Reklama

Kościół

Synod o synodalności, wsparcie Ukrainy, współpraca z Kościołem w Polsce - biskup z Chorwacji gościem zebrania KEP

Episkopat News

Wyzwania synodu o synodalności dla społeczności katolickiej w Chorwacji, wsparcie tamtejszego Kościoła dla uchodźców z Ukrainy oraz podobieństwa i możliwość współpracy z Kościołem w Polsce - o tym mówił w swoim wystąpieniu na 395. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim bp Milan Stipić, delegat episkopatu Chorwacji i zwierzchnik chorwackiego Kościoła greckokatolickiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Milan Stipić to chorwacki duchowny katolicki obrządku bizantyjsko-słowiańskiego, od 2020 r. biskup eparchii Kriżewczyński i tym samym głowa chorwackiego Kościoła greckokatolickiego.

W rozmowie z KAI przypomniał, że europejscy biskupi tradycyjnie odwiedzają się podczas obrad danego episkopatu, tak dzieje się też między episkopatami Polski i Chorwacji, w imieniu którego do Lidzbarka Warmińskiego przyjechał zwierzchnik tamtejszego Kościoła greckokatolickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup z Chorwacji został poproszony o przedstawienie najważniejszych tez z krajowej syntezy synodalnej, która, tak jak w przypadku wszystkich episkopatów Europy, została przesłana Stolicy Apostolskiej i stała się podstawą dla niedawnego spotkania kontynentalnego w Pradze.

Rozmówca KAI w tym kontekście uznał za najistotniejsze odbudowę i wsparcie rodzin w procesie słuchania i bycia wysłuchanymi w ramach synodalnych konsultacji na poziomie wspólnot parafialnych. - Rodzina jest podstawową wspólnotą w społeczeństwie i w Kościele, dlatego musimy je w tym procesie wspierać - powiedział bp Stipić.

Reklama

Chorwacki biskup widzi w przypadku obydwu Kościołów wiele wspólnych punktów w procesie synodalnym. Obydwa Kościoły łączy bowiem wspólne dziedzictwo kulturowe, religijne i geograficzne. - Nasze Kościoły, tak jak w przypadku wszystkich wspólnot z krajów słowiańskich, więcej łączy niż dzieli. Powinniśmy zatem bardziej współpracować na tym polu - powiedział, pytany czy Kościoły z krajów Europy Środkowej i Wschodniej mogłyby wyrazić wspólny głos na październikowym zgromadzeniu synodalnym w Watykanie.

Jak zaznaczył, Kościół greckokatolicki jest w Chorwacji podobnie niedużą wspólnotą jak w Polsce, co czyni możliwym uczenie się od siebie współistnienia na tle większych struktur. - Możemy czerpać z obopólnych doświadczeń zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonowanie poszczególnych duszpasterstw - wskazał.

Mówiąc o wyzwaniach duszpasterskich, greckokatolicki biskup poinformował też o działaniach chorwackiego Kościoła na rzecz Ukrainy. - Teraz najważniejsze jest zadbanie o ukraińskich uchodźców, co chcemy wzmocnić poprzez silniejsze kontakty z innymi grekokatolickimi Kościołami w całej Europie. W Chorwacji przebywa obecnie ok. 25 tys. uchodźców z Ukrainy, zatem nie ma ich tak wielu jak w tej części Europy. Część z nich to grekokatolicy, część - prawosławni, dlatego realizowanie pomocy jest dla nas ekumenicznym wyzwaniem - powiedział.

Jak podkreślił bp Stipić, we wsparciu uchodźców zaistniała i z powodzeniem się utrzymuje współpraca między państwem a Kościołami. - Nasz Kościół, zwłaszcza nasza eparchia, uczestniczy w tym dziele bardzo poważnie. Państwo powierzyło nam udzielanie pomocy, ponieważ kulturowo i religijnie mamy z tymi uchodźcami więcej wspólnego niż Kościół rzymskokatolicki. Jeden z naszych księży pochodzi z Ukrainy, mówi w tym języku, dzięki czemu reagowanie na konkretnie potrzeby uchodźców jest przychodzi nam łatwiej - dodał.

Kościół greckokatolicki w Chorwacji pomaga też w samej Ukrainie. Trafiły tam, tak jak z Polski, transporty odzieży, żywności i leków. Caritas chorwackiej eparchii Kriżewczyński od chwili wybuchu agresji rosyjskiej na Ukrainę zrealizował pomoc o wartości 6 mln euro, co jak na możliwości tej wspólnoty, jest dużym osiągnięciem. - Ale będziemy oczywiście tę pomoc kontynuować. Stworzyliśmy łańcuch organizacji pomocowych oraz miejsc schronienia, jak parafie, domy wsparcia dla samotnych matek i dzieci czy mieszkania chronione - zapewnił bp Milan Stipić.

Gość z Chorwacji zapoznał polskich biskupów także z działaniem systemu prewencji i ochrony dzieci i młodzieży przed przypadkami wykorzystania seksualnego w Kościele. - Nad wdrażaniem konkretnych wytycznych pracuje bardzo zgrana i merytorycznie przygotowana grupa ekspertów. W naszym Kościele tych przypadków nie ma zbyt wiele, ale prawdą jest, że się zdarzają. Postępujemy jednak krok po kroku naprzód, żeby temu przeciwdziałać - powiedział KAI bp Stipić.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2023-06-13 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi o katechezie, synodzie i 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem

Episkopat News

Katecheza, synod o synodalności, kończący się Rok Rodziny Amoris laetitia oraz 25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem – były głównymi tematami 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 6-7 czerwca br. w Zakopanem.

Więcej ...

Wyjaśnienie w sprawie działalności projektu „Urzekająca”

bp Wiesław Szlachetka

Bożena Sztajner/Niedziela

bp Wiesław Szlachetka

Wyjaśnienie Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet oraz Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet w sprawie tzw. projektu „Urzekająca”.

Więcej ...

USA/ Zmarła Ethel Kennedy, wdowa po zamordowanym w 1968 r. Robercie Kennedym

2024-10-10 19:31
Robert i Ethel Kennedy w 1968 r.

wikipedia/domena publiczna

Robert i Ethel Kennedy w 1968 r.

Zmarła Ethel Kennedy, wdowa po zamordowanym w 1968 roku Robercie Kennedym, byłym prokuratorze generalnym USA i kandydacie na prezydenta. Miała 96 lat. W sondażu Gallupa uznano ją za najbardziej podziwianą kobietę Ameryki - podał w środę "New York Times".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Sportowiec nie chciał podpisać koszulki w barwach LGBT, a...

Wiadomości

Sportowiec nie chciał podpisać koszulki w barwach LGBT, a...

Czy pamiętam, że Bóg jest nieskończenie dobry?

Wiara

Czy pamiętam, że Bóg jest nieskończenie dobry?

Obrona wystąpi z wnioskiem o skierowanie ks. Michała na...

Kościół

Obrona wystąpi z wnioskiem o skierowanie ks. Michała na...

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Wiara

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Wiadomości

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Kościół

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Felietony

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...