Reklama

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

W wygłoszonej po niemiecku homilii abp Graubner przypomniał, że od wielu miesięcy na zaproszenie papieża Franciszka staramy się w ramach procesu synodalnego spotykać w atmosferze otwartości na Ducha Świętego i uczyć się słuchania siebie nawzajem. Wyrażamy to, co boli wielu ludzi i co chcieliby zmienić we wspólnocie Kościoła. – Nie odkryliśmy jednak sensus fidei wierzących. Okazało się nawet, że wiele osób aktywnych w Kościele nie zna ani Biblii, ani nauczania Kościoła – analizował metropolita praski, wskazując, że w tej sytuacji trzeba słuchać głosu Boga i zadać sobie pytanie, co nam mówi Jezus, który założył wspólnotę Kościoła i zaprasza nas, byśmy byli jej częścią.

Zauważył, że w Europie przeżywamy rozmaite kryzysy, które są wynikiem bezprecedensowego dobrobytu w historii kontynentu, a który zajął dominujące miejsce w naszym życiu. Również chrześcijan nie ominęła tendencja do zbytniego skupienia się na sobie samych i poszanowaniu swoich praw. – W wielu przypadkach Bóg stał się dla nas zwykłą pomocą w realizacji naszych projektów i dążeniu do własnego szczęścia. Ci, którzy stwierdzili, że ta pomoc niewystarczająco im służyła, usunęli Go ze swej aktywności. Przestali na Niego liczyć. Zły przykład niektórych wiernych i skandale dotyczące księży potwierdziły im tę postawę. Obserwujemy to szczególnie u młodego pokolenia – wskazał abp Graubner.

Jego zdaniem musimy stwierdzić, że jako Kościół w Europie nie jesteśmy wystarczającym światłem dla społeczeństwa. Lekarstwem na ten problem nie jest jednak dostosowanie się do świata. Jedyną właściwą postawą jest przyjęcie zaproszenia Chrystusa do nawrócenia, czyli do nowego sposobu myślenia, co dziś może oznaczać zaprzestanie myślenia światowego, nienarzucanie własnej wizji, lecz przyjęcie spojrzenia Bożego. Konieczne jest ponowne odkrycie Ukrzyżowanego jako naszego ideału. Bez Niego bowiem Kościół nie może istnieć, ani się odnowić.

Reklama

Przewodniczący czeskiego episkopatu podkreślił, że Bóg wymaga od nas „zmiany myślenia i działania: czynów bezinteresownej miłości wobec potrzebujących". Wymaga to odwagi „uwolnienia się z więzienia własnego ego, przeniesienia epicentrum swoich myśli z nas samych ku «Ty» Boga, nieszukania mądrości ludzkiej, lecz szaleństwa krzyża, odejścia od zamkniętej mentalności europejskiej i budowania społeczeństwa dobrobytu, które wielkodusznie i ze szczerą miłością służyłoby najuboższym tego świata, w tym cierpiącym na Ukrainie i i w biednej Afryce".

- Tylko wtedy sam Chrystus będzie świecił w nas i wtedy przyciągnie do siebie młode pokolenia i całe narody. Jeśli nie zaproponujemy im spotkania z Bogiem żyjącym w nas i wśród nas, wówczas nie mamy im nic do zaofiarowania. Jedynie Bóg może może ich zainspirować i ich przyciągnąć. Sprowadźmy do nich Boga – zakończył abp Graubner.

Europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne w Pradze składać się będzie z dwóch części. Pierwsza, od 5 do 9 lutego, to zgromadzenie kościelne z udziałem 200 osób: 156 delegatów z 39 konferencji episkopatów należących do Rady Konferencji Biskupich Europy – CCEE (z każdej z nich przyjechał przewodniczący konferencji oraz troje delegatów) oraz 44 osób zaproszonych przez CCEE (reprezentujących „rzeczywistości kościelne najbardziej reprezentatywne na szczeblu europejskim") i „delegatów braterskich" z innych wyznań chrześcijańskich. Ponadto kolejnych 390 delegatów (10 z każdej konferencji episkopatu) będzie mogło wziąć udział w obradach online. Drugą częścią zgromadzenia kontynentalnego, od 10 do 12 lutego, będzie spotkanie z udziałem wyłącznie przewodniczących konferencji episkopatów.

Reklama

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

Zgromadzenie kontynentalne współorganizują: CCEE, Czeska Konferencja Biskupia i archidiecezja praska.

2023-02-06 07:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: spotkanie Polskiej Izby Pielgrzymkowej

Mariusz Pośpiech

Więcej ...

Wielka kariera agentki SB. Mieszkanie za otrucie księdza Blachnickiego?

2023-03-19 13:35
Ks. Franciszek Blachnicki

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Ks. Franciszek Blachnicki

Już wiadomo, że został zamordowany. Wiadomo też w jaki sposób. Nadal nie wiadomo, kim byli sprawcy. W „Magazynie śledczym Anity Gargas” przedstawiono kulisy tajemniczej śmierci księdza Franciszka Blachnickiego – twórcy ruchu „Światło-Życie”. Kapłan, według najnowszych ustaleń prokuratury i IPN, został otruty 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech. Czy morderstwa dokonało małżeństwo Gontarczyków?

Więcej ...

Ks. Dominik Chmielewski odwołany z funkcji moderatora "Wojowników Maryi"

2023-03-20 10:32
Ks. Dominik Chmielewski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Dominik Chmielewski

Rada Koordynatorów Ruchu "Wojowników Maryi" w piśmie datowanym na 19 marca, przekazała informację, iż dotychczasowy moderator ks. Dominik Chmielewski SDB decyzją przełożonego pilskiej prowincji salezjanów przestał pełnić funkcję moderatora "Wojowników Maryi". Jego następcą został ks Piotr Pączkowski SDB.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Wielki Post w praktyce – post, pokuta, akty strzeliste

Wiara

Wielki Post w praktyce – post, pokuta, akty strzeliste

Kuria krakowska: kwerenda archiwalna nie potwierdza...

Kościół

Kuria krakowska: kwerenda archiwalna nie potwierdza...

Świadectwo. Palce uratował, serce zostawił w...

Wiara

Świadectwo. Palce uratował, serce zostawił w...

Krew Chrystusa oczyszcza nasze sumienie

Wiara

Krew Chrystusa oczyszcza nasze sumienie

Ojciec Leon Knabit: Módlmy się jak potrafimy

Wiara

Ojciec Leon Knabit: Módlmy się jak potrafimy

Takiego cyrku jeszcze nie było!

Wiara

Takiego cyrku jeszcze nie było!