Reklama

Niedziela Wrocławska

Katedra Wrocławska

Bardzo potrzebujemy serdecznych przewodników, towarzyszących

o. Fabian Kaltbach OFM

ks. Łukasz Romańczuk

o. Fabian Kaltbach OFM

Święto Ofiarowania Pańskiego to święto wszystkich osób życia konsekrowanego. Dlatego też do wspólnego świętowania w obecności abp. Józefa Kupnego, metropolity odbyło się w katedrze wrocławskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecni także byli biskupi pomocniczy: bp Jacek Kiciński CMF, który też jest przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz bp Maciej Małyga. Homilie tego dnia wygłosił o. Fabian Kaltbach OFM, proboszcz parafii pw. św. Antoniego we Wrocławiu - Karłowicach. Kluczem były  trzy słowa: ofiara, gorliwość oraz wierność.

Rozwijając słowo ofiara, ofiarować kaznodzieja użył synonimu „poświęcać się”. - Jeśli do tego dodamy poświęcenie rodziców dla dziecka, to poświęcenie może mieć zupełnie inny wymiar. To nie jest coś strasznie trudnego, chociaż zmęczyć się można. Dlaczego tak jest? Bo robią to z miłości. Tyle wystarczy, by ofiara przestała być przykra, aby stała się czynem miłości - zaznaczył kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszkanin wskazał, że Ofiarowanie Pańskie to moment, kiedy Józef i Maryja realizują wskazania prawa. Wszystko w duchu posłuszeństwa. - Postąpili tak jak wszyscy. Nie chcieli być kimś wyjątkowym, wyróżnionym. Było dla nich oczywiste, że tak trzeba - podkreślił.

Zobacz zdjęcia: Dzień Życia Konsekrowanego we Wrocławiu

Nawiązując do Ewangelii mówiącej o obecnych w świątyni Symeonie i Annie kapłan odniósł to do współczesnego czasu. - Reprezentantami w świątyni są starsi ludzie Symeon i Anna. A my w naszych parafiach, na codziennych Mszach w większości mamy Symeonów i Anny, starsze osoby - zaznaczył o. Kaltbach.

Mimo że w świątyni jerozolimskiej przebywało wiele osoby, to wiedzę kto przyszedł, mieli tylko wybrani. Kierował nimi Duch Święty. Powołując się na papieża Benedykta, kapłan zaznaczył, że z wszystkich obecnych w świątyni nikt nie zdołał zobaczyć tego, go doświadczyli Symeon i Anna.

Dostrzeżenie obecności Bożej jest kluczowym w przeżywaniu wiary. Można być w kościele i nie dostrzec Jezusa. Ojciec Fabian przywołał historię mężczyzny, który przez 30 lat nie był w kościele i gdy po tym czasie przyszedł, był zdumiony, że dostrzegł Tego, którego nie widział wcześniej - Boga.

Reklama

Ofiarowując Jezusa w świątyni Bóg ofiarowuje Go nam - Ofiarowany dla nas, dla wszystkich ludzi na świecie. Przychodzimy do świątyni, aby spotkać się z Bogiem, aby spotkać się z Jezusem. I daj Boże, aby zawsze było to też natchnienie Ducha Bożego, który nas prowadzi - wskazał zakonnik.

W drugiej części o. Fabian mówił o gorliwości. Przywołał przy tym znaczenie tego słowa, którym posługiwał się ks. Jan Twardowski, a mianowicie: gorzeć, płonąć. Słowo to łączy się z płomieniem świecy i idealnie pasuje do dzisiejszego święta, kiedy to błogosławione są świece - gromnice. - Niech ten płomień zapala nas miłością, abyśmy nie tracili czasu na rzeczy niepotrzebne. Nie znajdziemy tego płomieniach w mediach, ale na kolanach przed Bogiem.

Rozwijając temat gorliwości, franciszkanin posłużył się osobą Apostoła Narodów. - Może być gorliwość szawłowa i pawłowa. - Szawłowa - nawiązuje do postawy gorliwości, z jaką Szaweł prześladował chrześcijan i pawłowa - postawa gorliwości, z jaką św. Paweł głosił Chrystusa. - Gorliwość znajduje początek w miłości Pana Boga - powiedział o. Kaltbach, zachęcając do wzywania każdego dnia Bożego Ducha.

Ostatnia część homilii poświęcona była wierności. Przygotowując się do głoszenia słowa Bożego, franciszkanin odbył rozmowę, podczas której usłyszał słowa: “Nie zapomnij, że najpierw było 30 lat w ukryciu, a po nich nastąpiły 3 lata, które zapełniły publiczną działalność Jezusa” - Życie osób konsekrowanych powinno mieć takie proporcje. Życie w ukryciu jest ważne, bo z czym później wyjść, co głosić, jeśli samemu nie jest się napełnionym - mówił o. Fabian stwierdzając, że wierność łączy się z wytrwałością. Wskazał tu na Symeona i Annę. - Tyle lat czekali na ten moment, ale i tak mogli się bardzo ucieszyć. W pewnym wieku myślimy, że już wszystko za nami, a może być tak jak w u Symeona i Anny, że całe życie się do czegoś przygotowujemy - do momentu nadzwyczajnego, niezwykle radosnego.

Reklama

Franciszkanin przywołał moment ustanowienia Dnia Życia Osób Konsekrowanych. Było to w 1997 i zostało ustanowione przez papieża Jana Pawła II - Dzień ten niech nam zawsze przypomina, że to nasze ofiarowanie i związane jest z gorliwością w naszej posłudze. Nie jest to czyn jednorazowy. Dzień Ofiarowania Pańskiego niech nam przypomina, że trzeba być wiernym także w życiu ukrytym. [...] Bardzo potrzebujemy serdecznych przewodników, towarzyszach - zakończył proboszcz z wrocławskich Karłowic.

Po skończonej homilii osoby życia konsekrowanego odnowiły swoją profesję rad ewangelicznych, a na zakończenie Eucharystii, abp Józef Kupny, metropolita wrocławski podziękował osobom życia konsekrowanego za ich posługę.

Podziel się:

Oceń:

2023-02-02 13:30

Wybrane dla Ciebie

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Więcej ...

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza