Reklama

Niedziela Lubelska

Niedzielne koncerty w Lublinie

Archikatedra lubelska

W archikatedrze lubelskiej już po raz 4. zorganizowano „Lubelską Wiosnę Organową”. Cykl koncertów to autorski pomysł Stanisława Maryjewskiego. Organista we współpracy z Ewą Szałek, koordynatorem projektu, realizuje marzenia o prezentacji wyjątkowego katedralnego instrumentu. Celem muzycznych wieczorów jest pokazanie szerokiej publiczności brzmienia katedralnych organów i muzyki organowej wykonywanej na żywo na wysokim poziomie artystycznym. W tegorocznej edycji melomanii usłyszeli najpiękniejsze utwory organowe i muzyczne improwizacje w wykonaniu Przemysława Kapituły z Warszawy, Dawida Wesołowskiego z Torunia i Adama Klareckiego z Włocławka. W finałowym koncercie, jaki odbędzie się w niedzielę, 28 maja, wystąpią Stanisław Maryjewski i zespół „Magnificat”. Początek koncertu o godz. 19.45, wstęp wolny.

W kościele rektoralnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej trwają wieczory muzyczne. W ramach projektu realizowanego w świątyni - wotum wdzięczności za zwycięstwo Polski w bitwie pod Grunwaldem - prezentowane są utwory religijne i patriotyczne. W niedzielę 28 maja o godz. 18.45 przy ul. Narutowicza zabrzmią najpiękniejsze opracowania modlitwy „Zdrowaś Maryjo”. W koncercie „Ave Maria na skrzypce i organy” Tomasz Kusiak i Monika Hołownia zaprezentują kompozycje m.in. Bacha, Gounoda, Franka, Rheinbergera i Dvoraka. Artyści związani są z lubelską sceną muzyki poważnej; Kusiak z Filharmonią Lubelską i Orkiestrą Trybunału Koronnego, a Hołownia z kościołem pobrygidkowskim. Majowy koncert jest ostatnim przed wakacjami; wieczory muzyczne powrócą we wrześniu.

W kościele św. Franciszka z Asyżu Stowarzyszenie Przyjaciół Parafii „Poczekajka” organizuje koncert „Civitas Christi. Kard. Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia”. W niedzielę, 28 maja, o godz. 19.15 w ramach projektu XVI edycji „Z Kulturą do Nieba” w amfiteatrze kościoła oo. Kapucynów wystąpi Teatr Piosenki z Warszawy. Artyści w formie 14. pieśni zaprezentują poetycko-historyczną opowieść o niezwykłej drodze życia kard. Stefana Wyszyńskiego i jego współpracy, dla dobra Kościoła i Polski, ze św. Janem Pawłem II. Chronologiczny układ kantaty pozwala widzowi poznać losy Prymasa Tysiąclecia od dzieciństwa i młodości, poprzez lata szkole i seminaryjne, służbę kapłańską w latach międzywojennych, dramat wojny i okupacji, aż po sakrę biskupią i godność kardynała, a także uwięzienie przez służby komunistyczne, Śluby Jasnogórskie, Sobór Watykański II i legendarne „polskie konklawe”. Wystąpią: Agata Klimczak-Kołakowska, Natalia Skipor, Bartłomiej Abramowicz, Grzegorz Bukowski, Mateusz Dwornik, Paweł Lipnicki, Damian Łukawski, Radosław Pilarz i Leszek Zduń. Wstęp wolny.


2023-05-27 19:09

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Uzdrowił mnie brat Albert!

2023-09-23 20:53

Archiwum Alberta Szułczyńskiego

Jego życie radykalnie się zmieniło w wyniku uzdrowienia za wstawiennictwem bł. Alberta Chmielowskiego. Ten cud otworzył drogę do kanonizacji tego opiekuna biednych i bezdomnych.

Więcej ...

Bp Kaszak napisał list do księży diecezji sosnowieckiej

2023-09-22 14:06

Diecezja Sosnowiec

Bp Grzegorz Kaszak napisał list do księży diecezji sosnowieckiej w nawiązaniu do opisanych przez media gorszących wydarzeń w Dąbrowie Górniczej. Wyraził uznanie dla pracy księży i solidarność z wszystkimi kapłanami, którzy godnie wykonują swoją posługę. Zwrócił się do nich z prośbą o odprawienie nabożeństw ekspiacyjnych w duchu pokuty za zło, które się dokonało. „Pragnę z całą stanowczością podkreślić, że nie ma przyzwolenia na zło moralne. Każdy, kto zostanie uznany za winnego, zostanie ukarany wedle prawa kanonicznego, niezależnie od wyroku sądu cywilnego. I bardzo przepraszam wszystkich tych, którzy zostali dotknięci i bardzo zasmuceni, czy też nawet zgorszeni sytuacją mającą miejsce w Dąbrowie Górniczej. Świadom też jestem odpowiedzialności, jaka ciąży na mnie jako biskupie. Jeśli zrobiłem coś źle, pomyliłem się, czy coś zaniedbałem, to bardzo przepraszam. I oczywiście jestem gotów przyjąć wszystkie konsekwencje z tym się wiążące. Proszę módlcie się za mnie” - napisał.

Więcej ...

Abp Galbas do mężczyzn na Jasnej Górze: pobożność maryjna jest dla twardych facetów

2023-09-23 21:44

BPJG

O tym, że chrześcijanin nie wstydzi się być w mniejszości, a pobożność maryjna wyrażająca się w wierności Chrystusowi aż po krzyż jest dla twardych facetów, którzy mają jasne zasady, nie boją się stanąć do walki duchowej mówił na Jasnej Górze podczas 7. „Męskiego Oblężenia” abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej Góry. Tematem spotkania był „Mężczyzna w Kościele”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Kościół

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Tomasz Samołyk widział film

Wiadomości

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi,...

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Święci i błogosławieni

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Kochaj jak Ojciec Pio

Wiara

Kochaj jak Ojciec Pio

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Wiara

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Komentarze

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Matka Boża Płacząca

Wiara

Matka Boża Płacząca

Kontakt

Kontakt