego zaniechania wywrotowych działań obecnego rządu i rządowej większości parlamentarnej przeciw przyrodzonemu prawu do życia, potwierdzonemu w Konstytucji Rzeczypospolitej". Wedle organizatorów Marszu, który przeszedł ulicami Warszawy pod hasłem "Jeszcze Polska nie zginęła!", uczestniczyło w nim ok 50 tys. osób.

Więcej ...

Bp Michał Janocha: średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność

2024-04-16 07:27

Monika Książek

Średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność. Były zbiorowym dziełem kilku pokoleń i wszystkich stanów; wyrazem idei, która łączy – mówi PAP ksiądz biskup Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Wiara

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Wiadomości

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Mistrz katechezy

Wiara

Mistrz katechezy

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...