Reklama

Niedziela Lubelska

Okszów. Stulecie szkoły rolniczej

Tadeusz Boniecki

Zespól Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie obchodzi jubileusz 100-lecia powstania. Główne uroczystości były okazją do wspomnień i refleksji oraz docenienia zasłużonych dla placówki osób. Mszę św. z tej okazji odprawił bp Adam Bab.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Baba w kościele parafialnym św. Maksymiliana Kolbego w Okszowie. Na początku Eucharystii słowo do uczestników skierował proboszcz ks. Andrzej Serafińczuk. - Jubileusze są po to, aby przeprowadzić swego rodzaju rachunek sumienia. To nie tylko przypomnienie sobie grzechów, ale także wyrazów Bożej dobroci i błogosławieństwa, które Bóg zsyłał przez wszystkie lata. Za wszystko czym dobry Bóg obdarzył nauczających i nauczanych w tej okszowskiej szkole, będziemy Stwórcy dziękować. Szkoła do uroczystości przygotowała się nie tylko materialnie, lecz i duchowo poprzez Misje Święte - powiedział proboszcz. Ks. Serafińczuk poprosił księdza biskupa o modlitwę w intencji parafii i społeczności szkoły rolniczej.

W homilii bp Adam Bab podkreślił, że czas świętowania szkoły zaczynana się od Eucharystii. - Wszystko po to, aby mieć fundamentalne odniesienie do wdzięczności. Będziemy wdzięczni sobie nawzajem, ludziom którzy byli przed nami. Ale gdy do świętowania zapraszamy Boga, to też nazywamy rzecz po imieniu, że od Niego pochodzi wszystko co jest dobre i do Niego kierujemy się z tą wdzięcznością, aby to dobro nadal pomnażać i budować. Widzę dobro, które było w sercach inicjatorów powstania tej szkoły - powiedział. Bp Bab wskazał na wiele aspektów działalności okszowskiej szkoły, ważnych nie tylko dla edukacji uczniów, ale i lokalnej społeczności. Wśród takich dziedzin wymienił kulturę i kultywację nie tylko ziemi, ale i ducha człowieka. – Tworzenie takiego środowiska, w którym człowiek się rozwija, to jest Boża sprawa. Bo sam człowiek to jest „ktoś do uprawy”. Wiecie co to jest kultywator? - pytał ksiądz biskup młodzież. Od razu wyjaśnił, że jest to urządzenie służące rolnikom do poprawy gleby. – Dzięki temu urządzeniu ziarno w glebie lepiej wzrasta i kiełkuje, wydając lepszy plon. Tak jak kultywator poprawia ziemię, tak kultura ma poprawiać człowieka, czynić go lepszym. Takie „uprawianie człowieka” jest zapisane w stuletniej historii tej szkoły. Nie tylko edukacja rolnicza młodego człowieka, aby lepiej uprawiał ziemię, ale wprowadzanie go w człowieczeństwo, aby wydał lepszy plon. Wszystkie działania rodzące się w środowisku szkolnym, ale dotyczące społeczności lokalnej służą „uprawianiu człowieka”, aby był lepszy - powiedział bp Bab. Przypomniał też, że ostatecznym celem takiej pracy nad człowiekiem w szkole i poza szkołą, jest wejście w relacje z Bogiem, zgoda na to, aby człowieka zaczął uprawiać sam Bóg, wydobywając z niego świętość.

Reklama

Bezpośrednio po Mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości, nauczyciele, absolwenci, zaproszeni goście w asyście licznych pocztów sztandarowych przeszli do budynku szkoły. Tam w holu placówki bp Adam Bab poświęcił tablicę pamiątkową zjazdu absolwentów. Następnie były okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości. Jako pierwszy głos zabrał Bogusław Marczuk, dyrektor ZSCKR w Okszowie, który przybliżył kilka kart z historii szkoły oraz jej bieżącej działalności.

Inicjatorem powołania szkoły był Wydział Powiatowy Sejmiku Chełmskiego. Plan ufundowania szkoły zatwierdzono jednogłośnie 29 czerwca 1919 r. Udało się także zdobyć pewne fundusze z Ministerstwa Rolnictwa. Rozpoczęły się prace nad realizacją zamierzenia. W październiku 1919 r. dyrekcja Dóbr Państwa w Radomiu przekazała teren wraz z istniejącymi zabudowaniami dla potrzeb szkoły. W styczniu 1920 r. w trakcie pobytu w Chełmie Józef Piłsudski wyraził zgodę, aby powstająca w Okszowie placówka oświatowa nosiła jego imię. Od tej chwili pełna nazwa szkoły brzmiała: Ludowa Szkoła Rolnicza im. Komendanta Józefa Piłsudskiego. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się w niej w styczniu 1923 r. Uroczysty akt poświęcenia szkoły w obecności jej patrona marszałka Józefa Piłsudskiego miał miejsce 7 czerwca 1925 r. Obecny Zespól Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie kontynuuje tradycję Ludowej Szkoły Rolniczej Męskiej im. Komendanta Józefa Piłsudskiego, Gimnazjum i Liceum Hodowlanego, Państwowego Technikum Rolniczego i Zespołu Szkół Rolniczych. – Jako społeczność szkolna od 100 lat pozostajemy wierni patriotycznej tradycji. Zgodnie z naszą misją i wizją szkoły, jednoczymy wysiłki w dążeniu do wszechstronnego rozwoju osobowości młodzieży i przygotowaniu jej do życia. Kształcimy uczniów w zawodach rolniczych, wyposażamy ich w umiejętności niezbędne do funkcjonowania w świecie oraz pielęgnujemy tradycję i kulturę narodową, etos pracy i braterstwa, służby Bogu i narodowi - powiedział dyrektor placówki Bogusław Marczuk. – Dzisiaj widzę naszą szkołę, która rozkwita. Możemy się poszczycić atrakcyjnymi kierunkami kształcenia. Jesteśmy dumni z wyników naszych uczniów osiąganych na olimpiadach i konkursach. Jest to zasługa także ponad 50 nauczycieli pracujących w naszej szkole oraz całej pozostałej społeczności placówki. Mogę zapewnić, że obecna szkoła rolnicza godnie pełni swoją misję, wychowując do prawdy, miłości i odpowiedzialności. Jest też gwarancją profesjonalizmu zawodowego naszych absolwentów - podkreślał dyrektor.

Reklama

Po części oficjalnej nastąpiła cześć artystyczna, w której wystąpili uczniowie oraz Szkolny Zespól Tańca Ludowego „Okszowiacy”. Uczestnicy jubileuszu mieli też okazje zwiedzić szkołę oraz obejrzeć eksponaty z minionych lat, zgromadzone w szkolnej Izbie Pamięci i Tradycji.

Reklama


Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


2023-05-27 19:05

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: trzeba, by Ewangelia przemieniała nasze życie

2023-09-23 17:51

PAP/EPA/Sebastien Nogier / POOL

„Potrzebujemy odkrycia na nowo pasji i entuzjazmu, odkrycia na nowo smaku zaangażowania na rzecz braterstwa, ponownego podjęcia ryzyka miłości w rodzinach i wobec najsłabszych, i odnalezienia w Ewangelii łaski, która przemienia i czyni życie pięknym” – stwierdził papież podczas Mszy św. sprawowanej 23 września na stadionie Vélodrome w Marsylii.

Więcej ...

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi, jakie jest główne przesłanie produkcji Agnieszki Holland

2023-09-23 21:14

screen/Tomasz Samołyk

Strażnicy zostali w tym filmie naznaczeni. Znam osobę, której bliski czlonek rodziny był wtedy tam na granicy jako mundurowy i uwierzcie, że ostatnie co chciał to chciał gnoić ludzi, poniżać ich, dobrze się tam bawić.... a raczej działał w ekstremalnie trudnych warunkach widząc ludzką biedę i agresję Białorusinów - mówi Tomasz Samołyk

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tomasz Samołyk widział film

Wiadomości

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi,...

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Kościół

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Bo myśli Moje nie są myślami waszymi

Wiara

Bo myśli Moje nie są myślami waszymi

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Wiara

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Komentarze

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Matka Boża Płacząca

Wiara

Matka Boża Płacząca

Kontakt

Kontakt

Abp Gądecki: Mamy do zaoferowania na synodzie coś...

Kościół

Abp Gądecki: Mamy do zaoferowania na synodzie coś...