Dziennikarka zaznacza, że modlitwa, która ma się rozpocząć około godz. 19.00 jest wydarzeniem bez precedensowym. Dodaje, że jej późna godzina została wybrana, aby umożliwić prezydentowi Abbasowi udział w ceremonii inauguracji urzędu nowego prezydenta Egiptu, Abd al-Fattah as-Sisiego, która odbędzie się w niedzielę rano w Kairze. Przed modlitwą papież Franciszek przyjmie każdego z przywódców oddzielnie na rozmowie prywatnej.
Innym niezwykłym aspektem tego wydarzenia jest fakt, że obydwie delegacje, izraelska i palestyńska będą miały charakter mieszany religijnie. Chrześcijanie, muzułmanie i wyznawcy judaizmu z poszczególnych delegacji opuszczą swoje grupy narodowe i będą się modlić zgodnie z przynależnością wyznaniową. Tak więc wspólnie będą się modlili chrześcijanie palestyńscy i izraelscy, a także palestyńscy i izraelscy muzułmanie, każda z religii w różnych miejscach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W delegacji prezydenta Peresa będą także dwaj przedstawiciele izraelskich druzów, dwaj izraelskich muzułmanów i dwaj izraelskich chrześcijan. Również w delegacji palestyńskiej będą zarówno muzułmanie jak i chrześcijanie.
Modlitwy będą podzielone na trzy części: wezwanie do dziękczynienia, prośba o przebaczenie i modlitwy o pokój w Jerozolimie.
Delegacja izraelska składać się będzie z około 15 - 18 osób. W jej skład wejdzie trzech rabinów. Obecni też będą przedstawiciele włoskiej wspólnoty żydowskiej oraz zaprzyjaźniony z papieżem Franciszkiem rabin Abraham Skórka z Buenos Aires . Podobnie liczna będzie delegacja palestyńska, w skład której wejdzie m.in. także emerytowany łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Michel Sabbah. Gościem honorowym tego spotkania będzie prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.
Odpowiadający za relacje międzyreligijne Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego rabin David Rosen w wypowiedzi dla portalu vaticaninsider wyraził nadzieję, że niedzielna modlitwa w Watykanie może rozpocząć nową epokę w relacjach między wyznawcami różnych religii. Ma on nadzieję na utworzenie stałej rady lokalnych zwierzchników religijnych, która mogła by przygotować kartę międzyreligijnego współistnienia w Ziemi Świętej czy wspólne oświadczenie w sprawie Jerozolimy.