Reklama

Kościół

Ukraina: trwa walka nie tylko o życie, lecz także o dusze

Adobe.Stock.pl

„Mamy świadomość, że toczy się walka nie tylko o fizyczne przetrwanie. Toczy się także walka o nasze dusze, o nasze samookreślenie, o przyszłość Ukrainy i o to, jaka ona będzie - bezbożna czy z Bogiem” – powiedział biskup Radosław Zmitrowicz OMI. Biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej jest przewodniczącą Komisji ds. Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Rzymskokatolickich Biskupów Ukrainy. Jego wypowiedź cytuje portal Credo.

Biskup Zmitrowicz zaznaczył, że Kościół katolicki na Ukrainie nadal robi to, co czynił zawsze: służy ludziom. „Rozmawiałem ostatnio z wieloma księżmi: wszędzie odbywają się rekolekcje wielkopostne. To dobry znak, że mimo trudnej sytuacji w kraju, kapłani dbają także o duchową strawę dla swojej trzody. Kościół wykonuje swoją zwykłą, codzienną pracę, której nie widać, która nie jest niczym rewelacyjnym: Msze święte, katechezy, odwiedziny chorych, odwiedziny rannych w szpitalach, wyjazdy na front, aby spowiadać i rozmawiać z wojskowymi” – wyznał hierarcha.

Podkreślił, że dziś Ukraina doświadcza straszliwej agresji ze strony Rosji i dosłownie walczy o życie. „Ale jako Kościół mamy też świadomość, że toczy się walka nie tylko o fizyczne przetrwanie. Toczy się także walka o nasze dusze, o nasze samookreślenie, o przyszłość Ukrainy i o to, jaka ona będzie - bezbożna czy z Bogiem. Jesteśmy absolutnie przekonani, że bez Boga nie ma przyszłości, a cierpienie wielu ludzi bez Boga będzie daremne. Dlatego musimy pozostać wierni prawdzie, którą Bóg objawił nam w Jezusie Chrystusie. Prawdzie o tym, kim jest człowiek, czym jest życie, miłość, cierpienie, rodzina...” – stwierdził. Zauważył, że w wątpliwości i pytania pojawiają się także w Kościele powszechnym. trzeba być jednak wiernym temu, „co przysięgaliśmy jako kapłani i biskupi” – zaznaczył biskup-oblat.

„Wojna pomaga nam określić siebie; pokazuje nam prawdę o nas. Problemy w Kościele czynią to samo: pokazują nam prawdę, którą mamy w sobie. Ostatecznie każdy z nas będzie odpowiadał przed Bogiem za to, co mówi i robi. Naszą misją jest więc głoszenie prawdy, szukanie słów i argumentów, ale przede wszystkim odwaga głoszenia Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, zwłaszcza młodym ludziom, którzy są wciągani w dzisiejszą bezbożną kulturę” – powiedział portalowi Credo bp Radosław Zmitrowicz.

Dodał, że w obliczu zamętu i kryzysów „ludzie potrzebują osobistego spotkania z Jezusem, bo tylko On odpuszcza nam grzechy. I zrozumienie tego w kontekście wojny jest niezwykle ważne. Ludzie na wojnie, zarówno cywile, jak i wojskowi, zmagają się z winą różnego rodzaju, a naszym zadaniem jest niesienie Dobrej Nowiny, że Jezus ma dla nas przebaczenie. To jest nasza dzisiejsza misja” – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej.

2023-03-27 18:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: prezydent wzywa do utworzenia jednego Kościoła prawosławnego

Petro Poroszenko

Michał Józefaciuk/wikipedia.org

Petro Poroszenko

Do utworzenia jednego lokalnego Kościoła prawosławnego na Ukrainie wezwał prezydent tego kraju Petro Poroszenko. Dotychczas działają tam trzy Ukraińskie Kościoły Prawosławne: Patriarchatu Moskiewskiego, Patriarchatu Kijowskiego i Autokefaliczny, z których tylko pierwszy jest uznawany za kanoniczny przez świat prawosławny.

Więcej ...

Katolicy muszą wierzyć, że Matka Boża naprawdę objawiła się w Fatimie, Lourdes i innych miejscach?

2023-06-05 21:27

Karol Porwich/Niedziela

Nie do końca. Katolicy są zobligowani do tego, aby wierzyć i uznawać wszystkie ogólne i publiczne objawienia, nie są jednak winni grzechu, jeśli nie do końca wierzą w poszczególne prywatne objawienia, nawet wówczas, kiedy rzeczywiście miały one miejsce. Jeśli uznacie, że dowody na poszczególne objawienia są nieprzekonujące oraz nie są potwierdzone przez Kościół, nie musicie w nie wierzyć. Właściwie nawet nie powinniście wówczas wierzyć, bo wyrządzalibyście sobie krzywdę, gdybyście wierzyli w coś, co według was nie miało miejsca.

Więcej ...

Watykan/ Papieskie audiencje odwołane do 18 czerwca, Franciszek jest operowany

2023-06-07 17:20

Adobe Stock

Audiencje papieża Franciszka są odwołane do 18 czerwca - wynika z informacji przekazanych przez Prefekturę Domu Papieskiego. W środę po południu w rzymskiej klinice Gemelli papież został poddany zabiegowi laparotomii i operacji plastycznej ściany brzucha z powodu przepukliny rozetnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Katolicy muszą wierzyć, że Matka Boża naprawdę...

Wiara

Katolicy muszą wierzyć, że Matka Boża naprawdę...

Włochy: papież udał się na operację

Franciszek

Włochy: papież udał się na operację

Wspomnienie liturgiczne błogosławionych ojców Zbigniewa...

Święci i błogosławieni

Wspomnienie liturgiczne błogosławionych ojców Zbigniewa...

Rozwód, aborcja, masturbacja, alkoholizm... - Kiedy wierny...

Wiara

Rozwód, aborcja, masturbacja, alkoholizm... - Kiedy wierny...

Abp Ryś na Lednicy: Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i...

Kościół

Abp Ryś na Lednicy: Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i...

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

Wiara

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

Kapłan jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi

Wiara

Kapłan jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana