Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław: katolicko-prawosławne rozmowy o peregrynacji relikwii św. Marii Magdaleny

radiorodzina.pl

Ponad godzinę trwała rozmowa metropolity wrocławskiego z prawosławnym arcybiskupem wrocławskim i szczecińskim. Hierarchowie spotkali się w rezydencji abp. Józefa Kupnego i rozmawiali m.in. na temat peregrynacji relikwii św. Marii Magdaleny w Polsce. Na stałe znajdują się one w prawosławnym monasterze Simona-Petra na Świętej Górze Atos w Grecji.

Relikwie, które z Góry Atos przywiezie delegacja mnichów ze znajdującego się tam klasztoru, przybędą do Warszawy 16 sierpnia. W swej wędrówce po naszym kraju zatrzymają się m.in. w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Białymstoku, a 21 sierpnia dotrą do Wrocławia. Tutaj o 18.00 przewidziane jest powitanie relikwii w prawosławnej katedrze Narodzenia NMP oraz czuwanie połączone z modlitwą, które potrwa do dnia następnego do godz. 12.00. Wówczas relikwie zostaną przewiezione do Łodzi. Św. Maria Magdalena należy do grona świętych czczonych zarówno w Kościele prawosławnym jak i w katolickim. W prawosławiu określa się ja „równą Apostołom”. Pochodziła z Magdalii, wsi położonej niedaleko Tyberiady w Syrii.

Ewangelia opowiada o wypędzeniu z niej przez Chrystusa siedmiu demonów oraz o tym, że od momentu uzdrowienia towarzyszyła Jezusowi i jego uczniom.

Reklama

Niektórzy teologowie zwracają uwagę, że jej pójście za Chrystusem zostało oddane w języku greckim tym samym terminem, który odnosił się do powołania uczniów, co może sugerować, że i kobiety należały do grona uczniów Jezusa.

O Marii Magdalenie wiemy, że była obecna przy ukrzyżowaniu, pomagała przy pogrzebie Chrystusa oraz, że wraz z Marią, matką Jakuba i Salome kupiła wonności, by namaścić Jego ciało. Spośród kobiet jednak ewangeliści tylko ją wymieniają pisząc o pustym grobie.

Jej jako pierwszej objawił się zmartwychwstały Jezus, prosząc by informację o Jego zwycięstwie nad śmiercią przekazała apostołom.

Reklama

Maria Magdalena zmarła w Efezie, a jej relikwie w 899 r., zostały przeniesione przez cesarza bizantyjskiego Leona VI Mądrego do Konstantynopola. Obecnie znajdują się w monasterze Simona-Petra na Świętej Górze Atos w Grecji.

Relikwie, które przybędą do Wrocławia stanowi ręka świętej, która utrzymuje temperaturę 36,6 st. C.

Abp Jeremiasz zaprosił nie tylko metropolitę wrocławskiego, ale także wszystkich wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, do udziału w spotkaniach modlitewnych.

2014-05-26 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny do młodzieży: budujcie swoje życie na Chrystusie

Anna Majowicz

Kilkuset młodych ludzi z całej archidiecezji wrocławskiej na Górze Ślęży przeżywało dziś swoje święto w związku z przeżywanym niedawno wspomnieniem św. Stanisława Kostki. Wydarzeniu towarzyszyła Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu, tańce uwielbieniowe, świadectwa oraz koncerty.

Więcej ...

Gdybyś naprawdę uwierzył...

Adobe. Stock

Pewien doświadczony proboszcz, snując głośno rozważania o tym, jak to będzie z powrotem do „niedzielnej normalności” po koronawirusie, stwierdził, że każdy miesiąc nieuczestniczenia wiernych w niedzielnej Eucharystii z powodu pandemii będzie wymagał roku starań, aby osiągnąć stan z lutego 2020 r.

Więcej ...

Niedzielski o wzroście nakładów na ochronę zdrowia: Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie

2021-07-30 19:35
Minister zdrowia Adam Niedzielski.

PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przyjęty przez Radę Ministrów. Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie – napisał w piątek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Prenumerata Tygodnika Katolickiego

Prenumerata

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię...

Wiadomości

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust