Reklama

Polityka

Unia Europejska i przedstawiciele religii bronią sudańskiej chrześcijanki

MATEUSZ BANASZKIEWICZ

Wysocy rangą przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów, żydów, hinduistów, sikhów i mormonów spotkali się 10 czerwca w Brukseli z przywódcami Unii Europejskiej: przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso, przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego László Surjanem. Wymienili poglądy nt. przemian społecznych w UE i poza nią, o zadaniachi Europy w jej najbliższym sąsiedztwie i świecie, a także roli jaką mogą w tym kontekście odgrywać religie.

Minutą ciszy uczcili ofiary ataku na Muzeum Żydowskie w Brukseli z 24 maja i przyjęli oświadczenie w sprawie sudańskiej chrześcijanki Meriam Ibrahim, skazanej na śmierć za apostazję. Przypomnieli w nim międzynarodowe zobowiązania Sudanu do ochrony wolności religijnej i jednogłośnie wezwali władze tego kraju i sąd apelacyjny do odwołania „tego nieludzkiego wyroku i uwolnienia” skazanej. Zapowiedzieli, że delegacja UE w Sudanie będzie z bliska śledziła rozwój sytuacji.

W swoim przemówieniu Barroso podkreślił, że aktywne zaangażowanie Kościołów i wspólnot religijnych może wnieść decydujący wkład w refleksję nad przyszłością Europy, która potrzebuje więcej demokracji i instytucjonalnej integracji, aby UE mogła sprostać światowym wyzwaniom. Konieczne jest tu wzmocnienie więzi między obywatelami UE i procesami demokratycznymi w Unii.

Z kolei Van Rompuy zauważył, że ramy naszego wspólnego domu, jakim jest UE, zostały ukształtowane przez takie wartości jak pokój, dobrobyt i siła rozumiana w sensie gospodarczym i politycznym. I choć ten dom w ostatnich latach znalazł się centrum silnej burzy, to przetrwał dzięki tym wartościom i swej duszy, jaką jest idea osoby ludzkiej, ujmowanej w jej relacjach.

Reklama

Natomiast Surján zaznaczył, że Kościoły, stowarzyszenia i wspólnoty religijne były w czasie kryzysu bastionem broniącym przed pogarszaniem się struktury społecznej Europy i przyczyniły się do jej uzdrowienia nie tylko gospodarczego, ale także społecznego i moralnego. Ich głos się liczy i UE musi nadal utrzymywać z nimi kontakty dla dobra obywateli.

Było to 10 tego typu spotkanie na najwyższym szczeblu między szefami trzech najważniejszych instytucji unijnych i przedstawicielami religii naszego kontynentu. Jego motywem przewodnim była przyszłość UE. Do takiego dialogu obliguje władze Unii artykuł 17 Traktatu Lizbońskiego.

Z ramienia Kościoła katolickiego w spotkaniu uczestniczyli: przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Reinhard Marx, arcybiskup Strasburga Jean-Pierre Grallet, a także przewodnicząca Papieskiej Akademii Nauk Społecznych prof. Margaret S. Archer.

2014-06-10 16:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaufanie obywateli

Niedziela Ogólnopolska 44/2016, str. 43

Mateusz Banaszkiewicz

Co roku miliardy euro wydawane są niezgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Niektórzy krytycy tej organizacji twierdzą, że to nawet lepiej, gdyż zostaną one racjonalniej spożytkowane.

Więcej ...

Tajemnice chwalebne

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Żywy Różaniec u Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

2022-10-03 10:54

ks. Waldemar Wesołowski

W Krzeszowie odbyła się doroczna pielgrzymka Żywego Różańca

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Tajemnice chwalebne

Modlitwa

Tajemnice chwalebne

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna