Reklama

Kościół

310. rocznica wykonania „Gorzkich żali”

Karol Porwich/Niedziela

W kościele pw. Trójcy Świętej w Mławie (diecezja płocka) 26 marca odbyły się obchody 310. rocznicy pierwszego wykonania „Gorzkich żali”. Z tej okazji nabożeństwu przewodniczył bp Szymon Stułkowski, który sprawował także Mszę św. w intencji ich twórcy - ks. Wawrzyńca Stanisława Benika. Uroczystą oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła orkiestra symfoniczna i chóry młodzieżowe z Łodzi.

Z okazji 310. rocznicy wykonania w Mławie „Gorzkich żali” bp Szymon Stułkowski w kościele pw. Świętej Trójcy przewodniczył nabożeństwu i wygłosił kazanie pasyjne. Nabożeństwo miało uroczystą oprawę muzyczną. Orkiestra Oratoryjna i Chór Młodych Chrześcijan, Chóry Misericordiae Dei i Rebelove oraz soliści pod kierunkiem Tomasza Maciaszczyka zaprezentowali utwór „Gorzkie żale. Powrót do źródeł” (twórcami utworu są Tomasz Maciaszczyk i ks. Przemysław Góra).

Po nabożeństwie biskup płocki Szymon Stułkowski przewodniczył Mszy św. w intencji ks. Wawrzyńca Stanisława Benika (1674-1720), twórcy „Gorzkich żali”, który w latach 1713-1720 był proboszczem mławskiej parafii. W homilii zapytał uczestników Mszy św. czym różni się ich egzystencja od egzystencji człowieka, za którego się modlą, odpowiedział, że tym, iż on umarł dwa razy.

- My mamy za sobą jedną śmierć - to jest nasz chrzest, on otwiera nam drogę do innych sakramentów. Chrzest, to zanurzenie w śmierć Chrystusa i nawrócenie do nowego życia. Od chrztu żyje w nas Duch Boży. Duch, który wskrzesił Jezusa z martwych, wskrzesi i nas, ale wcześniej będziemy musieli przejść drogą śmierci. Wskrzeszenie ze śmierci nastąpi, gdy Jezus przyjdzie powtórnie. Dzięki chrztowi możemy patrzeć oczami wiary – zaznaczył duchowny.

Biskup płocki przypomniał, że ks. Benik, twórca „Gorzkich żali” żył tylko 46 lat. Miał za sobą jedynie 17 lat kapłaństwa, a od tak dawna wciąż śpiewa się w kościołach „Gorzkie żale”, owoc jego duchowości. Nabożeństwo to należy do form pobożności ludowej, ale obecnie prezentuje się je w nowej odsłonie, z chórem, orkiestrą. Dzięki temu może się podobać także ludziom młodym.

Podziel się cytatem

Reklama

Hierarcha odwołał się też do poznańskich Akademickich Gorzkich Żali, przedsięwzięcia, w którym ostatnio uczestniczyło 800 osób, zwłaszcza młodych. Oprawę muzyczną zapewniają wybitni, znani muzycy, którzy zabiegają o udział w tym wydarzeniu. - To jest wyzwanie, żeby skarby naszej tradycji pokazać młodym, tak, aby je zrozumieli, przyjęli i uczynili swoimi – podkreślił kaznodzieja.

Bp Stułkowski przypomniał także postać ks. Honoriusza Kowalczyka OP, pochodzącego z okolic Mławy którego znał przed laty. Ks. Kowalczyk w 1983 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, mając 48 lat. Wiadomo, że inwigilował go IV Departament Służby Bezpieczeństwa w Poznaniu. Biskup zacytował słowa zmarłego kapłana: „Od kapłana wymaga się wiele: żeby był oratorem na ambonie, wokalistą przy ołtarzu, psychologiem w konfesjonale, pedagogiem w sali katechetycznej A może ma być on tylko pasterzem, dobrym pasterzem, który życie swoje oddaje za swoje owce”.

Po Mszy św. uroczystości przeniosły się na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty przy krypcie, w której jest pochowany ks. W.S. Benik.

Reklama

Gospodarzem rocznicowej uroczystości był ks. kan. Sławomir Krasiński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM, którego świątynią parafialną jest kościół pw. Świętej Trójcy w Mławie.

***

Ks. Wawrzyniec Stanisław Benik (ur. 1674) był księdzem w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św Wincentego a Paulo. To twórca i pierwszy wydawca „Gorzkich żali”, wydanych przez niego w Warszawie w roku 1707, w czasie gdy pracował w warszawskim domu zgromadzenia, pod tytułem „Snopek mirry z Ogrodu Gethsemańskiego, albo żałosne Gorzkiej Męki Syna Bożego wspominanie”. W czerwcu 1712 roku ks. Benik przybył do parafii mławskiej jako jeden z czterech misjonarzy, w ramach fundacji w Mławie przez biskupa Seweryna Szczukę domu zakonnego. W grudniu tego samego roku został wyznaczony na superiora domu mławskiego, a 19 stycznia 1713 roku mianowany przez biskupa płockiego Ludwika Bartłomieja Załuskiego - proboszczem mławskim.

Ks. Benik odbudował zniszczony przez pożar kościół parafialny Świętej Trójcy, podjął prace remontowe w kościele św. Wawrzyńca (na cmentarzu). Probostwo w Mławie sprawował do śmierci w roku 1720. Zmarł 23 kwietnia 1720 roku w Mławie, został pochowany w krypcie kościoła pw. św. Wawrzyńca na cmentarzu parafialnym w Mławie.

„Gorzkie żale” są arcydziełem literatury polskiej i „skarbem polskiej duchowości”. Jest to popularna modlitwa i literackie arcydzieło poety i teologa. Z powołania i funkcji ks. Benik był duszpasterzem, a nie poetą i być może dlatego jego nazwisko nie pojawiło się na karcie tytułowej „Gorzkich żalów”. Stało się to dopiero po pewnym czasie. Nabożeństwo „Gorzkich żali” przyniosło ks. Benikowi wieczną pamięć w Mławie i w Polsce.

Podziel się cytatem

Decyzją Rady Miasta Mława rok 2020 był w mieście Rokiem ks. Wawrzyńca Stanisława Benika. Z wnioskiem o ustanowienie takiego patrona zwróciło się do przewodniczącego rady Towarzystwo Miłośników Tekli Bądarzewskiej.

2023-03-27 12:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gorzkie żale z Prymasem Tysiąclecia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Wielki Post to czas szczególnego rozważania Męki Pańskiej. Jakże pomocne w tej praktyce jest nabożeństwo Gorzkich żali. Rozważanie Męki Pańskiej poparte śpiewem trafia do serca słuchacza, rodzi głębokie uczucia, wskazuje, jak wiele uczynił Jezus dla naszego zbawienia.

Więcej ...

Watykan: opublikowano program papieskiej pielgrzymki do Portugalii z okazji Światowych Dni Młodzieży

2023-06-06 13:59

Grzegorz Gałązka

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało program podróży apostolskiej papieża Franciszka do Portugalii z okazji XXXVII Światowych Dni Młodzieży w dniach 2-6 Sierpnia 2023 r.

Więcej ...

Archidiecezja częstochowska: Dyspensa na 9 czerwca

2023-06-07 13:44

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo udzielił na piątek 9 czerwca wszystkim osobom przebywającym na terenie archidiecezji częstochowskiej dyspensy „od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Katolicy muszą wierzyć, że Matka Boża naprawdę...

Wiara

Katolicy muszą wierzyć, że Matka Boża naprawdę...

Włochy: papież udał się na operację

Franciszek

Włochy: papież udał się na operację

Wspomnienie liturgiczne błogosławionych ojców Zbigniewa...

Święci i błogosławieni

Wspomnienie liturgiczne błogosławionych ojców Zbigniewa...

Rozwód, aborcja, masturbacja, alkoholizm... - Kiedy wierny...

Wiara

Rozwód, aborcja, masturbacja, alkoholizm... - Kiedy wierny...

Abp Ryś na Lednicy: Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i...

Kościół

Abp Ryś na Lednicy: Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i...

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

Wiara

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

Kapłan jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi

Wiara

Kapłan jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana