Reklama

Polska

Gniezno: świętowojciechowe uroczystości odpustowe i dziękczynienie za kanonizację

Ludmiła Pilecka/www.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad czterdziestu arcybiskupów i biskupów, duchowni z Czech i Niemiec, merowie i burmistrzowie miast partnerskich Gniezna oraz pielgrzymi z całej Polski wezmą udział w tegorocznym odpuście ku czci św. Wojciecha, który odbędzie się w dniach 3-4 maja w Gnieźnie. Będzie to również pierwsze z czterech zaplanowanych ogólnopolskich dziękczynień za kanonizację Jana Pawła II.

Do Gniezna przyjadą m.in.: kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki z Poznania, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Henryk Hoser z Warszawy, abp Stanisław Budzik z Lublina, abp Andrzej Dzięga ze Szczecina oraz abp Marek Jędraszewski z Łodzi. Udział w uroczystościach zapowiedzieli także duchowni z Niemiec oraz merowie i burmistrzowie dwudziestu miast zaprzyjaźnionych z Gnieznem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Tegoroczne uroczystości świętowojciechowe będą miały szczególny wymiar, będą bowiem przeżywane jako ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację papieża Jana Pawła II. Trwałą pamiątką naszej dziękczynnej modlitwy będzie kaplica dedykowana św. Janowi Pawłowi II w katedrze gnieźnieńskiej, którą przed sumą odpustową poświęci kard. Stanisław Dziwisz” – informuje kanclerz i rzecznik gnieźnieńskiej Kurii ks. kan. Zbigniew Przybylski. Zachęca również do licznego udziału w uroczystościach. „Niech nasza miłość i przywiązanie do św. Jana Pawła II wyrażą się w naszej obecności, naszej szczerej modlitwie i zachowywaniu jego wskazań w życiu codziennym” – dodaje ks. Przybylski.

Wspomniana kaplica nosząca dotąd wezwanie św. Stanisława od niedzieli zyska nowego patrona św. Jana Pawła II. W 2012 r. umieszczono w niej relikwie świętego papieża, uroczyście przekazane właśnie podczas uroczystości świętowojciechowych. Relikwie te będą towarzyszyć wiernym także podczas tegorocznego odpustu.

W czasie uroczystości poświęcona zostanie również nowa Nekropolia Prymasów Polski w podziemiach katedry gnieźnieńskiej, gdzie znajduje się grób pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego Radzyma Gaudentego i gdzie spoczywają: abp Jan Łaski, abp Ignacy Krasicki, abp. Maciej Łubieński, abp Zbigniew Oleśnicki oraz kard. Edmund Dalbor. Nekropolia mieści się pod nawą główną katedry, w części dostępnej dla zwiedzających, pomiędzy grobem bł. Radzyma Gaudentego, a zabytkowym kamiennym stipesem romańskiego ołtarza. Poświęci ją Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w sobotę przed rozpoczęciem pierwszych Nieszporów o św. Wojciechu.

Reklama

Świętowojciechowym obchodom, jak co roku, towarzyszyć będzie pielgrzymka młodych do grobu i relikwii patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Młodzi pielgrzymować będą pieszo i autokarami, a towarzyszyć im będzie hasło „Być z Chrystusem”. Jak co roku szlakiem Ottona III i Bolesława Chrobrego z Ostrowa Lednickiego pójdą harcerze. Wszyscy spotkają się wczesnym popołudniem w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie wezmą udział w Mszy św., a później w wieczornych nieszporach i procesji.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się tradycyjnie w sobotni wieczór o godz. 19.30 pierwszymi Nieszporami o św. Wojciechu pod przewodnictwem metropolity poznańskiego i przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. Homilię wygłosi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. W czasie nabożeństwa Prymas Polski poświęci i nałoży płaszcze nowym członkom Towarzystwa św. Wojciecha. Po zakończeniu nieszporów, ok. godz. 20.30, z katedry gnieźnieńskiej wyruszy procesja z relikwiami biskupa-męczennika, która przejdzie na Wzgórze Zbarskie do kościoła pw. św. Michała Archanioła. W procesji niesione będą relikwie papieża Jana Pawła II oraz innych świętych i błogosławionych. Przy kościele św. Michała Archanioła jak co roku kilka słów do wiernych skierują obecni hierarchowie.

W niedzielny ranek o godz. 9.15 sprzed kościoła św. Michała Archanioła wyruszy druga procesja, w której relikwie patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej przeniesione zostaną na Plac św. Wojciecha u podnóża katedry. O godz. 10.00 rozpocznie się Msza św. odpustowa pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, z homilią kard. Stanisława Dziwisza. W czasie Mszy św. abp Kowalczyk przekaże przedstawicielom młodzieży księgi Pisma Świętego, a nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore nałoży krzyże misyjne 40 świeckim i duchownym wyjeżdżającym na misje.

Reklama

Uroczystości świętowojciechowe zakończą się w niedzielne popołudnie o godz. 16.00 Drugimi Nieszporami sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem sekretarza generalnego KEP bp. Wojciecha Polaka. Homilię podczas nabożeństwa wygłosi bp Damian Bryl, poznański biskup pomocniczy. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Prymas Polski udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Święty Wojciech – patron jednego i niepodzielonego Kościoła, patron Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna urodził się w 956 roku w czeskich Libicach. Był szóstym dzieckiem książęcej pary Sławnika i Strzyżysławy. Od dziecka przeznaczony do stanu duchownego w wieku 27 lat został mianowany biskupem Pragi. Do swojej biskupiej stolicy wszedł boso. W posłudze był gorliwy i bezkompromisowy. Nie troszczył się o siebie, większą część dóbr biskupich przeznaczał na ubogich, zaopatrując ich potrzeby, odwiedzając ich i pilnie słuchając. Odwiedzał też więzienia, a przede wszystkim targi niewolników. Praga leżała na szlaku ze wschodu na zachód i stąd dostarczano niewolników do krajów islamskich. Święty Wojciech miał mieć pewnej nocy sen, w którym usłyszał skargę Chrystusa: „Oto ja jestem znowu sprzedany, a ty śpisz?” Scenę tę przedstawia jedna z kwater Drzwi Gnieźnieńskich.

Wojciech nawoływał też usilnie do przemiany życia i porzucenia złych obyczajów zarówno możnych, jak i duchowieństwo. Niezrozumiany i skonfliktowany z nimi wyjechał wraz ze swoim bratem przyrodnim Radzymem do Rzymu. Tam razem z nim wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie, posługując wśród braci zakonnych jako najmniejszy z nich. Po nakazanym przez papieża powrocie do Pragi i ponownym konflikcie z diecezjanami zdecydował się na wyjazd na misje.

Reklama

W drodze na północ do pogańskiego plemienia Prusów Wojciech gościł w Gnieźnie u księcia Bolesława Chrobrego, a następnie w Gdańsku, gdzie nauczał i chrzcił. Towarzyszył mu Radzym Gaudenty i subdiakon Benedykt Bogusza, który znał język plemienia Prusów i mógł służyć za tłumacza. Prusowie nie chcieli nawrócenia. Rankiem 23 kwietnia 997 roku po Mszy św. odprawionej przez Wojciecha Prusowie otoczyli misjonarzy. Zaczęto bić Wojciecha ubranego jeszcze w szaty liturgiczne i zawleczono go na pobliski pagórek. Tam pogański kapłan zadał mu pierwszy śmiertelny cios. Potem 6 włóczni przebiło jego ciało. Odcięto mu głowę i wbito ją na żerdź. Przy martwym ciele pozostawiono straż. W chwili zgonu Wojciech miał 41 lat.

Radzyma i Boguszę po pewnym czasie wypuszczono, aby przekazali Bolesławowi Chrobremu propozycję wykupienia ciała męczennika. Według tradycji książę uczynił to za tyle złota, ile ono ważyło, a następnie złożył je w Gnieźnie, w kościele zbudowanym na Wzgórzu Lecha. Dwa lata później, w 999 roku papież Sylwester II wyniósł Wojciecha na ołtarze, a w roku następnym do Gniezna pielgrzymował cesarz niemiecki Otton III, który ogłosił papieską decyzję o erygowaniu pierwszej polskiej archidiecezji i metropolii ze stolicą w Gnieźnie.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-05-03 20:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katedra gnieźnieńska wśród 7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości

Wikipedia.org

Bazylika Prymasowska w Gnieźnie znalazła się w gronie „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości”. Oficjalna prezentacja listy odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych w Warszawie World Travel Show, które były organizatorem plebiscytu.

Więcej ...

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...