Reklama

Grażyna Kołek/Niedziela

O kolędzie „Cicha noc” w auli „Niedzieli”

2019-01-07 17:22

Sławomir Błaut

W auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie przy ul. 3 Maja 12 odbyło się w poniedziałek 7 stycznia spotkanie z cyklu comiesięcznych zajęć nieformalnej Akademii Miłośników Kultury Polskiej, organizowanych przez panią Barbarę Popiołek.

Tym razem, na styczniowym spotkaniu w „Niedzieli” gościła z wykładem dr Bogumiła Kmieć, germanistka, prezes Oddziału Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Częstochowie. Tematem prelekcji była historia powstania słynnej austriackiej kolędy „Cicha noc” – „Stille Nacht”, a okazją 200-lecie jej powstania, które przypadło w Wigilię 2018 r.

Prelegentka mówiła podczas spotkania, że historia związana z powstaniem tej pięknej kolędy była przedmiotem jej intensywnych poszukiwań w ostatnich miesiącach. Tekst pieśni, a właściwie wiersz składający się z sześciu zwrotek, został napisany w 1816 r. przez ks. Josepha Mohra. Autor był wówczas wikarym w Mariapfarr na Ziemi Salzburskiej w Austrii. W niedługim czasie, z powodów zdrowotnych uzyskał on zgodę biskupa Salzburga na przeniesienie do parafii św. Mikołaja w Oberndorfie. Z czasem został duszpasterzem biednych flisaków. Tam poznał organistę i kompozytora Franza Xavera Grubera, któremu zaproponował napisanie melodii do swojego wiersza. W ten sposób w Wigilię 1818 r. powstała kompozycja na dwa głosy solowe z towarzyszeniem gitary. Tenże instrument prostego ludu – jak podkreśliła Bogumiła Kmieć – został uwzględniony przez kompozytora dlatego, że organy w miejscowym kościele były uszkodzone. Pierwsze wykonanie kolędy „Cicha noc” – „Stille Nacht” nastąpiło podczas Pasterki w 1818 r. w Oberndorfie. Choć Franz Xaver Gruber nie cenił zbytnio tej kompozycji, to jednak zyskała ona w późniejszych latach wielką popularność. Obecnie śpiewana jest aż w około 300 językach i dialektach na całym świecie. Prelegentka zaznaczyła, że w samej Austrii kolęda „Cicha noc” – „Stille Nacht” posiada wielką wagę dla narodowej kultury, została nawet wpisana na austriacką listę niematerialnych dóbr kultury UNESCO. Śpiewana jest tylko jeden raz w roku – w Wigilię. W miejscu jej powstania – Oberndorfie działa prężnie specjalne towarzystwo zajmujące się dziedzictwem kolędy „Cicha noc” – „Stille Nacht”.

Reklama

Podczas spotkania uczestnicy obejrzeli austriacki film na temat historii słynnej kolędy, tłumaczony „na żywo” przez prelegentkę. Obecnie pracuje ona nad tłumaczeniem na język polski oryginalnego tekstu kolędy „Stille Nacht”.

Tagi:
spotkanie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Milsko: dzień skupienia dla oaz dorosłych (19 października 2019)

Milsko: dzień skupienia dla oaz dorosłych (19 października 2019)

Dzień Służby Zdrowia we Wrocławiu

Dzień Służby Zdrowia we Wrocławiu

35. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

35. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem