Reklama

"Boże Ciało na Twitterze" - wystartowała akcja polskich duchownych

2014-06-13 13:51

awo / Warszawa / KAI

Stu księży i co najmniej jedna siostra zakonna rozpoczęło dziś tygodniową akcję „Boże Ciało na Twitterze”. - W uroczystość Bożego Ciała katolicy celebrują Eucharystię na placach i wychodzą na ulicę z Najświętszym Sakramentem. To dobra okazja, aby przypomnieć lub przekazać prawdę o Mszy Świętej użytkownikom mediów społecznościowych – podkreśla jeden z jej inicjatorów ks. Piotr Studnicki z archidiecezji krakowskiej, aktualnie doktorant w Rzymie. Duchowni będą „ćwierkać” na temat Mszy świętej aż do 19 czerwca, kiedy przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Każdy tweet ma najwyżej 140 znaków.

- Wierzymy, że poprzez wspólne "ćwierkanie" możemy pomóc użytkownikom Twittera lepiej poznać i bardziej zrozumieć tajemnicę Mszy świętej. Można powiedzieć, że w ciągu 7 dni wspólnie napiszemy „twitterowy przewodnik po Bożym Ciele” – wyjaśnia ks. Studnicki.

Dziś od rana duchowni tweetują na temat znaku krzyża i obrzędów wstępnych Mszy świętej. „Pan z Wami, Twitterowiczami!” – zaczął ks. Studnicki, nawiązując do pierwszych słów kapłana celebrującego Eucharystię. Jezuita Paweł Witkowski SJ radzi „spróbuj przyjść do kościoła na Mszę 10-15 minut wcześniej. Po prostu bądź i przygotuj się na Spotkanie...” „Kiedy kapłan rozkłada ręce i mówi Pan z Wami - wyobraża Chrystusa mówiącego: "Witaj. Dobrze, że jesteś. Zapraszam Cię na ucztę" – wyjaśnia inny duchowny.

Werbista o. Andrzej Danilewicz, zwraca uwagę, iż „przez krzyż, jak przez bramę, wchodzimy we Mszę świętą i wszystko, co najważniejsze” a franciszkanin o. Jan Maria Szewek podkreśla, że „znak Krzyża to najprostszy sposób wyznania wiary. Byleby nasze życie na co dzień nie było jego zaprzeczeniem. Nie zgorszeniu!”.

Reklama

W inicjatywę duchownych włączył się też metropolita wrocławski abp Józef Kupny, którego wpisy obserwuje ok. 780 internautów. „Pan z wami" - pozdrowienie na początku Mszy św. oznajmia uczestnikom, że w kościele nie są sami, ale Bóg jest obecny wśród nich” – napisał w ramach dzisiejszych rozważań o obrzędach wstępnych Mszy świętej.

Tweety o Mszy św. piszą nie tylko księża czy zakonnicy, do akcji włączyła się również służebniczka starowiejska s. Janina Hac, która przekonywała dziś internautów, że „znak Krzyża – ‘ciężar’ Miłości. Gospodarz Spotkania to kochający, oczekujący Bóg”.

W następnych dniach tweety będą dotyczyły kolejnych elementów Mszy świętej. W sobotę 14 czerwca tweety będą o liturgii słowa, w niedzielę 15 czerwca – o chlebie i winie, w poniedziałek 16 czerwca o dziękczynieniu, we wtorek 17 czerwca o ofierze, w środę 18 czerwca o Komunii a w samą uroczystość Bożego Ciała na temat rozesłania i misji.

"Ćwierkający" duchowni oznaczają swoje wpisy hashtagiem #BożeCiało. Dzięki temu można je łatwo odszukać i śledzić całe wydarzenie.

Tagi:
Twetter

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem