Reklama

W drodze do Rio de Janeiro

Przed Światowymi Dniami Młodzieży w Brazylii

O planach duszpasterskich na Rok Wiary, narodowej pielgrzymce polskiej młodzieży do Rzymu oraz o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro dyskutowali diecezjalni duszpasterze młodzieży z całej Polski na spotkaniu 11 września br. w Warszawie. Otwierając spotkanie w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, prosił kapłanów, by w Roku Wiary zachęcali młodzież do ponownego odkrycia wiary „wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej”. Jednocześnie zapowiedział wydarzenia, które stanowić będą główne punkty wyznania wiary przez polską młodzież. Będą to m.in. Europejskie Spotkanie Taizé w Rzymie, Dzień Bierzmowanych, Spotkanie Młodych nad Lednicą, Niedziela Palmowa oraz Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Uzupełnią je wydarzenia organizowane przez każdą z diecezji we własnym zakresie. Części spotkania przysłuchiwał się także bp Wojciech Polak, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, który zapewnił o nieustającej trosce biskupów o młodzież i zachęcił kapłanów do owocnego przeżycia Roku Wiary. Od początku nowego roku szkolnego rozpoczęły się intensywne przygotowania do 28. Światowych Dni Młodzieży w Brazylii, które odbędą się w dniach 23-28 lipca 2013 r. „Wyjedź z nami! Brazylia czeka!” - tym hasłem organizatorzy zapraszają młodych całego świata do Rio de Janeiro. Ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, zwraca uwagę, że barierą w wyjeździe do Brazylii mogą stać się finanse. Szacunkowe koszty wyjazdu na ŚDM to ok. 8-10 tys. zł. - Dla wszystkich chętnych młodych, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli się wybrać do Brazylii, zostaną zorganizowane również spotkania w kraju. Chęć przygotowania takich wydarzeń zgłosiła już archidiecezja przemyska - „Rio w Bieszczadach” oraz warszawska - „Rio w Warszawie” - dodaje ks. Suchodolski. Posłanie młodych na Światowe Dni Młodzieży odbędzie się w dniu urodzin bł. Jana Pawła II - 18 maja 2013 r. na Jasnej Górze.

2012-09-24 13:31

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Więcej ...

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13
O Adam Żak

BP KEP

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Więcej ...

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

ks. Piotr Nowosielski

1 grudnia 2022 r., został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa ks. Piotr Suska

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Litania do św. Mikołaja

Wiara

Litania do św. Mikołaja

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...