Reklama

Nowa książka Białego Kruka

„Czas walki z Bogiem”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żyjemy w czasach, gdy wszelkie najdrobniejsze błędy ludzi Kościoła obiegają świat lotem błyskawicy - zawsze z nadawanym im z lubością przez mass media piętnem skandalu. Na temat zaś wielkiego dobra świadczonego na wszystkich kontynentach w imię miłości Boga i bliźniego, codziennego wielkiego wysiłku i trudu, ofiar ponoszonych przez ludzi Kościoła - panuje w tych samych mediach równie konsekwentna zmowa milczenia. W Polsce nie jest lepiej; Bóg, Krzyż oraz Kościół, a wraz z nim my, zwykli jego członkowie, zaczynamy być obiektem walki, zaczynamy być coraz brutalniej spychani na margines albo do podziemia.
Trzeba przyznać, że niejednokrotnie sami dajemy się na ten margines spychać. Nie tylko przez wygodnictwo czy obawę posądzenia o nienowoczesność - często, a może przede wszystkim, niestety, przez brak wiedzy. Nabieramy się na krzykliwe, aroganckie i wyświechtane argumenty przeciwnika (albo wroga), bo nie umiemy mu nic rzeczowego przeciwstawić. Wiedza o historii naszego kraju, w tym wiedza o dziejach i roli Kościoła, jest coraz bardziej marna. Ostatnio przeprowadzone sondaże potwierdziły, iż młodzi ludzie w ogromnej większości nie mają np. pojęcia, co wydarzyło się 13 grudnia 1981 r.! Wierzyć się nie chce… Cóż się jednak dziwić, skoro w szkole obowiązkowy program nauczania historii na wszelki wypadek urywa się zaraz po II wojnie światowej. Wyjątek stanowią ci, którzy dowiedzieli się o stanie wojennym w swych rodzinnych domach. Z tego choćby powodu nie do przecenienia wydaje się najnowsza inicjatywa wydawnicza Białego Kruka, czterotomowa seria „Kościół na straży polskiej wolności”. Krakowska oficyna potwierdza po raz kolejny, że trzyma rękę na pulsie wydarzeń w naszym kraju i walczy o jego katolickie oraz patriotyczne oblicze.
Seria „Kościół na straży polskiej wolności” podzielona została na cztery chronologiczne części; każdy tom jest niezależnym dziełem wybitnego znawcy tematu - prof. Krzysztofa Ożoga (t. I „Czas Piastów i Jagiellonów”), prof. Józefa Szaniawskiego (t. II „Czas królów elekcyjnych”), dr Martyny Deszczyńskiej (t. III „Czas zaborów”) oraz prof. Andrzeja Nowaka (t. IV „Czas walki z Bogiem”). Każdy z tych tomów ukazuje wzajemną zależność losów Polski i Polaków oraz wiary katolickiej, prezentuje i przypomina niezłomne postawy polskiego duchowieństwa, które zawsze wspierało naród w trudnych okresach. W dzisiejszych czasach liberalizmu i nihilizmu bardzo potrzeba nam tego przypomnienia i uświadomienia, a w konsekwencji naśladowania. Aby łatwiej było nam - przedstawicielom cywilizacji obrazkowej - tę wiedzę przyswoić, przekaz słowny wzbogacony został w książkach tych przez świetnie dobrany materiał ilustracyjny.
O roli Kościoła w utrzymaniu lub odzyskiwaniu wolności naszego kraju mówi się najwięcej, gdy wolność ta jest zagrożona. Zdaniem autora i wydawcy, weszliśmy w okres zagrożenia. Aby nie ulec - trzeba wiedzieć, jak było. A było tak, że bez Kościoła Polska ani by nie powstała, ani nie przetrwała.
Jako pierwszy w serii „Kościół na straży polskiej wolności” ukazał się tom IV, mówiący o czasach współczesnych, o latach 1918-91. To „Czas walki z Bogiem” - znamienny tytuł! - autorstwa wybitnego historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. Andrzeja Nowaka, człowieka obdarzonego nie tylko wielką wiedzą, ale i świetnym piórem. Powodem i okazją rozpoczęcia serii od ostatniego tomu stała się przypadająca w grudniu br. 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - w tym bowiem jakże ponurym w naszych najnowszych dziejach okresie Kościół dawał wszystkim schronienie, był ostoją najpiękniejszych wartości.
Prof. Andrzej Nowak, ostatnio niebywale wzięty autor, pisze we wstępie:
„Ta książka nie jest historią Kościoła w Polsce w XX wieku. Jest tylko przypomnieniem owych zmagań, ich kart najbardziej nasączonych bólem i radością polskiej wspólnoty. Ma swoich głównych bohaterów - pasterzy naszego Kościoła: prymasa Augusta Hlonda, księcia metropolitę krakowskiego Adama Sapiehę, Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyłę - Jana Pawła II. Ale przywołuje także imiona wielu, wielu innych, czasem mniej znanych pracowników winnicy Pańskiej, zasłużonych również dla sprawy polskiej niepodległości. Idzie śladami ofiar, które oddały życie dla wiary i dla Polski. Stawia pytania, które nie wyczerpują swego sensu w przeszłości, ale są pytaniami zarazem o nasze dzisiaj rozumienie wolności, polskości, chrześcijaństwa. I o nasze w tych wielkich sprawach uczestnictwo”. Jakże głębokie i mądre to słowa, jakże inne od wszechobecnej papki, serwowanej nam przez popularne, sensacyjne i ogłupiające mass media. One nie przypominają i nie sławią takich postaci, jak choćby ojciec kapucyn Kosma Lenczowski, ks. Jan Trzaskoma czy ks. Mateusz Zabłocki. Ilu z nas zna nazwiska tych bohaterów? A kto pamięta choćby zasługi arcybiskupa warszawskiego Aleksandra Kakowskiego, arcybiskupa lwowskiego obrządku ormiańskiego Józefa Teodorowicza czy kardynała prymasa Edmunda Dalbora?
Jakże inną perspektywę naszych narodowych losów ukazuje nam prof. Andrzej Nowak. Przez wieki tworzyliśmy wspólnotę, choć przechodziliśmy tyle trudnych i dramatycznych prób. Ale zwyciężaliśmy tylko wtedy, gdy byliśmy razem - zjednoczeni pod sztandarem Chrystusa. „Historia Polski zaczyna się od chrztu - przypomina prof. Andrzej Nowak. - Przez tysiąc lat chrześcijaństwo zrosło się z polskością. Próby rozrywania tego związku były czynione. I są. Często podejmuje się je pod hasłem wolności. Czy można «uwolnić» Polaków od chrześcijaństwa, od Krzyża, od Kościoła? Nawet gdyby można - to jakim kosztem i kim wtedy będą?”. Warto w czasie Adwentu zastanowić się nad tym arcyważnym problemem. „Czas walki z Bogiem” to jedna z tych książek, które powinny się znaleźć w każdym prawdziwie polskim domu.

Andrzej Nowak, „Czas walki z Bogiem”, wydawnictwo Biały Kruk, 200 str., 20, 5 x 25 cm, papier kredowy 170 g, twarda oprawa, obwoluta.
Pozostałe tomy z serii „Kościół na straży polskiej wolności” ukażą się w lutym i w maju 2012 r.

* * *

Specjalna oferta dla czytelników „Niedzieli”

To się opłaca!

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to naprawdę opłaca Ci się zamówić czterotomową serię „Kościół na straży polskiej wolności” bezpośrednio w Białym Kruku. Wówczas otrzymasz dodatkowo za symboliczne 1 (słownie: jeden!) zł do wyboru superalbumy: albo „Ilustrowany leksykon wszystkich polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych” ze zdjęciami Adama Bujaka i rozważaniami bł. Jana Pawła II (aż 328 str.), albo wzruszający album o bł. Janie Pawle II ze zdjęciami Adama Bujaka i Arturo Mariego oraz słowem polskiego Papieża pt. „Promieniowanie świętości” (duży format, twarda oprawa, 120 str.). Oto piękny świąteczny prezent! Lepiej się jednak pospieszyć, bo oferta ważna jest tylko do wyczerpania nakładu.
Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami tel.: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-21, (12) 254-56-04. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub dystrybucja@bialykruk.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Więcej ...

Bp Artur Ważny o nowych wyzwaniach, problemach i priorytetach

2024-04-25 09:46

RDN

O nowych wyzwaniach, priorytetach i z czym musi się zmierzyć. "Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki (...). Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę - takie duchowe, kulturowe, religijne." - mówi bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...