Reklama

Wiara

Wybierz się na Wielkanoc do Częstochowy. Miasto z historią na tle najważniejszego święta kościelnego

2023-03-08 10:48

Karol Porwich/Niedziela

Wielkanoc stanowi najważniejsze święto roku liturgicznego - celebrujemy zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, będące filarem wiary chrześcijańskiej. W okresie Wielkanocy najmocniej wyznajemy prawdę o zmartwychwstaniu i przygotowujemy się do ponownego przywitania Wyswobodziciela wśród nas. W głębokim oczekiwaniu i zadumie obchodzimy Triduum Paschalne, aby na nowo zrozumieć istotę Wielkanocy. 

Wielki Post i Triduum Paschalne obfitują w refleksje. Pamiętamy o cierpieniu i żywocie Zbawcy - rozprawiamy o jego życiu i karmimy się nadzieją, że odmieni się jego los. Nadzieja ta jest słuszna, ponieważ niedługo po umieszczeniu ciała Jezusa w grobie, możemy świętować Zmartwychwstanie. To szczęśliwy czas niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, bo liczy się nasze emocjonalne zaangażowanie i sposób, w jaki czcimy to wydarzenie. Z wysokim powodzeniem możemy spędzić Wielkanoc w domowym zaciszu lub - co zyskuje popularność także u wierzących - poza nim. Coraz chętniej organizowane są wyjazdy, będące okazją nie tylko do wyprawy na duchowy szlak i odkrycie swojej wiary po raz kolejny, ale także do odetchnięcia od trudu codzienności. Wyprawy te są wyjątkowe - szczególnie wiosną, kiedy zmartwychwstaje Jezus, przyroda budzi się do życia, a my - zyskujemy nową nadzieję. 

W poszukiwaniu nowych doznań duchowych i miejsca, gdzie możemy się zrealizować w wierze, warto zastanowić się nad odwiedzeniem wyjątkowego miasta - Częstochowy.


Podziel się cytatem

Reklama

Duchowa stolica Polski słynie z Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze - najważniejszego centrum pielgrzymkowego katolików w Polsce. Jednak to tylko jedna z przestrzeni przyjaznych rozwojowi duchowemu i godnemu przeżyciu Świąt Wielkanocnych. Co jeszcze zobaczyć w Częstochowie i dlaczego to dobre miejsce na świąteczny wyjazd?

Śladami wiary na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego. Jest to miejsce wyjątkowe w skali świata - jego ponadprzeciętność wynika z faktu, że to jedno z sanktuariów słynących nie z powodu objawień maryjnych, a wspaniałej ikony Czarnej Madonny, która trafiła do Częstochowy w 1384 roku, dwa lata po ufundowaniu klasztoru przez Władysława Opolczyka. Historia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej naznaczona jest głębokim kultem i uznaniem. To jedno z najważniejszych dzieł o tematyce religijnej - urzeka nie tylko wysoką estetyką wykonania i mnogością zdobień, ale przede wszystkim przesłaniem, jakie można odczytać z przeszłości ikony. Ukazaną na obrazie Matkę Boską można uznać za coś stałego, nieprzemijającego, czuwającego nad Dziećmi Bożymi. Jako katolicy wierzymy, że Matka wysłuchuje naszych próśb, dlatego tak chętnie powierzamy jej swoje bolączki i dylematy oraz odwiedzamy Kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej.

Wielkanoc na Jasnej Górze. Wydarzenia 

Jasna Góra zachwyca na Wielkanoc. Wybierając się do Duchowej stolicy Polski, możemy liczyć na udział w wyjątkowych obchodach Triduum Paschalnego. Plan na duchowe przeżycie najważniejszego okresu w roku liturgicznym obejmuje tradycyjnie:

• Msza św. Wieczerzy Paschalnej,

• Droga krzyżowa,

• Liturgia Męki Pańskiej,

• Wigilia Paschalna,

• Rezurekcja,

• Suma wielkanocna.

Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej i jego okolice to doskonałe miejsce na spędzenie Świąt Wielkiej Nocy. Dzięki udziałowi w wydarzeniach liturgicznych możemy odpowiednio się przygotować do Zmartwychwstania Pana i mocniej uwierzyć w zwycięstwo życia nad śmiercią. 

Podziel się cytatem

Duchowa stolica Polski. Dobra aura i miejsca warte odwiedzenia. 

Poza Sanktuarium na Jasnej Górze - będącego najważniejszym miejscem w Częstochowie - warto odwiedzić równie interesujące miejsca przy okazji wiosennej wizyty w Duchowej stolicy Polski.

Reklama

Kościół św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła w Częstochowie - znany jako Kościół św. Barbary. Zabytkowy, rzymskokatolicki kościół parafialny u zbiegu ulic św. Barbary i św. Augustyna, w bliskim sąsiedztwie Jasnej Góry. Miejsce kluczowe w historii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W 1430 roku na terenie przyległym do świątyni porzucono sprofanowany obraz. 

W poszukiwaniu wiedzy na temat Częstochowy i regionu warto wybrać się do placówek kulturowych. Jedną z polecanych jest Muzeum Częstochowskie. Obiekt oferuje wystawy stałe* o tematyce:

• Dzieje Miasta Częstochowy (Ratusz),

• Sztuka Polska XIX i XX wieku (Galeria Dobrej Sztuki),

• Z mroku dziejów - kultura łużycka (Rezerwat Archeologiczny),

• Ekspozycja poświęcona życiu i twórczości literackiej wybitnej polskiej poetki (Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej),

• Dzieje górnictwa rud żelaza (Muzeum Górnictwa Rud Żelaza),

• Żydzi Częstochowianie (Muzeum Żydów Częstochowian),

• Historia Częstochowy - miasta nad Wartą (Stary Ratusz).

* Wystawy znajdują się w różnych obiektach muzealnych.

Szlak architektury drewnianej województwa śląskiego

Wyprawa na szlak architektury drewnianej to dobry pomysł na spędzenie wolnej chwili i poznanie okolicznych budowli sakralnych i nie tylko. W Częstochowie panuje ich deficyt, jednak wystarczy wyjechać poza miasto, aby odkryć fascynujące miejsca. W regionie częstochowskim możemy odwiedzić:

• Drewniany kościół pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Mokrej,

• Drewniany kościół pw. Matki Boskiej Truskolaskiej w Truskolasach,

• Drewniany kościół pw. św. Jacka w Borze Zapilskim, 

• Drewniany spichlerz w Olsztynie k. Częstochowy.

Dawka ruchu w urokliwych okolicznościach przyrody 

Bliska okolica Częstochowy obfituje w szlaki turystyczne. W obrębie zaledwie 50 km na południowy-wschód od miasta znajdują się najpopularniejsze atrakcje regionu:

Reklama

• 6 z 14 obiektów wpisanych na Szlak Orlich Gniazd (Sanktuarium NMP na Jasnej Górze, Zamek Olsztyn, Dolina Wiercicy - Złoty Potok, Strażnica obronna w Przewodziszowicach, Zamek Mirów, Zamek Bobolice). Trasę można pokonać w całości lub częściowo, pieszo lub rowerem,

• rezerwat przyrody Sokole Góry,

• rezerwat przyrody Zielona Góra,

• zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. 

Miejsce na Wielkanocny pobyt. Arche Hotel Częstochowa zaprasza w gościnne progi

Hotel Arche

Szukając miejsca, gdzie święta Wielkiej Nocy są zarówno piękną tradycją, jak i chwilą refleksji, warto poznać ofertę Arche Hotel Częstochowa - obiektu usytuowanego w sąsiedztwie Jasnej Góry - najważniejszego centrum pielgrzymkowego w Polsce. Czterogwiazdkowy hotel może przyjąć nawet 270 gości i ulokować ich w pokojach:

• 2-osobowych standardowych,

• 3-osobowych o podwyższonym standardzie, typu Superior,

• 2-osobowych apartamentach. 

Dużą zaletą hotelu jest jego lokalizacja. W okolicy znajdują się najważniejsze miejsca kultu religijnego:

• sanktuarium na Jasnej Górze,

• kościół św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła,

• kościół pw. św. Jakuba. 

To dobre miejsce na pobyt w Częstochowie. Hotel może stanowić bazę wypadową na wycieczki - te przyjazne rozwojowi duchowemu oraz te wspierające sferę fizyczną. Oprócz imponujących obiektów sakralnych - gdzie natrafimy na znakomite rzeźby i imponujące freski - możemy odwiedzić położony niedaleko hotelu Park Wypoczynkowy "Lisiniec", w ramach świątecznego spaceru. "Lisiniec", to ponad 40 ha terenów zieleni. Na terenie Parku znajdują się 3 zbiorniki wodne (Pacyfik, Bałtyk, Adriatyk). Do dyspozycji gości Parku jest plaża z piaskiem przywiezionym z Łeby.

Hotel Arche

Wielkanocna oferta Arche Hotel Częstochowa 

Arche Hotel Częstochowa jak co roku prezentuje ofertę wielkanocną - to już mała tradycja działającego od 2017 roku na częstochowskim rynku hotelu. Osoby planujące obchody Triduum Paschalnego i Wielkanocy w Duchowej stolicy Polski, mogą skorzystać z wyjątkowego pakietu. Oferta “Wielkanoc u podnóża Jasnej Góry” obejmuje:

Reklama

• 3 noclegi w komfortowym pokoju,

• 1 śniadanie bufetowe,

• 2 świąteczne śniadania bufetowe,

• 3 obiadokolacje w formie bufetu,

• tradycyjny koszyczek ze święconką (w przydziale jeden koszyczek na pokój).

Pakiet obejmuje trzy noclegi, ale oczywiście ofertę można elastycznie dostosować do własnych planów.

Hotel Arche

W cenie ujęte są także atrakcje dla całej rodziny:

• wspólne malowanie pisanek dla dzieci i dorosłych,

• seanse filmowe dla całej rodziny,

• specjalny “gift pack” powitalny dla dorosłych i dzieci,

• plan nabożeństw oraz uroczystości Triduum Sacrum na Jasnej Górze,

• nielimitowany dostęp do strefy relaksu (sauny). 

Więcej informacji na temat obiektu znajdziemy na stronie: www.hotelczestochowa.com

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do dziennikarzy i pracowników hospicjów: każdy z nas ma misję do spełnienia na miarę łaski

Bożena Sztajner/Niedziela

„Każdy człowiek ma własne imię. Każdy z apostołów był zawołany także po imieniu. My także winniśmy być świadomi, że Bóg wezwał na dla tego świata darem łaski, przy pomocy miłości naszych rodziców” – mówił w homilii abp Wacław Depo

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

310. rocznica wykonania „Gorzkich żali”

2023-03-27 12:13

Karol Porwich/Niedziela

W kościele pw. Trójcy Świętej w Mławie (diecezja płocka) 26 marca odbyły się obchody 310. rocznicy pierwszego wykonania „Gorzkich żali”. Z tej okazji nabożeństwu przewodniczył bp Szymon Stułkowski, który sprawował także Mszę św. w intencji ich twórcy - ks. Wawrzyńca Stanisława Benika. Uroczystą oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła orkiestra symfoniczna i chóry młodzieżowe z Łodzi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: Parlament zakazał modlitwy przed...

Wielka Brytania: Parlament zakazał modlitwy przed...

Wielki Post odkryty na nowo

Kościół

Wielki Post odkryty na nowo

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty...

Wiara

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty...

Jakim „okiem” patrzę na siebie i innych?

Wiara

Jakim „okiem” patrzę na siebie i innych?

Ks. Dominik Chmielewski odwołany z funkcji moderatora...

Kościół

Ks. Dominik Chmielewski odwołany z funkcji moderatora...

Świadectwo. Wiedziałam, że Matka Boża może wszystko,...

Wiara

Świadectwo. Wiedziałam, że Matka Boża może wszystko,...

Szaflary: bp Muskus odprawił Mszę św. w intencji Marty...

Niedziela Małopolska

Szaflary: bp Muskus odprawił Mszę św. w intencji Marty...

Świadectwo: niech się stanie Twoja wola

Kościół

Świadectwo: niech się stanie Twoja wola

Lekarze ciał i dusz: św. Charbel  i św. Rafka z Libanu

Wiara

Lekarze ciał i dusz: św. Charbel i św. Rafka z Libanu