Reklama

Niedziela Wrocławska

Jest Ktoś, kto patrzy na Ciebie z miłością

Spotkanie młodych na Ślęży

Marzena Cyfert

Spotkanie młodych na Ślęży

Za nami doroczne spotkanie młodzieży na Ślęży. Ok. 500 młodych ludzi modliło się na szczycie góry, adorując Pana Jezusa i biorąc udział w koncelebrowanej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Macieja Małygi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii ksiądz biskup podkreślił, że Pan Jezus zaprasza nas wszystkich do słuchania i że daje nam naprawdę dobre słowa, które rozświetlą nasze życie. Nawiązując do fragmentu Ewangelii o Przemienieniu na Górze Tabor, biskup Maciej mówił: – Pan nas zaprasza do życia w świetle i do odwagi. Światłość i odwaga. Tak chcemy odczytać dzisiejsze słowo Boże. Gdy myślę o dzisiejszej Ewangelii, to ciągle przychodzą mi na myśl słowa Ojca Świętego Franciszka, które skierował do młodzieży podczas Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie. Papież dużo mówił o świetle w naszym życiu. Nam o to chodzi, o życie, które jest napełnione światłem. I nie tylko takim światłem płynącym z monitorów, w które często się wpatrujemy, czy z telefonów, ale o światło, które naprawdę nas przemieni. Przemieni nasze relacje w rodzinie, relacje z przyjaciółmi, napełni to, co się dzieje w naszej szkole, pomoże inaczej popatrzeć na naszą osobistą przyszłość i przyszłość Kościoła czy świata. I takie światło naprawdę jest – mówił ksiądz biskup i postawił pytanie: Jak je spotkać?

Zobacz zdjęcia: Spotkanie młodych na Ślęży

– Ono rodzi się ze spotkania z pewnym spojrzeniem. Spojrzenie Jezusa. I właśnie o tym mówił Ojciec Święty Franciszek, że jest Ktoś, kto na ciebie patrzy z miłością, zna ciebie, zna twoje porażki, twoje radości, zna twoje serce. I chce powiedzieć tobie jedną rzecz: „Odwagi, nie lękaj się, miej odwagę, nie daj się pokonać ciemności”. Przyjęcie spojrzenia Jezusa to właśnie wiara. Ona nas tutaj zgromadziła. Mamy za sobą doświadczenie adoracji, za chwilę znowu będziemy mogli spojrzeć na Ciało Pana ukryte pod postacią chleba. Ale zdajmy sobie sprawę z tego, że na nasze spojrzenie odpowiada Jego spojrzenie; że jest Ktoś, kto ciągle na nas patrzy z miłością, dodaje nam odwagi, pokonuje wszelką naszą ciemność – mówił biskup Maciej i podkreślił, że ciemność nie wygra, bo „Światłość w ciemności świeci a ciemność jej nie ogarnęła”.

Reklama

– Bardzo Was zapraszam – siebie również – do tego, żeby to światło zabrać ze sobą, także wtedy, gdy będziemy schodzili z tej góry i wrócimy do domu naszej codzienności – prosił ksiądz biskup.

Nawiązując do drugiego czytania z drugiego listu św. Piotra Apostoła podkreślił, że daje nam ono podstawę do tego, żeby to światło nie zgasło.

– „Najmilsi, nie za wymyślonymi mitami postępowaliśmy wtedy, gdy daliśmy Wam poznać moc i przyjście naszego Pana”. Wpatrujemy się w Tego, który jest prawdziwy. Dwa tysiące lat temu chodził po ziemi pewien człowiek, który był nie tylko człowiekiem, ale posłanym przez Ojca Synem Bożym. Przyszedł po to, aby odmienić życie każdego z nas. I to życie ostatecznie uratować. I to się stało. Zatem, drodzy Przyjaciele, wszyscy ludzie dobrej woli obecni na tej górze z różnych powodów - czy tu wbiegliśmy, czy wtoczyliśmy się resztką sił - to słowo jest dla każdego z was. Jest w życiu światłość, która przemienia nasze życie i pokonuje nasz lęk, nasz strach – przekonywał ksiądz biskup. Na zakończenie zachęcał młodzież do zaangażowania się w synod diecezjalny.

Michał z parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy był po raz trzeci na spotkaniu młodych na Ślęży. – Przyjeżdżam, żeby podzielić się wiarą z innymi ludźmi, ale żeby się też umocnić w wierze. Gdy się widzi tutaj młodych ludzi, którzy klęczą przed Najświętszym Sakramentem, to ma się taki kontrast, bo my tutaj klęczymy, modlimy się a obok inni akurat kiełbaski pieką i jedzą. Ale wtedy umacniamy się też w tym, że Ci młodzi ludzie, których jest dużo, wierzą tak jak my – mówi Michał. A Florentyna dodaje: – To jest też dobry sposób na poznanie innych ludzi, ponieważ są tutaj osoby w naszym wieku. Mamy przez to takie doświadczenie żywego Kościoła, tego Kościoła młodego.

Reklama

– Trzeba zauważyć, że jest niestety, coraz mniej młodych ludzi wierzących, chociaż w towarzystwie, w którym my się obracamy, większość jest wierząca. Jesteśmy z Oazy, która nas uformowała, ale np. w szkole to już różnie bywa. Dlatego też przyjeżdżamy na takie spotkania – mówi Wiktoria z Wojnowa we Wrocławiu.

– Dostaliśmy zaproszenie podczas trzeciego spotkania takiej nowej wspólnoty u nas w parafii, dlatego przyjechałem. Chociaż na Ślęży już wiele razy byłem – mówi Norbert, wolontariusz z parafii św. Kazimierza Królewicza we Wrocławiu, który na spotkaniu pomagał w rozprowadzaniu posiłków.

 – Mamy w parafii grupkę młodzieży i chcieliśmy przyjechać tutaj w celu integracji i spotkania z młodzieżą naszej diecezji. Chcieliśmy spędzić ze sobą trochę czasu, pomodlić się wspólnie, bo są to spotkania w dobrym klimacie – podkreślają młodzi z parafii św. Franciszka w Namysłowie. 

Spotkanie uświetniła obecność zespołu Kompanii Jonatana z parafii Najświętszej Maryi Panny Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie, zaś na zakończenie z krótkim koncertem wystąpił ks. Jakub Bartczak. Młodzież miała również okazję wysłuchać konferencji ks. Piotra Rozpędowskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży archidiecezji wrocławskiej.

2023-09-23 22:32

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. List pasterski biskupa świdnickiego z ważną datą dla diecezji

2023-11-28 17:19
Biskup świdnicki bp Marek Mendyk

ks. Mirosław Benedyk

Biskup świdnicki bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk wystosował list pasterski do diecezjan, który zostanie odczytany w pierwszą niedzielę Adwentu. Pasterz diecezji oficjalnie także potwierdził datę rozpoczęcia Pierwszego Synodu Diecezjalnego.

Więcej ...

W Krakowie powstanie Muzeum Misyjne poświęcone męczennikom z Pariacoto

2023-11-29 08:18

Archiwum Franciszkanów Konwentualnych w Krakowie

Do końca przyszłego roku Kraków wzbogaci się o jeszcze jedno muzeum. Będzie to Muzeum Misyjne z multimedialną wystawą poświęconą pierwszym polskim błogosławionym misjonarzom-męczennikom, zamordowanym w peruwiańskim Pariacoto. Będzie ono otwarte przy Franciszkańskiej 4, gdzie przez sześć lat bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek studiowali i odbywali formację zakonną i kapłańską.

Więcej ...

Czy naprawdę spotykasz w swojej modlitwie Boga?

2023-11-29 19:00

pl.wikipedia.org

"Z życia Maryi-Nawiedzenie" - obraz Giotto di Bondone w Kaplicy Scrovegnich

Te rozważanie mają być pomocą w przeżywaniu Adwentu — niekoniecznie tylko w Adwencie, ale w każdym czasie, gdy zechcesz odnowić w sobie chrześcijańską postawę oczekiwania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niezbędnik Adwentowy: Bóg jest wierny swoim obietnicom!

Wiara

Niezbędnik Adwentowy: Bóg jest wierny swoim obietnicom!

Po co udzielać sakramentu namaszczenia, skoro nie...

Wiara

Po co udzielać sakramentu namaszczenia, skoro nie...

Niezbędnik Adwentowy: Maryjo stań się dla mnie Matką...

Wiara

Niezbędnik Adwentowy: Maryjo stań się dla mnie Matką...

Jezus nie obiecuje łatwej drogi, ale obiecuje tę...

Wiara

Jezus nie obiecuje łatwej drogi, ale obiecuje tę...

Jasna Góra: kierowcy biskupów przeżywają rekolekcje i...

Kościół

Jasna Góra: kierowcy biskupów przeżywają rekolekcje i...

Święta Teresa. Piękna historia miłosna

Wiara

Święta Teresa. Piękna historia miłosna

Abp Szewczuk dla KAI: Czy w Kościele katolickim istnieją...

Kościół

Abp Szewczuk dla KAI: Czy w Kościele katolickim istnieją...

Watykan: odwołano audiencje papieskie

Kościół

Watykan: odwołano audiencje papieskie

Kard. Ryś objął kościół w Rzymie

Kościół

Kard. Ryś objął kościół w Rzymie