Reklama

Będzin - miasto polskiej kolędy

Od 16 lat miłośnicy bożonarodzeniowych pieśni, przyjaciele Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, ofiarodawcy i sponsorzy, a także organizatorzy na czele z dyrektorem Festiwalu, ks. Piotrem Pilśniakiem ogrzewają swe serca przy melodiach i dźwiękach najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. I wykonawcy, i publiczność doświadczają duchowych emocji i przeżyć. Festiwal to nie tylko wydarzenie kulturalne i społeczne, to nie tylko sposób muzykowania, ale i patrzenia na innych ludzi, na życie, emanowanie ciepłem, tolerancją i życzliwością. Niepowtarzalny klimat towarzyszy Festiwalowi zarówno podczas konkursowych przesłuchań za kulisami, jak i podczas wielkiej gali.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny finał XVI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika tradycyjnie odbył się w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, świątyni Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce w niedzielne popołudnie, 10 stycznia. Patronat honorowy objęła małżonka Prezydenta RP pani Maria Kaczyńska. Finalistów oceniało jury pod przewodnictwem prof. Ryszarda Handke z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wcześniej w 31 rejonach eliminacyjnych w całej Polsce, na Ukrainie i Białorusi swoje umiejętności zaprezentowało ponad 20 tys. osób.

Wartość Festiwalu

Reklama

Komisja oceniająca (w składzie: prof. Mirosława Knapik, ks. dr Zenon Kołodziejczak, prof. Ryszard Handke - przewodniczący) podkreśliła znaczenie Festiwalu dla kontynuacji narodowej tradycji świętowania narodzin Jezusa Chrystusa, wyrażonej w kolędach i pastorałkach. „Ten największy w Polsce Festiwal, obejmujący wielotysięczną rzeszę wykonawców - miłośników muzyki, ma istotne znaczenie dla utrwalania świadomości duchowego znaczenia Bożego Narodzenia, ale spełnia też wielką rolę edukacyjną dzieci i młodzieży. Różnorodność form wyrażania radości z przyjścia na świat Bożego Dzieciątka stanowi największą wartość festiwalu” - czytamy w protokole jury.
XVI edycja Festiwalu była bogata w różnorodne propozycje muzyczne, literackie i wykonawcze, spełniające wysokie kryteria artystyczne. Jak podkreślają organizatorzy, „na tle rozpowszechniającej się kultury masowej, Festiwal ten jest jedną z «wysp działalności kulturalnej», której istnienie oparte jest na tradycji i wartościach chrześcijańskich oraz kultywowaniu kultury muzycznej”. Festiwal z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi, rośnie nie tylko liczba osób pragnących śpiewem wielbić Bożą Dziecinę, ale i liczba sympatyków Festiwalu, którzy wypełniają po brzegi mury będzińskiej świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nagrodzeni, wyróżnieni

Grand Prix XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie otrzymał w tym roku chór kameralny „Animato” z Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowicach. Jury konkursowe przyznało także wiele nagród w poszczególnych kategoriach i grupach wiekowych. Najlepszą solistką dziecięcą została Karolina Grenda z gimnazjum w Laszkach. Najlepszym dziecięcym zespołem wokalnym uznano „Studio Wokalne Sukces”, oddział olsztyński. Wśród młodzieżowych zespołów wokalnych najwyżej oceniono zespół „Szansa” z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Tarnowskich Górach, a wśród zespołów wokalnych złożonych z dorosłych najlepszy okazał się rodzinny zespół „Akord” z Domu Kultury w Gostyni. Nagrodzono także najlepsze chóry: dziecięcy „Kamerton” ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Haczowie i młodzieżowy „Bel Canto” z Zespołu Szkół nr 1 w Rybniku. Wśród zespołów parafialnych jury konkursowemu najbardziej podobały się: zespół żeński „Vocalis” z parafii ewangelicko-augsburskiej w Skoczowie i zespół „Faustyna” z parafii w Równem na Ukrainie. Najlepszym zespołem regionalnym okazał się Zespół Pieśni i Tańca „Górale Łąccy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku.

Z pokolenia na pokolenie

Podczas koncertu galowego wielu zaproszonych gości dziękowało za stworzenie artystycznego i duchowego święta radości z Narodzenia Pana Jezusa, wyrażonej w pięknej formie pieśni bożonarodzeniowej. Festiwal stał się ruchem społecznym, amatorskim, a prezentacje coraz bardziej zyskują zabarwienie profesjonalne. Najbardziej cieszy jednak fakt, że w fali bożonarodzeniowej komercji udaje się, uczestnikom oraz organizatorom, uświadomić piękno i bogatą treść zawartą w kolędach i pastorałkach. Festiwal jest wspaniałym przykładem kultywowania i przekazywania tradycji z pokolenia na pokolenie, więzi międzypokoleniowej i budowania rzeczywistych fundamentów i wartości kultury polskiej. Poprzez kolędy zaznacza się głęboka jedność i ciągłość kulturowa w szerokim tego słowa znaczeniu, gdyż tylko tak można określić śpiewane we współczesnych opracowaniach utwory znane od stuleci. Różnorodność środków, rzetelność prezentacji, ciekawe propozycje wykonawcze i interpretacyjne są zasługą nie tylko samych wykonawców, ale i ich nauczycieli, instruktorów i dyrygentów.

Na medal!

historia Festiwalu, to historia sukcesu wszystkich, którzy są z nim związani, przykład i dowód na to, że małe środowisko może wykreować niepowtarzalną i wyjątkową na mapie kulturalnej Polski imprezę artystyczną, która zarówno pod względem zasięgu terytorialnego, jak i poziomu artystycznego należy do przodujących przedsięwzięć tego typu w kraju.
Festiwal debiutował w 1994 r. jako wydarzenie regionalne. Zrodził się z pomysłu młodych ludzi przy parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Powołano wtedy Biuro Organizacyjne, którym do dziś kieruje ks. Piotr Pilśniak - dyrektor Festiwalu.
Każdego roku w organizację zaangażowani są młodzi ludzie, którzy pracują jako wolontariusze. Jest to ogromna praca, wymagająca od nich pełnej gotowości, dyspozycyjności i punktualności. Również w tym roku spisali się na medal!

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Centrum Osób Niepełnosprawnych zainaugurowało nowy rok

2024-09-26 17:33
Nowi uczniowie zostali dziś pasowani

Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Nowi uczniowie zostali dziś pasowani

W Centrum Osób Niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku.

Więcej ...

Polskie szpitale ukrane za niewykonanie aborcji! Kary sięgają 250 tys. zł

2024-09-26 08:06

Adobe.Stock

W związku z "utrudnianiem dostępu do terminacji ciąży" Pabianickie Centrum Medyczne musi zapłacić 250 tys. zł kary - dowiedziała się PAP w Narodowym Funduszu Zdrowia. Na szpital w Lubartowie nałożono karę 100 tys., a na Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu 300 tys. Zastrzeżenia ostatnich dwóch placówek są rozpatrywane.

Więcej ...

O człowieku, który zmienił historię

2024-09-27 11:26

Materiał prasowy

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Wiara

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Wiadomości

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Podziękuję dziś Jezusowi za Jego mękę i...

Wiara

Podziękuję dziś Jezusowi za Jego mękę i...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego