Reklama

Magdalena Niebudek

"W imię Syna" - 18. Spotkanie Młodych Lednica 2000

2014-06-07 20:46

awo, lk / Gniezno / KAI

Procesją Orłów Lednickich rozpoczęło się 18. Spotkanie Młodych Lednica 2000. Przy hymnie Bogurodzica wniesiono symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikonę maryjną Salus Populi Romani. Organizatorzy podają że w Spotkaniu uczestniczy już ponad 60 tys. młodych ludzi. – To wielkie dziękczynienie młodych za kanonizację św. Jana Pawła II – wskazuje na wyjątkowy charakter tegorocznego spotkania jego inicjator o. Jan Góra OP.

Osiemnaste urodziny, wiek dojrzałości, ale i odpowiedzialności za dalsze wybory życiowe - symbolicznie obchodzić będą w tym roku uczestnicy rozpoczętego właśnie Spotkania Młodych.

Program Lednicy jest jak zwykle bardzo bogaty w wydarzenia i symbole. Pola Lednickie otwarto już rano, a pierwsi uczestnicy otrzymali już wtedy śpiewniki i świece oraz symbole spotkania. W tym roku są to pierścień z napisem „W Tobie mam upodobanie” – symbolizujący przynależność do Boga Ojca i odpowiedzialność za przekazane młodym dziedzictwo; Lednicki Dowód Osobisty – jako symbol dojrzałości samego spotkania i jego uczestników; Banknot Wdzięczności – odpowiedź na dary, które otrzymuje się od rodziców i wychowawców – powinien być im ofiarowany w dowód wdzięczności za miłość, poświęcenie i opiekę; wreszcie list miłosny – do jego napisania, w imieniu Boga do innego człowieka, zaproszony zostanie każdy uczestnik.

W godzinach południowych odbyło się Lednickie Nabożeństwo Pokutne, któremu przewodniczył abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski. – Warunkiem postawionym przez abp. Krajewskiego dotyczącym jego przyjazdu na Lednicę było to, aby o. Góra poszedł wraz z nim do spowiedzi na Polach Lednickich. Obietnica, oczywiście, została zrealizowana – opowiadali młodzi organizatorzy Spotkania na Lednicy.

Reklama

Spotkanie rozpoczęło się procesją Orłów Lednickich. Pod Bramę III Tysiąclecia zostały wniesione gnieźnieńskie relikwie św. Wojciecha.

O godz. 18.00 rozpocznie się pierwsza część tematyczna Lednicy pod hasłem „Jezus jest Synem!”. Młodzież wysłucha w niej wystąpienia bp. Edwarda Dajczaka, który będzie wyjaśniał, co o Jezusie mówi Wyznanie Wiary. Następnie listonosze będą rozdawali uczestnikom spotkania listy, które młodzi napisali wcześniej i przywieźli ze sobą. Z kolei siostry opowiedzą o życiu zakonnym.

Godzinę później sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem nowego Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Homilię wygłosi bp Grzegorz Ryś z Krakowa.

Część trzecia Lednicy – pod hasłem „Ty jesteś Synem!” – rozpocznie się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim. Temat spotkania będzie zwracał uwagę na różne aspekty synostwa: Boży, ludzki i społeczny. Będzie mowa o byciu zarówno dzieckiem Boga, jak i ziemskim rozumieniu słowa synostwo – byciu wdzięcznym za rodziców i odpowiedzialności za nich. Z kolei synostwo społeczne niesie ze sobą obowiązek wdzięczności wobec ojczyzny, Kościoła oraz za ojczystą mowę, ziemię, kulturę i wspólnotę narodową.

O godz. 21.30 nastąpi symboliczne przekazanie ognia wiary i tradycji przywiezionego z Ostrowa Lednickiego, czym rozpocznie się godzina poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Pół godziny później zaplanowano transmisję przesłania papieża Franciszka do ledniczan (z tłumaczeniem na jęz. polski).

Przed północą nastąpi jeszcze rozesłanie misjonarzy – pobłogosławienie ich i wręczenie Krzyży Misyjnych wolontariuszom Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Na zakończenie młodzież w ciszy będzie adorować Najświętszy Sakrament. Tradycyjnie dokona także wyboru Chrystusa oraz przejdzie przez Bramę III Tysiąclecia.

Nad animacją i programem muzyczno-tanecznym na Lednicy czuwa 700 tancerzy pod przewodnictwem Kazimierza Hojny. Tradycyjnie zlotowi lednickiej młodzieży towarzyszy także szereg imprez uzupełniających. Jednym z nich jest maraton lednicki im. św. Jana Pawła II, który w południe wystartował sprzed Poznańskich Krzyży

Tagi:
Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Pielgrzymka z Kamieńska

Pielgrzymka z Kamieńska

Bajki kontra choroba

Bajki kontra choroba

Rowerem na Jasną Górę

Rowerem na Jasną Górę

Wystawa

Wystawa "Śladami Jezusa"

Dajmy przykład, nie wykład

Dajmy przykład, nie wykład

Przegląd prasy 11 lipca

Przegląd prasy 11 lipca

Odpust w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu

Odpust w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu

Święta szata

Święta szata

Święto Policji w Toruniu

Święto Policji w Toruniu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem