Reklama

Kościół

Abp Alick Banda mówi dla „Niedzieli” o Kościele w Zambii

Dzwon „Głos Nienarodzonych” z Polski trafi do Zambii

Justyna Grzyb

22 marca, tuż przed rozpoczęciem audiencji generalnej Papież Franciszek poświęcił podarowany przez polską "Fundację Życiu Tak" dzwon przeznaczony dla Zambii. Nosi on nazwę „Głos Nienarodzonych” i jak powiedział sam Franciszek, będzie przypominał o konieczności ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Trafi do katedry Dzieciątka Jezus w Lusace, ale będzie także obwożony po innych zambijskich miejscowościach.

W uroczystości poświęcenia dzwonu wziął udział metropolita Lusaki abp Alick Banda oraz przedstawiciele Fundacji Życiu Tak na czele z jej wiceprezesem Bogdanem Romaniukiem.

Dla mnie była to okazja, by przeprowadzić rozmowę z abpe Banda.

- Jego Ekscelencja, jako arcybiskup Lusaki, jest następcą kard. Kozłowieckiego. Jakie jest dziedzictwo Kardynała dla Kościoła w Zambii?

- Kard. Adam Kozłowiecki jest ojcem wiary Zambijczyków. Był pierwszym arcybiskupem Lusaki i pierwszym kardynałem. Dziękujemy Bogu, że przyjął powołanie misyjne i przyjechał do Zambii, by pracować wśród ubogiej ludności. Organizował szkolnictwo, by kształcić biedne dzieci i młodzież. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, ale pomimo swojego pochodzenia zaakceptował życie wśród nas w ubóstwie, by obdarzyć nas szlachectwem dzieci Bożych. Przyczynił się do rozwoju społeczeństwa szczególnie w dziedzinie edukacji, służby zdrowia i usług. Poświęcił całe swoje życie misji w Zambii, również wtedy, gdy był już na emeryturze.

Do końca był z ludźmi, służył ubogim i chorym.

Od pierwszych dni swojego pontyfikatu papież Franciszek mówił, że księża powinni pachnieć swoimi owcami – kard. Kozłowiecki był takim właśnie duszpasterzem. I to jest jego największy spadek jaki nam zostawił.

Kard. Kozłowiecki budował fundamenty wiary naszych ludzi. Teraz musimy pogłębiać tę wiarę, dbać o to, aby ludzie żyli zgodnie z wyznawaną wiarą. A przekazywanie wiary czasami staje się trudne, bo żyjemy w świecie, który staje się „globalną wioską”. W Ameryce, w Europie jest inny system wartości, dlatego my jako Kościół musimy bronić naszych wartości, naszej tożsamości i naszej katolickości.

- Papież Franciszek często mówi o ideologicznej kolonizacji Afryki. Czy Zambia też jest ofiarą takiej kolonizacji? Jakie są formy kolonizacji?

- W Zambii, tak jak i w innych krajach Afryki, w imię praw człowieka promuje się aborcję, ideologię gender, roszczenia środowisk LGBTQ. Kościół nie jest przeciwko osobom o tego rodzaju tendencjach seksualnych, patrzy na nie ze współczuciem, chce pomóc im odkryć miłość, którą Bóg ich obdarza. Ale jesteśmy przeciwni lobby LGBTQ, które próbuje narzucać swoją ideologię reszcie społeczeństwa.

Reklama

- Ostatnio Afryka subsaharyjska stała się ofiarą radykalnego islamu. Czy ten problem daje się także odczuć w Zambii?

- W wielu krajach Afryki mamy do czynienia z radykalnym islamem, ale to nie jest nasz problem. W Zambii żyjemy z naszymi braćmi i siostrami muzułmanami w harmonii i modlimy się, by tak było i w przyszłości. Respektujemy ich wolność religijną i wolność sumienia, ale chcemy, by i oni respektowali chrześcijański styl życia. Pragniemy, by chrześcijanie byli respektowani również w krajach muzułmańskich.

- Papież Franciszek pobłogosławił dzwon życia "Głos Nienarodzonych". Jaka będzie rola tego dzwonu w waszym Kościele?

- Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Ojciec Święty poświęcił dzwon „Głos Nienarodzonych” przeznaczony dla Zambii. To symbol życia przeciwko tzw. kulturze śmierci. Kościół zawsze bronił życia – mówi o tym Pismo Święte, magisterium Kościoła, Jan Paweł II i Franciszek. We współczesnych społeczeństwach podejmowane są jednak działania przeciwko życiu, jak aborcji czy eutanazja. Rodzi się pytanie, jak możemy chronić życie ludzkie? Chcemy pielgrzymować z „Dzwonem Życia” od parafii do parafii – jego dźwięk będzie budził sumienia ludzi, aby chronili życie. Będzie również wezwaniem, aby kobiety, który są w ciąży nie przerywały poczętego życie.

2023-04-01 20:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Głos Nienarodzonych” - 24 marca dzwon z Polski rozbrzmi we Lwowie

Karol Porwich/Niedziela

W czwartek 24 marca, w przeddzień Dnia Świętości Życia, drugi dzwon z Polski jako „Głos Nienarodzonych” zostanie przekazany do Ukrainy. Pierwszy z nich już zabrzmiał w Ekwadorze. Dźwięk dzwonu ma przypominać o szacunku do życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz potrzebie jego ochrony. Wydarzenie nabiera szczególnego znaczenia w obliczu wojny.

Więcej ...

Duchu Święty, przyjdź!

2023-06-05 07:18

Robert Krawczyk

Pan Jezus przed wstąpieniem do nieba polecił apostołom, by szli, nauczali i chrzcili w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.

Więcej ...

Przewodniczący Episkopatu: Ojcze Święty, Kościół w Polsce pamięta o Tobie w modlitwie

2023-06-07 13:11
Abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Ojcze Święty, Kościół w Polsce pamięta o Tobie w modlitwie. Przekazujemy wyrazy bliskości i prosimy Pana Boga o potrzebne łaski i o szybki powrót do pełni sił – napisał w środę na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Katolicy muszą wierzyć, że Matka Boża naprawdę...

Wiara

Katolicy muszą wierzyć, że Matka Boża naprawdę...

Włochy: papież udał się na operację

Franciszek

Włochy: papież udał się na operację

Wspomnienie liturgiczne błogosławionych ojców Zbigniewa...

Święci i błogosławieni

Wspomnienie liturgiczne błogosławionych ojców Zbigniewa...

Rozwód, aborcja, masturbacja, alkoholizm... - Kiedy wierny...

Wiara

Rozwód, aborcja, masturbacja, alkoholizm... - Kiedy wierny...

Abp Ryś na Lednicy: Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i...

Kościół

Abp Ryś na Lednicy: Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i...

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

Wiara

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

Kapłan jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi

Wiara

Kapłan jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana