Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Jubileusz 60-lecia życia zakonnego s. Klary od Świętej Rodziny – Karmelitanki Bosej

ks. Paweł Kłys

W niedzielne południe – 5 lutego br. - w kościele zakonnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi siostra Klara od Świętej Rodziny – Karmelitanka Bosa – przeżywała jubileusz 60-lecia życia zakonnego. Każdy, kto choć raz odwiedził łódzki karmel, spotkał siostrę Klarę, która od wstąpienia do klasztoru po dziś dzień pełni posługę siostry zewnętrznej, która jest „pomostem” między klauzurą, a światem zewnętrznym.

Mszy św. dziękczynnej za 60 lat życia zakonnego przewodniczył bp Ireneusz Pękalski – który – jak sam wspomniał w czasie liturgii – jest duchowym synem siostry Klary, która od czasów kleryckich swoją modlitwą i ofiarą wspiera księdza biskupa w jego powołaniu i posłudze.

W homilii duchowny odnosząc się do liturgii słowa zwrócił uwagę na to, że – nasze największe powołanie jako uczniów Chrystusa zostało odnotowane w Ewangelii św. Mateusza: jeśli kto chce iść za mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech mnie naśladuje! Kto idzie za Jezusem jest na właściwej drodze prowadzącej do życia wiecznego. Jezus jest na niej prawdziwym Przewodnikiem, dobrym Nauczycielem, nieomylnym Drogowskazem. Kto wybrał tę drogę, jako drogę swojego życia powinien naśladować swojego Mistrza – między innymi Jego miłosierną miłość. W ten sposób – przez świadectwo swojego życia – być światłem dla innych przez dobre czyny, które winny być owocem naszej wyobraźni miłosierdzia kształtowanej w Jezusowej szkole. Na tę drogę wkroczyliśmy w chwili naszego Chrztu Świętego. (…) Na tej drodze zostaliśmy umocnieni w Sakramencie Bierzmowania, a siostra Klara dodatkowo jeszcze poprzez swoją konsekrację zakonną – zauważył bp Pękalski.

- Jakie jest znaczenie imienia Klara? – pytał bp Pękalski. – Jest to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, a wywodzi się od przymiotnika clarus, clara, clarum i oznacza: jasny, jaśniejący, pogodny, świetlisty. Taką pogodną i świetlistą siostrę Klarę poznałem dawno, dawno, temu bo – chyba – w 1968 roku, bo w tym właśnie roku po maturze wstąpiłem do seminarium. Towarzyszyły mi modlitwy wielu osób, ale siostry Klary w sposób szczególny, dlatego jestem dziś tutaj, aby stanąć z wdzięcznością przed Bogiem i za siostrę Klarę – mojego ziemskiego Anioła Stróża – dziękować - zakończył hierarcha.

Reklama

Po homilii – na ręce Matki Przeoryszy – jubilatka odnowiła swoją profesję zakonną oddając siebie i całe swoje życie na wyłączną służbę Bogu, aż do śmierci. Ja, siostra Klara od Świętej Rodziny, odnawiam moją profesję i ślubuję posłuszeństwo, czystość i ubóstwo Bogu – Panu naszemu, Najświętszej Pannie Maryi z Góry Karmel, przełożonemu generalnemu Zakonu Karmelitów Bosych i tobie przewielebna Matko Przeoryszo oraz twoim następczynią według reguły pierwotnej rzeczonego zakonu i naszych konstytucji, aż do śmierci. Amen.

Siostra Klara od Świętej Rodziny – Helena Filipiak - wstąpiła do łódzkiego Karmelu w listopadzie 1959 roku. Habit zakonny przyjęła 8 stycznia 1961 roku – w Niedzielę Świętej Rodziny, a pierwszą profesję zakonną złożyła 2 lutego 1963 roku.

Siostry Karmelitanki Bose są obecne w Łodzi od 1928 roku. W łódzkim Karmelu Klauzurowym jest obecnie 12 sióstr - w tym 3 siostry w czasie formacji początkowej. Zgromadzenie ma charyzmat kontemplacyjny tzn. zamknięty, stąd utrzymuje się z własnej pracy i ofiar składanych przez wiernych.

Każdy, kto chciałby prosić Siostry o modlitwę lub wspomóc je swoim darem serca, może to uczynić osobiście lub kierując korespondencję na adres: Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych ul. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus 6 91-248 Łódź Tel. 42 657-79-52 e-mail: karmelitankibose@archidiecezja.lodz.pl

2023-02-06 10:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Nagroda dla Domu Samotnej Matki

s. Magdalena Krawczyk

Więcej ...

„Zbudź się, o śpiący”

2023-03-15 08:20

Niedziela Ogólnopolska 12/2023, str. 17

"Samuel namaszcza Dawida", A. G. Velázquez/ wikipedia.org

Więcej ...

Premier Morawiecki przybył do Niemiec

2023-03-20 10:38

Adobe.Stock

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek rano przybył do Niemiec; na uniwersytecie w Heidelbergu wygłosi wykład, którego tematem będzie Europa w historycznym punkcie zwrotnym i znaczenie wartości europejskich wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Wielki Post w praktyce – post, pokuta, akty strzeliste

Wiara

Wielki Post w praktyce – post, pokuta, akty strzeliste

Świadectwo. Palce uratował, serce zostawił w...

Wiara

Świadectwo. Palce uratował, serce zostawił w...

Krew Chrystusa oczyszcza nasze sumienie

Wiara

Krew Chrystusa oczyszcza nasze sumienie

Ojciec Leon Knabit: Módlmy się jak potrafimy

Wiara

Ojciec Leon Knabit: Módlmy się jak potrafimy

Kuria krakowska: kwerenda archiwalna nie potwierdza...

Kościół

Kuria krakowska: kwerenda archiwalna nie potwierdza...

Takiego cyrku jeszcze nie było!

Wiara

Takiego cyrku jeszcze nie było!