Reklama

Inauguracja roku szkolnego w Niższym Seminarium Duchownym

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski

Każdy początek, aby był początkiem misji, to trzeba przywołania mocy Ducha Świętego” - mówił w homilii abp Wacław Depo. Metropolita Częstochowski wieczorem 4 września przewodniczył Mszy św. w kaplicy pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, z racji inauguracji nowego roku szkolnego.
Mszę św. z Metropolitą Częstochowskim koncelebrowali wychowawcy seminarium na czele z ks. dr. Jerzym Bieleckim - rektorem seminarium oraz ks. Władysławem Golisem - wcześniej wieloletnim nauczycielem języka łacińskiego w NSD.
We Mszy św. wzięła udział wspólnota seminaryjna oraz grono pedagogiczne, a także ks. Leonard Gołkowski - wieloletni ojciec duchowny seminarium.
W homilii abp Wacław Depo przypomniał, że „każdy człowiek otrzymuje Ducha Bożego, aby rozeznać własne życie”. - Człowieka pociąga dobro, ale musi je wpierw poznać - mówił abp Depo. - Zły sprzeciwia się naszemu pragnieniu poznania prawdy i dobra przez różne formy zakłamania - kontynuował abp Depo.
Metropolita Częstochowski zaapelował do alumnów, aby „przylgnęli do Jezusa, aby o Nim mówić i świadczyć”. Abp Depo, odnosząc się do rozpoczynającego się w październiku Roku Wiary, podkreślił znaczenie ewangelizacji. Przypomniał, że „ewangelizacja jest trudem nowego przylgnięcia do Chrystusa. Jest darem Ducha Świętego”. - Ewangelizacja, będąc darem, jest też naszym obowiązkiem i nie jest ciężarem, ale współpracą w dziele zbawienia - mówił abp Depo.
Po Mszy św. odbyło się ślubowanie nowych ośmiu alumnów rozpoczynających pierwszy rok nauki w seminarium. - Ta szkoła była zawsze mocna tym, że uczono w niej prawdziwej historii - mówił ks. dr Jerzy Bielecki, rektor NSD archidiecezji częstochowskiej.
Natomiast abp Wacław Depo, witając nowych alumnów, zwrócił uwagę na znaczenie formacji i chrześcijańskiego wychowania. - Nie ma lepszego Nauczyciela jak Jezus Chrystus - mówił abp Depo.
„Jezus przychodzi w codzienności ze swoją łaską” - kontynuował Metropolita Częstochowski.
Arcybiskup przypomniał również, że „ta szkoła ma za zadanie łączyć religijność z patriotyzmem”. - Musicie być dojrzałymi katolikami i Polakami - zaapelował abp Depo.
Metropolita Częstochowski podkreślił również, że w Roku Wiary „Credo ma być codzienną modlitwą chrześcijanina”. - Musimy sobie na co dzień uświadamiać, w Kogo wierzymy. Nie tylko mamy wierzyć w artykuły wiary, ale w Kogoś, kto jest za każdym artykułem wiary - mówił Ksiądz Arcybiskup.
Inauguracja rozpoczynająca 61. rok pracy Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie odbyła się pod hasłem: „Kościół domem życia, wiary i miłości”.

2012-09-28 12:31

Wybrane dla Ciebie

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

Więcej ...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny

Więcej ...

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela Łódzka

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...